„Za chwilę wznawiamy ruch na ul. Powsińskiej w kierunku Centrum. Ekipy remontowe pracowały non-stop. Dziękuję firmie Veolia za sprawne usunięcie skutków awarii oraz wszystkim służbom miejskim i Policji za sprawną reakcję”

- napisał w niedzielę ok. godz. 18. prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Informację o wznowieniu ruchu na ulicy, gdzie doszło do awarii ciepłowniczej, potwierdziła także w rozmowie z Polską Agencją Prasową rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Miejskich Karolina Gałecka. - Dzisiaj po godz. 18 ruch na ul. Powsińskiej został otwarty - powiedziała Gałecka. - Jutro mieszkańcy Wilanowa powinni bez przeszkód dojechać do pracy - dodała.

Zgłoszenie o awarii ciepłowniczej na ul. Powsińskiej na warszawskim Mokotowie wpłynęło do straży pożarnej w środę około godz. 9.45. Nastąpił wyciek z rury ciepłowniczej z gorącą wodą, przez co nad okolicą wytworzyły się ogromne obłoki pary wodnej. Na miejscu powstała wyrwa w ziemi i rozlewisko o długości około 600 m, w którym utknęło około 200 samochodów. Strażacy otrzymywali też zgłoszenia o zalanych piwnicach i garażach. Część mieszkańców miasta nie miała ciepłej wody i ogrzewania.

Na piątkowej konferencji z udziałem przedstawicieli Veolii szef tamtejszego sztabu kryzysowego Jakub Patalas poinformował, że awaria nastąpiła na magistralnym rurociągu. - Była to bardzo poważna awaria z punktu widzenia zarządzania systemem ciepłowniczych, gdyż nastąpiła na magistralnym rurociągu, który transportuje bardzo duże ilości wody, stąd tak spektakularne, można powiedzieć, efekty tej awarii - podkreślał Patalas.

Jako wstępny powód awarii wskazano punktową korozję rurociągu. - Nasze wstępne oględziny wskazują na to, że w dużej mierze mieliśmy do czynienia z tzw. korozją miejscową, która nastąpiła w dolnej części rurociągu. Rurociąg w tym miejscu charakterystycznie przebiegał przez skraj jezdni z pasem zielonym, najprawdopodobniej w tym miejscu dochodziło do przesiąków wody gruntowej, opadowej wraz z solą, którą posypywane są ulice – mówił Patalas. Zapewniono przy tym, że reszta rurociągu jest w b. dobrym stanie.