Fundacja Państwo Prawa otrzymała od Platformy Obywatelskiej przez trzy lata swojej działalności ponad 3 mln zł - napisał w poniedziałek tygodnik "Wprost". Gros środków, dodaje tygodnik, przelewanych jest z Funduszu Eksperckiego, który musi utworzyć każda partia na opracowanie ekspertyz prawnych, politologicznych, ekonomicznych czy socjologicznych.

W partii ukrywano jednak to, że powołał ją Piotr Borys, prawa ręka Grzegorza Schetyny. Większość polityków PO nic nie wie o działalności tej instytucji

- pisze tygodnik.

Dziennikarza informują też, że Fundacja Państwo Prawa istnieje od maja 2016 r. Jej prezesem jest Tomasz Świętoński, były koszykarz i pracownik Ministerstwa Sportu i Turystyki w czasach rządów PO-PSL. Wśród tworzących fundację prawników są m.in. prof. Marek Chmaj, prof. Andrzej Bisztyga, prof. Sabina Grabowska, prof. Anna Rakowska-Trela oraz mec. Jacek Dubois.

Decyzji o powołaniu fundacji nie zawarto jednak w żadnej uchwale zarządu - dodaje "Wprost". O jej działalności nie wiedzą też, według tygodnika, tacy politycy jak Sławomir Neumann czy Bogdan Borusewicz.

Sprawami kontroli w PO zajmuje się komisja rewizyjna i ona zapewne zajmie stanowisko w tej sprawie

- ocenił szef klubu KO i wiceszef Platformy Borys Budka, pytany o materiał "Wprost". "O tego typu wydatkach dowiedziałem się dziś z prasy" - przyznaje.

Budka zaznacza zarazem, że nigdy w historii Platformy partia nie miała problemu z zatwierdzeniem sprawozdań finansowych przez Państwową Komisję Wyborczą i "nigdy nie było żadnych niepokojących sygnałów".

Z kolei przewodnicząca Krajowej Komisji Rewizyjnej PO posłanka Gabriela Lenartowicz zapewnia, że działalność Fundacji Państwo Prawa jest jej znana.

Nie napotkałam dotąd na żadne wątpliwości w związku z finansowaniem usług przez Platformę, zamawianych w tej fundacji

- podkreśla.

Zaznacza, że Fundacja zajmuje się m.in. przygotowywaniem dla partii ekspertyz prawnych, opiniowaniem ustaw itp. "To nie jest fundacja polityczna, nie zajmuje się polityką, tylko stroną prawną" - mówi Lenartowicz. "Zresztą proszę zobaczyć, jakie autorytety prawnicze zasiadają w radzie" - dodaje.