Ulicznica i czarownica

  

Ulica i zagranica mogą i nieraz odgrywały w polskiej historii bardzo pozytywne role” – ogłosił historyk Donald Tusk. Faktycznie, nieraz… I dziś o tym, jak pięknie zagranica przyczyniała się do zamożności najwspanialszych Polaków, wiemy znacznie więcej niż współcześni.

Tajne instrukcje carycy Katarzyny II dla dyplomatów rosyjskich w Warszawie z 1763 r. pokazywały, jak była ona wobec nich hojna: „Niech panowie użyją wszystkich pieniędzy, jakie macie w swoich rękach, wraz ze 100 tys. rubli zaciągniętymi na dom handlowy Clifford Syn i Wspólnicy w Amsterdamie, w celu zwiększenia liczby przywódców i stronników naszej partii”. Celem tego miało być „osadzenie na tronie” „człowieka, który tylko nam zawdzięczać będzie swoje wyniesienie”. Tylko nam… Znamy to skądś? Najpiękniej podziękować zagranicy za wyniesienie do władzy potrafili zarządzający z jej nadania PRL, którzy w 1976 r. wpisali nawet zagranicę do konstytucji, umieszczając w niej zapis o sojuszu ze Związkiem Sowieckim. Kto nie z zagranicą, ten przeciw konstytucji! Konstytucja! Kurica nie ptica, Polsza nie zagranica! Czy Donalda Tuska stać na taki rozmach i publiczne postawienie sprawy wpisania zagranicy do konstytucji?

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts