Duże podwyżki w Warszawie. Za wywóz śmieci nawet sześć razy drożej

zdjęcie ilustracyjne / pixabay

  

Zgodnie z przyjętą w czwartek przez Radę Warszawy uchwałą w stolicy najwcześniej od lutego obowiązywać będzie nowy system opłat za odbiór odpadów komunalnych. Dla warszawiaków nowe stawki oznaczają niekiedy ponad sześciokrotny wzrost kosztów. Zmiany natomiast mają być korzystniejsze dla firm.

Teraz przy naliczaniu opłat za odbiór śmieci w mieście stosuje się metodę mieszaną - od klasy gospodarstw. Kwoty różnią się w zależności od liczby mieszkańców i typu zabudowania: domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym, w którym wydzielono dwa takie lokale, oraz nieruchomości wielolokalowej. Opłaty naliczane są od gospodarstwa domowego, nie od osoby.

Według dotychczasowych przepisów jedna osoba zamieszkująca dom jednorodzinny za odbiór segregowanych śmieci płaci 30 złotych miesięcznie, dwie osoby - 45 złotych, a trzy i więcej - 60 złotych. W przypadku lokalu w domu jednorodzinnym opłaty wynoszą odpowiednio: 15 zł, 23 zł i 30 zł.

Podobnie w nieruchomościach wielolokalowych, na przykład w blokach mieszkalnych i kamienicach, najniższą stawkę mają jednoosobowe gospodarstwa domowe. Jedna osoba za odbiór segregowanych śmieci płaci 10 złotych, dwie osoby - 19 złotych, trzy osoby - 28 złotych, a cztery i więcej - 37 złotych. We wszystkich przypadkach kwoty za niesegregowane odpady są o około 20 procent wyższe.

Przyjęta w czwartek uchwała spowoduje, że zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w mieszkaniach liczba osób zamieszkująca nieruchomość nie będzie mieć znaczenia przy naliczaniu opłat. Nowe przepisy przewidują ryczałt. Stała, miesięczna kwota dla nieruchomości jednorodzinnej wyniesie 94 złote, a dla lokalu w zabudowie wielorodzinnej - 65 złotych za miesiąc.

W praktyce zmiany stawek okażą się najbardziej dotkliwe dla tych, którzy samodzielnie zamieszkują lokal, na przykład w bloku. Opłaty w ich przypadku wzrosną o 600 procent. Najmniejszą różnicę między opłatami, czyli 28 złotych miesięcznie, mieć będzie przykładowa czteroosobowa rodzina żyjąca w mieszkaniu.

Ponadto w Warszawie za opłata za odbiór niesegregowanych śmieci wzrośnie dwukrotnie. Stanowi o tym nowela ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która weszła w życie 6 września. Zgodnie z jej zapisami opłaty w wyniku zaniechania segregacji maksymalnie mogą wzrosnąć czterokrotnie. Warszawa przyjęła rozwiązanie minimalne. Jak wskazuje ratusz, wyższe opłaty dotyczyć będą wszystkich mieszkańców danej nieruchomości, a zatem odpowiedzialność będzie zbiorowa.

Miasto przewidziało także wprowadzenie pomocy osłonowej w postaci 50-procentowego dofinansowania do rachunków za opłatę odpadową. Według szacunków ratusza takiej pomocy będzie potrzebować ok. 7,5 tys. gospodarstw.

Według nowej uchwały nieruchomości rekreacyjno-wypoczynkowe za odbiór śmieci będą objęte ryczałtową opłatą roczną - 169,3 zł. Dla zabudowań mieszanych (np. kamienica z salonem handlowym) będzie obowiązywała stawka 1,35 zł za metr kwadratowy.

W przypadku obiektów gospodarczych, czyli nieruchomości niemieszkalnych, opłaty są ponoszone za pojemniki i worki, a kwoty zależą od ich pojemności. Zmiany dla firm mają być korzystniejsze.

Przy trzykrotnym wzroście kosztów gospodarki odpadami w Warszawie, firmom obniża się stawki czasami trzykrotnie

- podkreślał wiceprezydent stolicy Michał Olszewski, przedstawiając w połowie listopada propozycje zmian.

Przyznał wówczas, że zaproponowane przez miasto stawki dla mieszkańców są wysokie. "Jest tak z tego względu, że musieliśmy gdzieś zrekompensować ubytki z tego, co odeszło nam z nieruchomości niezamieszkałych" - wyjaśniał.

Olszewski wskazywał, że dotychczas udział nieruchomości niezamieszkałych w kosztach systemu wynosił ponad 30 proc., a po zmianach wyniesie 14 proc. Wiceprezydent tłumaczył, że przyczyną takiej sytuacji jest zapis w noweli ustawy tzw. śmieciowej, która weszła w życie we wrześniu. Według miasta zapis ten wprowadził maksymalną stawkę opłat dla firm na bardzo niskim poziomie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zaostrzone kary za terroryzm

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Brytyjski rząd poinformował, że w najbliższych tygodniach złoży projekty ustaw zaostrzających kary za terroryzm i ograniczających warunkowe zwalnianie skazanych. To reakcja na zamach terrorystyczny na Moście Londyńskim pod koniec listopada.

Zgodnie z zapowiedzą minister spraw wewnętrznych Priti Patel wycofane zostanie automatyczne przedterminowe zwalnianie z więzienia osób skazanych za terroryzm, a w przypadku sprawców najcięższych przestępstw wprowadzona zostanie dolna granica kary wynosząca przynajmniej 14 lat więzienia.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że ustawa w tej sprawie trafi do Izby Gmin do połowy marca.

Sprawcą ataku terrorystycznego na Moście Londyńskim, w którym zabite zostały dwie osoby, był Usman Khan, który wcześniej został skazany za terroryzm, a w 2018 r. został warunkowo zwolniony z więzienia po odbyciu połowy z wyroku 16 lat więzienia.

Po zamachu rząd polecił pilne sprawdzenie warunków, na jakich pozostałe 74 osoby skazane za terroryzm zostały przedterminowo zwolnione z więzień. Dziś ogłosił również, że rozpocznie przegląd sposobu, w jaki policja i kuratorzy policyjni badają, monitorują i podejmują decyzję w sprawie osób skazanych za terroryzm. Rząd chce także, aby w nadzorze nad nimi używane były wykrywacze kłamstw, które obecnie stosowane są tylko w przypadku przestępców seksualnych.

Ponadto MSW zapowiedziało zwiększenie w przyszłym roku budżetowym o 90 mln funtów, czyli o ok. 10 proc. nakładów na policję antyterrorystyczną, podwojenie liczby funkcjonariuszy, którzy sprawują nadzór kuratorski nad wychodzącymi z więzień czy zwiększenie liczby psychologów i imamów, którzy mają pomóc w deradykalizacji skazanych za terroryzm.

Patel powiedziała, że "bezsensowny atak terrorystyczny" w listopadzie "skonfrontował nas z kilkoma twardymi prawdami o tym, w jaki sposób postępujemy ze skazanymi za terroryzm".

- Dziś spełniamy te obietnice, dając policji i kuratorom środki potrzebne do prowadzenia dochodzeń i śledzenia przestępców, wprowadzając surowsze wyroki i rozpoczynając poważne przeglądy sposobu nadzoru nad przestępcami po ich zwolnieniu

 - dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts