Polska wystawa w Luwrze. Minister kultury zapowiada kolejne takie inicjatywy

Luc Piralla-Heng Vong i minister Piotr Gliński / twitter.com @MKiDN_GOV_PL

  

"Aktywnie promujemy polską kulturę, zwiększyliśmy budżet o 40 procent" - powiedział w rozmowie z PAP wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, który w piątek w Muzeum Louvre-Lens na północy Francji odwiedził wystawę polskiego malarstwa.

Mamy wiele planów organizowania prestiżowych wystaw, czy to w Paryżu, czy w Londynie. Jesteśmy aktywni, a nasze instytucje za granicą działają dobrze. Przez cztery lata udało nam się podnieść budżet ministerstwa kultury o 40 procent i dzięki temu możemy bardziej intensywnie angażować się w renowację zabytków, dbać o polskie cmentarze od Nowej Zelandii po Uzbekistan czy pomagać w organizowaniu tak wspaniałych wystaw jak "Polska 1840-1918. Zobrazować ducha narodu" w Louvre-Lens

– powiedział wicepremier podczas rozmowy z PAP w Dourges w północnej Francji.

Zapowiedział, że „w tej chwili dwie wielkie wystawy przygotowywane są w Wielkiej Brytanii przez Muzeum Narodowe w Krakowie”.

Jedna to jest Wyspiański, a druga to jeszcze niespodzianka, ale mogę powiedzieć, że będą to wydarzenia w prestiżowych galeriach

- podkreślił.

Ministerstwo zwiększa ofertę instytucji kultury i buduje nowe muzea także w Polsce. "19 grudnia zapraszam wszystkich na otwarcie Muzeum Czartoryskich" - powiedział premier. "Następną inwestycją w Krakowie będzie hotel Cracovia, gdzie powstanie wielkie i nowoczesne muzeum designu i architektury. Będziemy też powiększać Muzeum Narodowe w Warszawie i budujemy Muzeum Historii Polski na Cytadeli, skąd wyprowadzi się Muzeum Wojska Polskiego” - dodał.

Wspieramy Polonię i polskość wszędzie tam, gdzie możemy

- podkreślił Gliński.

W Pas-de-Calais na północy Francji, w Lens, w Dourges - jestem wzruszony ciepłym przyjęciem przez Polonię. To jest część Polski i dzięki temu, że świat się zmienia, jest ona bardzo blisko Polski

- mówił Gliński.

We Francji jesteśmy aktywni i organizujemy czy wspieramy organizację wystaw jak tej w Lens. Planujemy jej przeniesienie do Warszawy w kwietniu i prowadzę już w tej sprawie rozmowy z Muzeum Narodowym w Warszawie oraz z kuratorami francuskimi. Będzie to wydarzenie organizowane wraz z Muzeum Louvre-Lens, ponieważ to tu udało się opowiedzieć za pomocą genialnych, ikonicznych obrazów część historii Polski

- dodał.

Gliński zapowiedział też, że Luc Piralla-Heng Vong, wicedyrektor i współkurator wystawy w Lens - któremu w piątek wręczył odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej, odbędzie wizytę studyjną w Polsce.

On stał się ambasadorem polskiej kultury

 – podkreślił wicepremier.

W miasteczku Dourges, zamieszkanym przez Polonię, znajduje się rzymskokatolicki kościół pw. św. Stanisława wybudowany przez Kompanię Górniczą w latach 20. XX wieku dla polskich emigrantów. Elementy wystroju świątyni, w tym drewniany ołtarz oraz ambona autorstwa Jana Szczepkowskiego, zostały wykonane w stylu art deco. Kościół jest na liście zabytków państwa francuskiego.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Prezes TK wspomina zmarłego kolegę

zdjęcie ilustracyjne / Arcaion CC0

  

Odszedł wybitny prawnik, wspaniały człowiek, niezłomny sędzia, przyjaciel - oświadczyła dziś prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, odnosząc się do śmierci sędziego TK Grzegorza Jędrejka.

„Dziś zmarł Pan profesor Grzegorz Jędrejek. Jesteśmy pogrążeni w smutku. Odszedł wybitny prawnik, wspaniały człowiek, niezłomny sędzia, przyjaciel. Odchodzi kolejny sędzia Trybunału Konstytucyjnego. Proszę wszystkich o czas spokoju i refleksji”

 - oświadczyła Przyłębska cytowana na Twitterze Trybunału Konstytucyjnego.

Grzegorz Jędrejek zmarł w niedzielę w godzinach porannych. Był asystentem i adiunktem na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. W latach 2003–2017 pracował w Biurze Studiów i Analiz Sądu Najwyższego. Od 2005 r. był zatrudniony na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Od 2012 r. był profesorem nadzwyczajnym UKSW i kierownikiem Katedry Postępowania Cywilnego.

W lutym 2017 r. został wybrany przez Sejm na sędziego TK; ślubowanie złożył 27 lutego 2017 r. W kwietniu 2019 r. został powołany w skład Państwowej Komisji Wyborczej.

Grzegorz Jędrejek urodził się 11 lutego 1973 roku w Puławach. W 1997 r. ukończył studnia prawnicze, a w 1998 r. studia historyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2002 r. uzyskał stopień doktora, a w 2011 r. obronił pracę habilitacyjną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts