Bezczelny Per Wästberg

  

Niestety, nie doczekaliśmy się oficjalnej reakcji polskich władz na haniebne słowa Pera Wästberga, przedstawiciela Akademii Szwedzkiej, który wygłaszając laudację na cześć Olgi Tokarczuk, powiedział, że Polska ma „swoją własną historię kolonializmu i antysemityzmu”.

W tym samym czasie największy portal w Izraelu „The Times of Israel” ujawnił raport z 2018 r. Szwedzkiej Narodowej Rady ds. Zapobiegania Przestępczości, w którym wymieniono 280 przestępstw o podłożu antysemickim. Co ciekawe, Rada nie opublikowała danych dotyczących tego typu przestępstw za 2017 r. Z kolei liczba przestępstw z nienawiści o podłożu rasistowskim lub ksenofobicznym wzrosła w Szwecji do 4865 przypadków w ubiegłym roku. Może warto jeszcze przypomnieć panu Wästbergowi, że Szwecja do dziś nie zwróciła dóbr kultury zrabowanych w Polsce podczas potopu, np. brązowych lwów sprzed warszawskiego pałacu Kazanowskich, zdobiących dziś rezydencję królewską w Sztokholmie, czy zbiorów biblioteki warmińskiej albo księgozbioru z Fromborka z dziełami Mikołaja Kopernika, w tym z pierwszym wydaniem „O obrotach sfer niebieskich”, przechowywanym w bibliotece uniwersyteckiej w Uppsali.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts