W Krakowie msza za ofiary stanu wojennego. Abp Jędraszewski o budowie solidarnej i sprawiedliwej Polski

Arcybiskup Marek Jędraszewski / Tomasz Hamrat / Gazeta Polska

  

- Chcemy pamiętać i modlić się za ofiary stanu wojennego właśnie teraz, kiedy pragniemy z nową nadzieją budować Polskę prawdziwie solidarną i sprawiedliwą – mówił abp Marek Jędraszewski podczas mszy w katedrze na Wawelu w 38. rocznicę wprowadzenia staniu wojennego.

Msza św. w piątek w wawelskiej katedrze w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego rozpoczęła krakowskie uroczystości rocznicowe. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w wygłoszonej homilii podkreślił, że w 38. rocznicę wprowadzenia tak tragicznego dla naszego kraju stanu wojennego modlimy się za Polskę oraz wszystkich, którzy stracili życie i cierpieli w tym czasie.

- Modlimy się dzisiaj za Polskę, naszą matkę. Za jej dzieci, te, które wtedy straciły swoje życie, które cierpiały, które były zmuszone do emigracji, za tych, którzy walczyli, zmagali się, nie tracili nadziei

- wyliczał hierarcha.

- Chcemy o tych wszystkich, znanych nam i bezimiennych ofiarach stanu wojennego pamiętać i za nich się modlić. Chcemy to czynić właśnie teraz, kiedy pragniemy na nowo, z nową nadzieją budować Polskę prawdziwie solidarną i sprawiedliwą

- podkreślił Jędraszewski w kazaniu.

Obecnie – wskazywał metropolita krakowski – "pojawiają się różnorakie ideologiczne zagrożenia - ta przerażająca w swoich skutkach antykultura hejtnewsów, kłamstw, cynizmu, a niekiedy nawet medialnej przemocy".

- Chcemy na przekór temu budować Polskę na fundamentach chrystusowej prawdy i miłości

- zadeklarował abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski wyraził nadzieję, parafrazując słowa piosenki Jacka Kaczmarskiego "Mury", że "kiedyś będzie można, z ogromną wdzięcznością wobec Boga, powtórzyć słowa śpiewane przez laty przez tylu wspaniałych, niezłomnych ludzi (…), którzy nie tracili nadziei w lepszą przyszłość naszej ojczyzny: a murów nie ma, nie ma, nie ma”.

Organizatorem krakowskich obchodów 38. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego była małopolska "Solidarność". Uczestniczyli w nich, obok związkowców i pocztów sztandarowych z małopolskich zakładów pracy, przedstawiciele władz województwa z marszałkiem Witoldem Kozłowskim, przewodniczącym sejmiku Janem Dudą oraz wojewodą Piotrem Ćwikiem.

Po mszy uczestnicy przeszli wspólnie pod Krzyż Katyński u stóp Wzgórza Wawelskiego, gdzie złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Biedroń atakuje prezydenta Dudę: Budzi się jakiś niedźwiedź ze snu zimowego i mówi takie rzeczy

Robert Biedroń / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Kandydujący w wyborach prezydenckich Robert Biedroń pojawił się na antenie TVN24 w programie Moniki Olejnik i od prezentacji swoich wyborczych postulatów płynnie przeszedł do... ataku na prezydenta Andrzeja Dudę.

Zaczęło się od prezentacji programu wyborczego, jednak Biedroń dość szybko zmienił temat rozmowy.

Proponuję, żeby ciężar ważności w sprawach przenieść np. z finansowania katechetów w szkołach na onkologię, żeby przenieść ciężar ważności z kupowania kolejnych F-35, bomb i rakiet na finansowanie służby zdrowia. Można znaleźć na to pieniądze, tylko trzeba dokonać wyboru. Albo rakiety, albo szpitale. Albo pomniki, albo szkoły. To jest cywilizacyjny wybór.
- wyliczał Robert Biedroń.

Po chwili zaczął wprost atakować prezydenta Andrzeja Dudę, w pewnym momencie porównując go nawet do budzącego się z zimowego snu niedźwiedzia.

Andrzej Duda nie reagował na nienawiść w Białymstoku, nie reagował kiedy europosłów wieszano na szubienicach, nie reagował kiedy dochodziło do przemocy, nienawiści wobec np. Żydów w Polsce, nie reagował kiedy bezczeszczono cmentarze żydowskie, nie reagował kiedy tworzono kolejne strefy wolne od LGBT. 30% naszego kraju jest już objęte takimi strefami. Nagle budzi się jakiś niedźwiedź ze snu zimowego i mówi takie rzeczy [PAD o Polsce dla każdego – przyp. red.]. Nikt w to nie uwierzy.
- zapewniał Robert Biedroń w rozmowie z Moniką Olejnik.
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, TVN24, 300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts