Na Podolu upamiętniono premiera Walerego Sławka

  

W Strutynce na Podolu odsłonięto w sobotę tablicę poświęconą Waleremu Sławkowi, w międzywojennej Polsce trzykrotnemu premierowi, marszałkowi Sejmu oraz jednemu z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, który urodził się w tej położonej na Ukrainie wsi. „Powinniśmy szukać postaci, które nas łączą. Walery Sławek jest takim filarem pojednania polsko-ukraińskiego” - powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska.

Pomysłodawcą uhonorowania Walerego Sławka jest znany polski działacz na Ukrainie Jerzy Wójcicki.

W tym roku mija 140 lat od urodzin i 80 lat od daty jego śmierci. Trudno znaleźć postacie, które idealnie byłyby dostosowane do realiów, które mamy dzisiaj w Polsce i na Ukrainie, bo historia jest traktowana różnie. Sławek był ważny i dla Polaków, i dla Ukraińców, bo przez cały czas starał się integrować Ukrainę w ten obszar europejski. Sławek był blisko związany z (prezydentem Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem) Petlurą, ze środowiskiem ukraińskim i dobrze mówił po ukraińsku. Był jednym z najbliższych przyjaciół Piłsudskiego i jest bardzo ważną osobą nie tylko dla Polski, ale i dla Ukrainy.

– powiedział polskim dziennikarzom.

Małgorzata Gosiewska zwróciła uwagę, że Sławek działał w czasach, które bardzo przypominają obecne.

Sytuacja jest dziś podobna, bo w tle mamy cały czas Rosję, która próbuje nam odebrać niepodległość, z którą w tej chwili walczy Ukraina i to walczy o podstawowe wartości, również w naszym imieniu. Tak jak my kiedyś walczyliśmy w imieniu całej Europy i broniliśmy jej przed nawałą bolszewicką. Sławek jest świetną postacią, by tę historię relacji polsko-ukraińskich i walki z Rosją pokazywać.

– oceniła w rozmowie z polskimi dziennikarzami.

W odsłonięciu tablicy upamiętniającej premiera Sławka uczestniczyła także senator Maria Koc.

Jest to postać ważna nie tylko dla naszej, polskiej historii, ale jest to postać ważna dla budowania pozytywnych relacji między narodem polskim i ukraińskim. Sławek w 1920 roku był uczestnikiem podpisania w pobliskiej Winnicy sojuszu polsko-ukraińskiego, kiedy dwa nasze narody walczyły o niepodległość. Takie inicjatywy cieszą, bardzo dobrze rokują i pokazują, jak wiele rzeczy nas łączy, jeśli chodzi o naszą historię i wielkich bohaterów. To pozwala patrzeć na przyszłość stosunków polsko-ukraińskich z nadzieją.

– podkreśliła senator Koc.

Walery Sławek był jednym z najbliższych współpracowników Józefa Piłsudskiego, współtwórcą Organizacji Bojowej Polskiej Partii Socjalistycznej, żołnierzem Legionów. Był członkiem Komendy Naczelnej Polskiej Organizacji Wojskowej, oficerem Wojska Polskiego, twórcą BBWR, marszałkiem Sejmu i trzykrotnym premierem.

Uroczystości w Strutynce zorganizował konsulat RP w Winnicy oraz lokalne władze ukraińskie. W sobotę w Winnicy odbył się jednocześnie I Przegląd Kolęd Polskich, w którym uczestniczyła delegacja z Polski na czele z wicemarszałek Gosiewską.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Media o specjalnym sztabie w Kancelarii Prezydenta. Chodzi o forum w Jerozolimie i wystąpienie Putina

/ fot. kremlin.ru/CC BY 3.0

  

Są takie momenty, kiedy polska dyplomacja musi być skupiona; to dotyczy wystąpienia Władimira Putina na Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie - powiedział dziś wicepremier Jarosław Gowin. Przyznał, że „prezydent mobilizuje swoich doradców na czas tego wydarzenia, choć nie nazwałby tego sztabem kryzysowym”.

W czwartek w Yad Vashem w Jerozolimie odbędzie się Światowe Forum Holokaustu w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau. Na początku stycznia prezydent Andrzej Duda poinformował, że nie weźmie udziału w forum, ponieważ jego organizatorzy nie przewidzieli możliwości zabrania głosu przez polskiego prezydenta. Głos ma zabrać natomiast m.in. prezydent Rosji Władimir Putin, który w ostatnim czasie oskarżał Polskę o udział w Holokauście i rozpętanie II wojny światowej.

W poniedziałek RMF FM podało, że w kancelarii prezydenta powstaje sztab kryzysowy, który ma "na bieżąco wychwytywać kłamstwa Władimira Putina" podczas jego wystąpienia na forum.

[polecam:http://niezalezna.pl/306970-wicepremier-gowin-nie-ma-watpliwosci-co-do-kolejnych-oskarzen-ze-strony-putina-quotnastapi-kolejna-fazaquot]

Wicepremier, minister NiSW pytany o tę sprawę we wtorek w radiowej Jedynce oświadczył, że nie nazwałby tego sztabem kryzysowym.

To oczywiste, że prezydent mobilizuje doradców, którzy służą mu na co dzień. I ta praca dyplomatyczna nad przedstawieniem światu polskiej wersji prawdy o II wojnie światowej trwa od lat, zresztą często ponad podziałami partyjnymi

- podkreślił.

Dodał, że są takie momenty, kiedy uwaga polskiej dyplomacji musi być skupiona na pewnych wydarzeniach.

To dotyczy wystąpienia Władimira Putina. Spodziewamy się, że po raz kolejny bezpardonowo i kłamliwie zaatakuje Polskę

- powiedział.

[polecam:http://niezalezna.pl/306977-zydowski-impresarioputina-publicysci-izraelskiego-dziennika-o-kantorze-i-forum-w-jerozolimie]

Pod koniec grudnia 2019 r. prezydent Rosji stwierdził m.in., że przyczyną II wojny światowej był nie pakt Ribbentrop-Mołotow, lecz pakt monachijski z 1938 r. Podkreślił też wykorzystanie przez Polskę układu z Monachium do realizacji roszczeń terytorialnych wobec Zaolzia. Przekonywał m.in., że we wrześniu 1939 r. "niczego Polsce Związek Radziecki w istocie nie odbierał".
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Jedynka, PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts