50. rocznica święceń kapłańskich papieża Franciszka. Polska premiera książki o Ojcu świętym

/ episkopat.pl

  

W 50. rocznicę święceń kapłańskich papieża Franciszka wyszło polskie wydanie książki „Franciszek nieznany. Papież w oczach bliskich”. Prezentacja książki i spotkanie z autorką odbyły się w piątek w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Książka jest zbiorem wywiadów z najbliższymi współpracownikami papieża Franciszka, hierarchami związanymi z Kurią Rzymską, a także przyjaciółmi i krewnymi papieża, w tym jego siostrą.

Autorka książki, amerykańska dziennikarka Deborah Castellano Lubov, podkreśliła na konferencji prasowej, że udało się jej zebrać piękne anegdoty, pokazujące, że Franciszek różni się od swoich poprzedników i stara się być blisko ludzi, jak Jezus. Zwróciła uwagę na poczucie humoru papieża.

- Z rabinem Abrahamem Skórką drażnił się, żartując z argentyńskiej drużyny piłkarskiej, której rabin był fanem i która nie radziła sobie wtedy najlepiej

 - powiedziała.

Przyznała, że początkowo myślała, że książka będzie liczyć 100 stron, ale finalnie wyszło 200.

- Miałam listę osób, z którymi chciałam rozmawiać, ale myślałam, że połowa z nich odrzuci moją propozycję" - wyjaśniła.

Przytoczyła też spotkanie z papieżem, kiedy wręczyła mu egzemplarz swojej książki. "Ojciec Święty był zaskoczony, widząc wśród osób, które udzieliły mi wywiadu, swoją siostrę i przyjaciół. Myślę, że zastanawiał się, co o nim powiedzieli

 - stwierdziła.

Sekretarz Generalny Konferencji Episkopatu Polski, bp Artur Miziński zwrócił uwagę, że książka dopełnia obraz papieża Franciszka, jego otwartość na każdego człowieka, inne religie, dialog, kontakt.

- To wszystko pokazuje papieża w szerokim spektrum. Pozwala docenić jeszcze bardziej jego zaangażowanie, aby Kościół odnajdywał się w tym świecie, w tych różnych wymiarach swojej bytowości. To co najbardziej charakterystyczne dla niego, to rys miłosierdzia względem ubogich, potrzebujących, ludzi z marginesu, troski o to, by najpierw mieli godne warunki życia, a potem dopiero można głosić dobrą nowinę

 - zauważył.

Książka zawiera też wywiad z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski, abp Stanisławem Gądeckim, w którym opowiada on o swoim pierwszym spotkaniu z papieżem Franciszkiem.

- To, na co starałem się zwrócić uwagę w tym wywiadzie, to że patrzę na papieża z tej perspektywy wyjątkowego ukierunkowania ku miłosierdziu. Wprawdzie Jan Paweł II też mówił o miłosierdziu, ale nikt wtedy nie zwracał na to uwagi

 - powiedział abp Gądecki.

Książka została wcześniej wydana w czterech językach: włoskim, angielskim, litewskim i hiszpańskim. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Tusk o Putinie: „Nasz człowiek w Moskwie”. Dworczyk o innych „skrajnych naiwnościach”

Donald Tusk / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk ocenił, że premier Mateusz Morawiecki prezentuje realizm i twardą obronę polskiej racji stanu, natomiast politycy opozycji - jego zdaniem - nieodpowiedzialną naiwność. Przypomniał też wypowiedź Donalda Tuska z lutego 2008 r., kiedy ówczesny premier tuż przed powrotem z wizyty w Moskwie powiedział o Putinie: "Nasz człowiek w Moskwie".

Szef kancelarii premiera opublikował na Twitterze grafikę z archiwalnymi wypowiedziami: Donalda Tuska, Bronisława Komorowskiego oraz Mateusza Morawieckiego.

Przywołana na grafice wypowiedź Tuska pochodzi z lutego 2008 r., kiedy ówczesny premier tuż przed powrotem z wizyty w Moskwie powiedział o Putinie: "Nasz człowiek w Moskwie".

Na grafice przypomniano też wypowiedź ówczesnego marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego związaną z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Rosja dojrzewa wolno do rozliczenia z dramatem komunizmu, stalinizmu. Jednak dzięki obecności Władimira Putina i Donalda Tuska nad grobami polskich żołnierzy,jesteśmy bliżej pojednania z Rosją 

- mówił w kwietniu 2010 r. Komorowski.

Wypowiedzi te skonfrontowano z sobotnią wypowiedzią obecnego szefa rządu.

Jesteśmy manipulowani, jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowcze "nie" (...). Nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy. My pierwsi, nasi przodkowie stawili czoła niemieckiej i sowieckiej barbarzyńskiej zarazie

- powiedział Morawiecki w Katowicach.

Do tych wypowiedzi odniósł się Dworczyk we wpisie na Twitterze.

"Nie wierzę w złe intencje polityków opozycji. Myślę, że to po prostu skrajna naiwność. A ta u polityków pełniących najwyższe funkcje państwowe staje się niebezpieczna... Nieodpowiedzialna naiwność z jednej strony versus Mateusz Morawiecki - realizm i twarda obrona polskiej racji stanu"

- napisał szef Kancelarii Premiera na Twitterze. 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts