Rosja, Chiny, Iran i Korea Płn. opłacały cyberprzestępców wykradających wrażliwe dane

Zdjęcie ilustracyjne / tianya1223; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Madrycki dziennik “El Pais” opublikował w piątek wnioski z raportu służb bezpieczeństwa Hiszpanii (CNI), z którego wynika, że w 2019 r. największe zagrożenia dla cybernetycznej infrastruktury tego kraju pochodziły z Rosji, Iranu, Chin oraz Korei Północnej.

Z dokumentu hiszpańskich służb wynika, że te cztery kraje przeprowadziły w ostatnich kilku miesiącach 36 masowych cyberataków, których poziom określono jako “krytyczny”.

Według służb autorzy ataków na najważniejsze hiszpańskie instytucje to hakerzy powiązani z władzami Rosji, Iranu, Chin oraz Korei Północnej, których rządy opłacały cyberprzestępców wykradających wrażliwe dane hiszpańskich instytucji oraz firm.

Przeprowadzone przez napastników ataki cybernetyczne miały zaszkodzić kilku sektorom państwowym i biznesowym Hiszpanii, głównie bankowości, wymiarowi sprawiedliwości, urzędom administracji publicznej oraz branży lotniczej.

Służby obrony cybernetycznej Hiszpanii ujawniły, że wśród internetowych agresorów były irańskie grupy hakerów APT39 i APT33, rosyjskie APT29 i Snake, północnokoreański Cobalt Gang, a także chiński Emissary Panda.

“El Pais”, powołując się na dane CNI ujawnione podczas odbywającego się w Madrycie międzynarodowego kongresu ds. cyberbezpieczeństwa, ujawnił, że niektóre grupy hakerów wykradały ważne informacje od małych firm świadczących usługi dla podmiotów kluczowych dla bezpieczeństwa kraju.

Z danych CNI wynika, że co najmniej dwukrotnie hiszpańskie instytucje zostały zaatakowane w 2019 r. przez rosyjską grupę hakerów Snake. Kierownictwo CNI wyjaśniło, że hiszpańskie oraz inne zachodnioeuropejskie służby narzekały na tą grupę już w 2014 r., w okresie rosyjskiej inwazji na Krym.

“W tym roku w kwietniu i lipcu doszło do ponownego zagrożenia dla jednej z instytucji rządowych, która nie przeprowadziła kompleksowego czyszczenia systemu po wcześniejszym ataku” - dowiedział się “El Pais”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wsparcie psychologów w każdym powiecie. Powstaną specjalne ośrodki

/ twitter.com / @NFZ_Centrala

  

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał zarządzenie, które sankcjonuje długo oczekiwane zmiany w psychiatrii dziecięcej. Najmłodsi pacjenci otrzymają profesjonalne wsparcie w swoim najbliższym środowisku – nowo tworzonych poradniach psychologiczno-psychiatrycznych.

Hospitalizacją objęte będą tylko najbardziej potrzebujące tej interwencji dzieci i młodzież.

Reforma przewiduje, że w każdym powiecie będzie funkcjonował ośrodek środowiskowej opieki psychologicznej i psychoterapeutycznej (I poziom referencyjny). W całym kraju powstanie ich około 300. Wspierać dzieci i młodzież oraz ich opiekunów będzie czterodobowy zespół specjalistów złożony z psychologa, terapeuty środowiskowego oraz dwóch psychoterapeutów).

Na miesięczne funkcjonowanie jednej placówki NFZ przeznacza w formie ryczałtu 50 tys. zł. Będzie on jednak korygowany - na początku po upływie 6 miesięcy, docelowo co 3 miesiące - zgodnie z realizacją porad. Roczny koszt funkcjonowania I poziomu NFZ oszacował na 150–180 mln zł.

Pierwsze konkursy NFZ ma ogłosić już w lutym, spodziewa się też, że placówki przyjmą pierwszych pacjentów na przełomie I i II kwartału tego roku.

Natomiast dzieci wymagające interwencji psychiatrycznej otrzymają ją albo w środowiskowych centrach zdrowia psychicznego i oddziałach dziennych (II poziom), albo w wysokospecjalistycznych całodobowych ośrodkach opieki psychiatrycznej, czyli oddziałach szpitalnych lub w szpitalach psychiatrycznych (III poziom). Zmiany, jak oczekują pomysłodawcy reformy, odciążą przeładowany system opieki szpitalnej. Dodatkowo też najmłodsi pacjenci po hospitalizacji będą mogli kontynuować terapie w specjalistycznych przychodniach, co ważne – blisko miejsca zamieszkania.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts