Filipiny: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8. Co najmniej cztery ofiary

/ Twitter.com

  

Dziś na południu Filipin na wyspie Mindanao doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,8. Jak informują lokalne władze, zginęły co najmniej cztery osoby. 14 osób jest rannych, zniszczone są budynki i drogi.

Pierwszą potwierdzoną ofiarą trzęsienia była sześcioletnia dziewczynka, która nie mogła wydostać się z zawalonego domu w miejscowości Matanao, w prowincji Davao del Sur. Kolejne trzy osoby zginęły w Padadzie, gdzie zawalił się trzypiętrowy budynek.

Trzęsienie nastąpiło ok. godz. 14. czasu miejscowego. Jego epicentrum znajdowało się 9 km na zachód od Matanao, a hipocentrum na głębokości 30 km. Według amerykańskiej służby geologicznej po głównym wstrząsie nastąpiły dziesiątki wstrząsów wtórnych, których magnituda dochodziła do 5.

Pod koniec października w tej samej prowincji miały miejsce dwa trzęsienia ziemi, w wyniku których zginęły 23 osoby, a 400 zostało rannych. Dwa tygodnie później ziemia znów zatrzęsła się w tym rejonie, wówczas śmierć poniosło siedem osób.

Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na katastrofy regionów na świecie. Każdego roku kraj ten jest atakowany przez około 20 silnych burz tropikalnych i znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych na Pacyfiku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Bezpłatna aplikacja dla lekarzy i pacjentów

zdjęcie ilustracyjne / DarkoStojanovic CC0

  

Zielonogórska spółka technologiczna Playces opracowała bezpłatną aplikację e-gabinet, która pozwala pacjentom na kontakt audio lub wideo online z lekarzem lub konsultantem niemedycznym z wykorzystaniem smartfona lub komputera.

"Do stworzenia aplikacji zainspirowała nas sytuacja, w której się znajdujemy, czyli pandemia koronawirusa. Obserwujemy, co dzieje się w służbie zdrowia, pacjenci nie mogą się skonsultować ze swoim lekarzami, a wymogi związane z kwarantanną nie pozwalają na bezpośredni kontakt"

– powiedział członek zarządu spółki Playces Artur Barański.

Barański zapewnił, że produkt jest intuicyjny w obsłudze zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza czy konsultanta niemedycznego i nie wymaga specjalistycznego przeszkolenia.

"Potrzebny jest tylko komputer lub smartfon ze strony lekarza, a pacjentowi wystarczy bezpłatna aplikacja mobilna. Obie strony za pomocą naszego rozwiązania technicznego mogą się poznać i przeprowadzić sprawnie proces teleporady" – wyjaśnił Barański.

Aplikacja jest bezpłatna i udostępniona do pobrania dla pacjentów w sklepie Google Play i App Store. Pacjenci płacą jedynie za poradę medyka – cenę wyznaczoną przez lekarza. Mogą też nie płacić w ogóle, jeśli porada jest w ramach świadczeń NFZ. Lekarz musi się jedynie zarejestrować na stronie www.egabinet.playces.net

Aplikacja umożliwia – po zarejestrowaniu się – rozmowę audio lub wideo z lekarzem lub konsultantem niemedycznym. Potrzebny jest tylko smartfon w systemie Android lub IOS. Do rozmowy wideo aplikacja wykorzystuje Google Hangouts.

Pacjent, aby znaleźć poszukiwanego lekarza, musi zainstalować na swoim smartfonie bezpłatną aplikację Places4play. Tworzy swój profil i wchodzi na tablicę wydarzeń, gdzie są informację o godzinach przyjęć poszczególnych specjalistów. Wybiera specjalistę i rezerwuje wizytę.

W czasie czekania na wizytę pacjent otrzymuje informację o płatności lub braku płatności za poradę, zależnie od tego, czy wizyta jest prywatna czy ze środków NFZ. W dniu wizyty o określonej godzinie łączy się z czekającym na wizytę lekarzem. Na czacie można przekazywać lekarzowi zdjęcia oraz pliki, np. wyniki badań lekarskich.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts