Na polecenie prokuratury Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy GROM oraz dwóch przedsiębiorców. Trwają przeszukania w jednostce.

Zatrzymanie powiązane jest z podejrzeniem korupcji w związku z dostawami sprzętu wojskowego dla tej jednostki od firmy powiązanej z zatrzymanymi biznesmenami – podaje tvp.info.

Jak czytamy, istnieją podejrzenia przestępstw korupcyjnych, które miały polegać na wręczaniu korzyści majątkowych funkcjonariuszowi, który pełni nadzór nad realizacją zakupów na rzecz jednostki.

Żandarmeria ujęła pułkownika Andrzeja R. – zastępcę Jednostki Wojskowej 2305. Zatrzymani również zostali prezes i zastępca prezesa firmy, która dostarczała uzbrojenie i sprzęt wojskowy.

Rzecznik prasowy ŻW ppłk Artur Karpienko podkreślił, że działania żandarmów, przeprowadzone "w bardzo wczesnych godzinach porannych", odbywały się pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

"Mogę potwierdzić, że w toku śledztwa dotyczącego podejrzenia korupcji prowadzonego przez Wydział ds. Wojskowych Prokuratury Okręgowej w Warszawie wspólnie z Żandarmerią Wojskową, dzisiaj na polecenie prokuratora, Żandarmeria Wojskowa zatrzymała zastępcę dowódcy jednostki wojskowej w Warszawie oraz dwóch przedsiębiorców"

- powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński.

Podał, że trwają przeszukania "miejsc zamieszkania zatrzymanych oraz siedzib podmiotów gospodarczych mających związek ze sprawą".

"Po zakończeniu czynności przeszukania wyżej wymienione osoby zostaną doprowadzone do Prokuratury Okręgowej w Warszawie Wydziału ds. Wojskowych, gdzie prokurator przedstawi im zarzuty korupcyjne" - poinformował Łapczyński. Zastrzegł, że bardziej szczegółowe informacje dotyczące zarzutów i ustaleń śledztwa będzie mógł przekazać po zakończeniu czynności z zatrzymanymi.