Znajdując się w tak wspaniałych okolicznościach, chciałbym uroczyście odznaczyć Pana Luca Pirallę-Heng Vonga odznaką honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pomysł pokazania arcydzieł polskiej sztuki XIX i początków XX wieku zrodził się wśród pracowników Muzeum Louvre-Lens już w 2016 roku

- powiedział podczas uroczystości w Lens minister Gliński.

Podkreślił, że dzięki pracy wicedyrektora i całego zespołu muzeum "powstał niezmiernie ciekawy, szeroki i różnorodny program ukazujący polską kulturę XIX wieku".

Gliński zaznaczył, że w efekcie współpracy nawiązanej pomiędzy Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Warszawie i Instytutem Adama Mickiewicza i dzięki osobistemu zaangażowaniu odznaczonego mogło dojść do organizacji tak wyjątkowej wystawy, prezentującej najsławniejsze polskie obrazy XIX i początku XX wieku. 

Ta wystawa jest ważna dla muzeum, czerpie swoją siłę z polskiej wspólnoty, która tu przebywa

- powiedział Piralla-Heng Vonga.

Odznaczony jest z wykształcenia konserwatorem dziedzictwa narodowego, obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Louvre-Lens. Interesuje się twórczością Józefa Chełmońskiego. Niewykluczone, że będzie chciał zorganizować we Francji wystawę poświęconą jego twórczości.