Gwiazda Bollywood w Polsce

Amitabh Bachchan / Bollywood Hungama [CC BY 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/3.0)]

  

Amitabh Bachchan, najbardziej znany aktor indyjskiego przemysłu filmowego, gości we Wrocławiu. Aktor odbierze odznaczenie od rektora Uniwersytetu Wrocławskiego i wojewody dolnośląskiego, weźmie udział w koncercie kolęd oraz spotka się z widzami.

Amitabh Bachchan przyleciał do Wrocławia w sobotę. W poniedziałek ma wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem odsłonić krasnala z podobizną swego ojca, indyjskiego poety dr. Harivansha Rai Bachchana.

W poniedziałek aktor odbierze też z rąk rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Adama Jezierskiego medal "300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego"

- poinformował PAP Krzysztof Szłapka z biura prasowego wrocławskiego magistratu.

Podczas uroczystości na Uniwersytecie Wrocławskim odznaczenie gwieździe Bollywood – order "Zasłużony dla Kultury Polskiej" - ma wręczyć również wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Odsłonięte zostanie ponadto popiersie dr. Harivansha Rai Bachchana.

Z kolei we wtorek aktor weźmie udział w koncercie kolęd z udziałem wrocławian, w tym dzieci z placówek opiekuńczo–wychowawczych, dzieci z domów dziecka, seniorów oraz uczniów szkoły muzycznej.

W ramach specjalnego hołdu dla pamięci dr. Harivansha Rai Bachchana młodzi ludzie zaśpiewają fragment książki jego autorstwa "Madhushala" na melodię "Cichej nocy"

- przekazał Szłapka.

We wtorek zaplanowano też spotkanie z widzami w Kinie Nowe Horyzonty. Odbędzie się ono przed projekcją film "Pink", w którym Bachchan gra główną rolę.

Amitabh Bachchan urodził się w 1942 r. To najbardziej znany aktor indyjskiego przemysłu filmowego, którego filmografia liczy blisko 180 tytułów. Do najbardziej popularnych produkcji należą "Czasem słońce, czasem deszcz", "Sholay", "Black" czy "Wielki Gatsby". Jego kariera trwa nieprzerwanie od czterech dekad.

Bachchan chętnie angażuje się też w działania społeczne oraz charytatywne, za które uzyskał tytuł Ambasadora Dobrej Woli UNICEF, a także Ambasadora Fundacji Nelsona Mandeli. Aktor został uhonorowany szeregiem oznaczeń państwowych za swój wkład w sztukę i rozpowszechnianie kultury indyjskiej. W 2007 r. za zasługi dla Świata i Kina nadano mu Order Narodowy Legii Honorowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Mocne słowa premiera Morawieckiego: W Jerozolimie prawda przegrała z polityką

premier Mateusz Morawiecki / Piotr Zajączkowski / KPRM

  

Szef Polskiego Rządu odnosząc się do Światowego Forum Holokaustu podkreślił, że „miejsce Polski jest po stronie prawdy”, a jego zdaniem „w Jerozolimie prawda przegrała z polityką”. Premier Morawiecki podkreśla również, że powagę uroczystości upamiętniających ofiary Holokaustu zakłócił sam Władimir Putin.

W czwartek w Jerozolimie odbyło się V Światowe Forum Holokaustu, z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz i Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Przybyło na nie ponad 40 szefów państw i rządów. Nieobecny był prezydent RP Andrzej Duda, któremu odmówiono możliwości zabrania głosu. Obchody zorganizowała Fundacja Światowego Forum Holokaustu we współpracy z Instytutem Jad Waszem i pod patronatem prezydenta Izraela. Wydarzenie współfinansował związany z Kremlem oligarcha Wiaczesław Mosze Kantor.

Wczoraj w Jerozolimie prawda przegrała z polityką. Powagę uroczystości upamiętniających ofiary Holokaustu zakłócił sam Władimir Putin. Pojawił się na sali już po pierwszym wystąpieniu prezydenta Izraela, Re'uwena Riwlina, pokazując wszystkim, że nie chodzi o pamięć ofiar, ale właśnie o niego. Wszedł na salę, na której jeszcze przed chwilą wyświetlano mapy fałszujące granice przedwojennej Polski, mapy, na których nie zaznaczono odpowiednio terenów zagrabionych przez Stalina.
- tłumaczył na łamach „Faktu” premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do czwartkowego wystąpienia prezydenta Rosji podczas V Światowego Forum Holokaustu w Jerozolimie.

Zdaniem cytowanego na łamach „Faktu” szefa polskiego rządu, wystąpienie Putina, „w porównaniu z jego jawnie kłamliwymi wypowiedziami z ostatnich dni, wydawało się łagodne”.

Jednak mimo zmiany języka, to był ten sam Władimir Putin. Potępiając zbrodnie II wojny światowej, nawet słowem nie wspomniał o tym, że jej źródła sięgają porozumienia Hitlera i Stalina. Potępiając zbrodnie niemieckie nawet przez chwilę nie zatrzymał się na wojennych zbrodniach sowieckich, z Katyniem na czele.
- podkreślił premier.

Według szefa rządu, „prawda o II wojnie światowej to prawda o dwóch zbrodniczych totalitaryzmach, których symbolami są Auschwitz i Gułag”.

Zaprzeczenie tym faktom to cios wymierzony w wartości, które są podstawą porządku europejskiego.
- wskazał premier.

Morawiecki ocenił, że „wczoraj w Jad Waszem Władimir Putin chciał odebrać Polsce należne jej miejsce w historii II wojny światowej. Ale Polska jest i będzie w niej zawsze obecna” - zapewnił premier.

Polska na froncie walki o te najwyższe wartości stoi dziś na pierwszej linii. Nasze miejsce jest pomiędzy tymi, którzy cudem przetrwali horror wojny. Nasze miejsce jest po stronie prawdy!
- wskazał premier.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts