W piątek na La Sapienzy odbyła się sesja naukowa poświęcona literaturze polskiej oraz różnych krajów świata. Prowadził ją kierownik tamtejszej katedry polonistyki Luigi Marinelli.

Uroczyście świętujemy 90. rocznicę powstania pierwszej katedry polonistyki we Włoszech. Ta pierwsza katedra zajmowała się też literaturą i kulturą całej Europy środkowo-wschodniej. To ewenement zarówno naukowy, jak i kulturalny. Zainteresowanie literaturą polską we Włoszech jest stałe.

– powiedział Marinelli. Jak zaznaczył, szczególnie ważne jest to, że studia polonistyczne są prowadzone na największym uniwersytecie w Europie.

Obecnie mamy dużo studentów i to nie tylko pochodzenia polskiego. Oczywiście są też Polacy, bo wielu mieszka ich w Rzymie. Zawsze literatura polska budzi naprawdę wielkie zainteresowanie. Muszę z dumą powiedzieć, że z tak zwanych mniejszych języków i literatur to właśnie polonistyka jest zawsze na pierwszym miejscu i ma dziesiątki studentów

– dodał Marinelli. 

W Instytucie Polskim nad Tybrem zorganizowano zaś debatę na temat studiów polonistycznych w całych Włoszech z udziałem polonistów Mariny Ciccarini, Marcello Piacentiniego, Andrei Ceccherellego oraz innych ekspertów.