Ponadto medale "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria" dla byłych działaczy opozycji w okresie PRL wręczył szef Urzędu ds. Kombatantów Jan Józef Kasprzyk, który zapowiedział, że wkrótce odbędą się prace legislacyjne mające zwiększyć świadczenia emerytalne dla byłych opozycjonistów.

Uroczystość odbyła się w ramach I Ogólnopolskiego Zjazdu Działaczy Opozycji Antykomunistycznej i Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych. Odznaczenia z rąk szefa Ministerstwa Kultury - jak podał resort - otrzymały osoby wyróżniające się w działalności na rzecz kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Wicepremier, który podziękował byłym działaczom opozycji za ich postawę wobec władzy komunistycznej, podkreślił, że okres PRL był czasem próby. "To był czas próby, którą polskie społeczeństwo zdało dzięki ludziom takim jak wy" - zaznaczył Gliński, którego słowa Ministerstwo Kultury przytoczyło na Twitterze.

"Chcę też podziękować za to, co dzisiaj robicie dla zachowania naszego dziedzictwa, dla polskiej kultury. Od czterech lat staramy się budować instytucje, które będą niosły te same wartości, wartości konstytutywne dla rozwoju naszej wspólnoty politycznej"

- dodał.

Brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - jak podał resort kultury - minister uhonorował historyka Zdzisława Stanisława Janeczka. Ponadto honorowe odznaki "Zasłużony dla Kultury Polskiej" na wniosek Stowarzyszenia "13 grudnia" otrzymali działacze opozycji antykomunistycznej.

Osoby zasłużone - medalami "Pro Bono Poloniae" i "Pro Patria" - uhonorował również szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk; urząd jest organizatorem I Zjazdu Działaczy Opozycji Antykomunistycznej oraz Osób Represjonowanych z Powodów Politycznych.

"Państwo ryzykowali wszystkim, abyśmy my mogli być wolni. To jest spłata długu wdzięczności, który jest nie do spłacenia" - powiedział Kasprzyk. Zapowiedział także kolejne prace legislacyjne, mające być - jak mówił - "wyrazem swoistego testamentu" pozostawionego przez zmarłego w tym roku Kornela Morawieckiego - lidera Solidarności Walczącej, także m.in. marszałka seniora oraz przewodniczącego Rady ds. Działaczy Opozycji Antykomunistycznej, działającej przy Urzędzie ds. Kombatantów.

"Miałem z nim zaszczyt rozmawiać w lipcu i rozmawialiśmy przede wszystkim o nowelizacji ustawy emerytalno-rentowej, która spowoduje iż działacze opozycji antykomunistycznej nie będą mieli niższych emerytur od najniższej obecnie emerytury. I mogę państwa zapewnić, że w najbliższym czasie takie zmiany zostaną przeprowadzone przez polski parlament, bo to jest kwestia sprawiedliwości dziejowej i to jest rzecz oczywista dla obecnie rządzących Rzeczpospolitą "

- mówił Kasprzyk.

Przed ceremonią wręczenia odznaczeń, która odbyła się podczas spotkania opłatkowego w Centrum Konferencyjnym MON, miała miejsce także uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza, na której listy do dawnych opozycjonistów skierowali prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki.

"Skłaniam głowę przed heroicznymi czynami tych wszystkich, którzy mieli odwagę stawić czoła reżimowi komunistycznemu. Oddaję cześć państwa wytrwałości w wierze i nadziei, które przyniosły Polsce i Polakom historyczne zwycięstwo"

- napisał prezydent Andrzej Duda.

Premier Mateusz Morawiecki w swoim liście zwrócił uwagę na odwagę działaczy opozycji, którzy przeciwstawiali się władzy w PRL. "Cena waszej odwagi była wysoka, czasem najwyższa. Od złamanych karier, przerwanych planów, emigracji przez dramaty rodzinne i kłopoty zdrowotne. To była ciernista droga opozycji antykomunistycznej" - podkreślił szef rządu. "Nie ma dzisiaj słów mogących wyrazić naszą wdzięczność za państwa postawę i poświęcenie" - dodał.

Uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza, którą zakończyły m.in. apel pamięci i salwa honorowa, poprzedziło złożenie wieńców i wiązanek kwiatów na grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii św. Stanisława Kostki na Żoliborzu. Następnie delegacje udały się do archikatedry św. Jana Chrzciciela na uroczystą mszę świętą w intencji zamordowanych, zmarłych i żyjących działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych.