Pomysłodawcą uhonorowania Walerego Sławka jest znany polski działacz na Ukrainie Jerzy Wójcicki.

W tym roku mija 140 lat od urodzin i 80 lat od daty jego śmierci. Trudno znaleźć postacie, które idealnie byłyby dostosowane do realiów, które mamy dzisiaj w Polsce i na Ukrainie, bo historia jest traktowana różnie. Sławek był ważny i dla Polaków, i dla Ukraińców, bo przez cały czas starał się integrować Ukrainę w ten obszar europejski. Sławek był blisko związany z (prezydentem Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem) Petlurą, ze środowiskiem ukraińskim i dobrze mówił po ukraińsku. Był jednym z najbliższych przyjaciół Piłsudskiego i jest bardzo ważną osobą nie tylko dla Polski, ale i dla Ukrainy.

– powiedział polskim dziennikarzom.

Małgorzata Gosiewska zwróciła uwagę, że Sławek działał w czasach, które bardzo przypominają obecne.

Sytuacja jest dziś podobna, bo w tle mamy cały czas Rosję, która próbuje nam odebrać niepodległość, z którą w tej chwili walczy Ukraina i to walczy o podstawowe wartości, również w naszym imieniu. Tak jak my kiedyś walczyliśmy w imieniu całej Europy i broniliśmy jej przed nawałą bolszewicką. Sławek jest świetną postacią, by tę historię relacji polsko-ukraińskich i walki z Rosją pokazywać.

– oceniła w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

W odsłonięciu tablicy upamiętniającej premiera Sławka uczestniczyła także senator Maria Koc.

Jest to postać ważna nie tylko dla naszej, polskiej historii, ale jest to postać ważna dla budowania pozytywnych relacji między narodem polskim i ukraińskim. Sławek w 1920 roku był uczestnikiem podpisania w pobliskiej Winnicy sojuszu polsko-ukraińskiego, kiedy dwa nasze narody walczyły o niepodległość. Takie inicjatywy cieszą, bardzo dobrze rokują i pokazują, jak wiele rzeczy nas łączy, jeśli chodzi o naszą historię i wielkich bohaterów. To pozwala patrzeć na przyszłość stosunków polsko-ukraińskich z nadzieją.

– podkreśliła senator Koc.

Walery Sławek był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, współtwórcą Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierzem Legionów. Był członkiem Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej, oficerem Wojska Polskiego, twórcą BBWR, marszałkiem Sejmu i trzykrotnym premierem.

Uroczystości w Strutynce zorganizował konsulat RP w Winnicy oraz lokalne władze ukraińskie. W sobotę w Winnicy odbył się jednocześnie I Przegląd Kolęd Polskich, w którym uczestniczyła delegacja z Polski na czele z wicemarszałek Gosiewską.