Szef rządu na temat wyników wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wypowiedział się na konferencji prasowej w Brukseli.

- W końcu wyklarowała się sytuacja polityczna w Wielkiej Brytanii. Niestety, z perspektywy polskiej tak można powiedzieć, dojdzie do brexitu w najbliższym czasie

- powiedział Morawiecki.

- Ale jest też coś dobrego w tym, co zaszło teraz ostatnio: możemy liczyć na stabilną sytuację polityczną Wielkiej Brytanii i przystąpienie do szybkich negocjacji, które wyklarują możliwie bliski model i mechanizm współpracy Wielkiej Brytanii z Unią Europejską i Wielkiej Brytanii z Polską

- dodał.

Zaznaczył, że ma na myśli współpracę w handlu, inwestycjach, a także w obszarze bezpieczeństwa w ramach NATO, które „jest niezwykle ważnym spoiwem transatlantyckim” oraz współpracy politycznej. - Z premierem Borisem Johnsonem wielokrotnie o tym rozmawiałem - powiedział.

Z ogłoszonych w piątek rano częściowych oficjalnych rezultatów wyborów parlamentarnych w Wielkiej Brytanii wynika, że Partia Konserwatywna będzie mieć bezwzględną większość w nowej Izbie Gmin. Wprawdzie nie we wszystkich 650 okręgach liczenie głosów zakończyło się, ale torysi przekroczyli już próg 326 mandatów, oznaczający, że będą mogli rządzić samodzielnie.