MSZ Turcji wezwało ambasadora USA

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/www_slon_pics

  

MSZ Turcji podało, że wezwało ambasadora USA w Ankarze Davida Satterfielda w związku z przyjęciem przez amerykański Senat rezolucji uznającej za ludobójstwo rzeź Turków na Ormianach w Imperium Osmańskim podczas I wojny światowej, w latach 1915–1917.

Rezolucja w czwartek przeszła w Senacie USA jednogłośnie; w październiku uchwaliła ją Izba Reprezentantów.

Strona turecka zareagowała na uchwałę Senatu już w czwartek.

"Postawa członków Kongresu USA szkodzi stosunkom turecko-amerykańskim (...) Uchwała przyjęta w czwartek w Senacie zagraża przyszłości naszych stosunków dwustronnych"

- oświadczył Fahrettin Altun, dyrektor ds. komunikacji w biurze prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana.

Gdy w październiku rezolucja została przyjęta ogromną większością głosów w Izbie Reprezentantów, turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu oświadczył, że wynik tego głosowania "nie ma żadnego znaczenia".

Rzeź Ormian jest drugim po Holokauście najlepiej udokumentowanym ludobójstwem, dokonanym na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. Według tureckich obliczeń zginęło wówczas 972 tys. osób, natomiast Ormianie liczbę ofiar szacują na 1,5 mln.

Turcja podkreśla, że do masakry na Ormianach doszło w czasie konfliktu i że nie miały one podłoża etnicznego bądź religijnego. Ankara protestuje przeciwko określeniu "ludobójstwo" i kwestionuje szacowaną na ponad 1 mln liczbę ofiar. Przyznanie się Turcji do tego ludobójstwa jest jednym z warunków przyjęcia jej do Unii Europejskiej.

Do tej pory ludobójstwo Ormian uznało 30 krajów na całym świecie, w tym Polska, a także Parlament Europejski, Rada Europy i papież Jan Paweł II.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Pożar w Wieluniu. Zginął mężczyzna

/ jackal211 / Pixabay

  

- 48-letni mężczyzna zginał w pożarze mieszkania, który wybuchł w piątek nad ranem w domu wielorodzinnym w Wieluniu – poinformował rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Wieluniu kpt. Grzegorz Kasprzyczak.

Straż zgłoszenie o pożarze otrzymała w piątek ok. godz. 4:00 nad ranem. Płonęło mieszkanie na pierwszym piętrze dwukondygnacyjnego domu wielorodzinnego przy ul. Młodzieżowej w Wieluniu.

"Podczas przeszukania lokalu, w którym wybuchł ogień, uczestniczący w akcji strażacy odnaleźli ciało 48-letniego mężczyzny. Mieszkanie uległo częściowemu spaleniu. Prawdopodobną przyczyną wybuchu pożaru było zaprószenie ognia przez ofiarę"

– przekazał kpt. Kasprzyczak.

Dodał, że na korytarzu budynku była zamontowana czujka tlenku węgla i dymu, która ostrzegła pozostałych lokatorów o niebezpieczeństwie. Część z mieszkańców ewakuowała się przed przyjazdem strażaków, a kolejnym ośmiu osobom w wydostaniu się z domu pomogli ratownicy.

W działaniach brało udział blisko 40 strażaków. Dokładne okoliczności pożaru wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts