Wiele nowych pomysłów na big data w bankowości – finał hackathonów Pekao rozstrzygnięty

Jak wykorzystać dane z kart płatniczych, aby zaprojektować funkcjonalne rozwiązanie dla klienta detalicznego? Nad takim zagadnieniem w ostatni weekend pracowało dziewięć zespołów studentów w wielkim finale serii hackathonów Banku Pekao #PekaoCoders. Wygrała drużyna, która zaprezentowała pomysł na aplikację wykorzystującą dane z paragonów do analizy wydatków klienta.

W 2019 roku hackathony Banku Pekao odbyły się w sześciu ośrodkach akademickich w całej Polsce. Do warszawskiego finału weszły czołowe drużyny z regionalnych zmagań. Pierwsze zawody odbyły się w lutym na Uniwersytecie Warszawskim. Ostatnie eliminacje do finału odbyły się we Wrocławiu. W sześciu hackathonach eliminacyjnych udział wzięło łącznie blisko 200 studentów i ponad 40 zespołów.

W eliminacjach uczestnicy zastanawiali się, jak można wykorzystać dane z terminali płatniczych i na tej podstawie zbudować rozwiązanie dla mikoprzedsiębiorstw oraz małych i średnich firm. W finale, dzięki udostępnionym zanonimizowanym danym z kart płatniczych, ekipy miały zaprojektować i zaproponować rozwiązania dla klienta detalicznego. Najlepsze zespoły z całej Polski rywalizowały ze sobą od piątku 13 grudnia do niedzieli 15 grudnia w Centralnym Domu Technologii w Warszawie.

Bank Pekao współpracuje z największymi uczelniami w Polsce, praktycznie ze wszystkimi uczelniami technicznymi. Jestem przekonany, że wspólnie ze studentami możemy tworzyć doskonałe rozwiązania. Jednocześnie tworzymy zupełnie nową płaszczyznę współpracy biznesu z nauką

– mówi Bartosz Zborowski, Dyrektor Departamentu Innowacji i Płatności w Banku Pekao S.A.

Finałowe zmagania odbyły się w zupełnie nowej formule HackJam. Oprócz standardowego hackathonu, w piątek zespoły wzięły udział w warsztatach opartych o metodyki Design Thinking i Lean Startup, które pomogły im wypracować koncepcję rozwiązania. Zespoły składały się nie tylko z programistów i przedstawicieli branży IT. Do wzięcia udziału w hackathonie Pekao zachęcało wszystkich zainteresowanych socjologią, marketingiem, biznesem czy chociażby grafiką, dzięki czemu możliwe było stworzenie interdyscyplinarnych grup. Zespoły walczyły o zwycięstwo i nagrody (łącznie w finale 32 tys. zł oraz upominki rzeczowe od partnera Pekao – firmy Microsoft).

W niedzielny wieczór przyszedł czas na wyłonienie zwycięskiego zespołu. Dziewięć zespołów, 41 osób i ograniczony czas – cztery minuty na zaprezentowanie swojego pomysłu i trzy minuty na serię pytań od oceniających.

Wielki finał hackathonu #PekaoCoders wygrała ekipa Nieracjonalny Traktor z hackathonu łódzkiego, która zaprezentowała pomysł na aplikację wykorzystującą dane z paragonów do analizy wydatków klienta. Dzięki analizie aplikacja uczyłaby się nawyków klienta i mogła zaproponować mu automatyczną listę codziennych zakupów z możliwością zamówienia ich w wybrane miejsce, ale także spersonalizować dla niego promocje i pomóc w opiece nad finansami. Wyróżnione zostały również zespoły: Kompilator (za aplikację edukacyjną skierowaną do dzieci) oraz Danolodzy (za projekt inteligentnego asystenta oszczędzania).

Jako jury jesteśmy pod wielkim wrażeniem. Pomysłowość zespołów przeszła nasze wyobrażenie. Gratuluję wszystkim ogromnego potencjału i dziękuję za podejście pełne zaangażowania. Chcemy kontynuować takie wydarzenia. Widzimy, jak dużą wartość hackathon niesie nie tylko bankowi, ale także klientom

– podsumowuje Marek Tomczuk, wiceprezes Banku Pekao S.A, nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej.

Organizatorem hackathonów #PekaoCoders jest Bank Pekao S.A. Wydarzenie zostało zorganizowane jako wspólna inicjatywa Biura Zarządzania Segmentem Klientów Detalicznych, Departamentu Strategii HR oraz Laboratorium Innowacji Banku Pekao – jednostki skupiającej się na tworzeniu kultury innowacji, akceleracji wdrożeń innowacyjnych rozwiązań oraz współpracy ze startupami lub innymi firmami mogącymi dostarczyć dla banku unikatową wartość. Wsparcie technologiczne oraz środowiska pracy dla uczestników przez cały cykl z ramienia Microsoft zapewniało Chmurowisko.

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Bank Pekao

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo