Wicedyrektor Luwru z polskim odznaczeniem. Order wręczył minister kultury prof. Gliński

/ Twitter/@MKiDN_GOV_PL

  

Wicedyrektor Muzeum Louvre-Lens Luc Piralla-Heng Vonga otrzymał dziś z rąk wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. To efekt m.in. funkcji współkuratora wystawy "Polska 1840-1914. Zobrazować ducha narodu".

Znajdując się w tak wspaniałych okolicznościach, chciałbym uroczyście odznaczyć Pana Luca Pirallę-Heng Vonga odznaką honorową Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Pomysł pokazania arcydzieł polskiej sztuki XIX i początków XX wieku zrodził się wśród pracowników Muzeum Louvre-Lens już w 2016 roku

- powiedział podczas uroczystości w Lens minister Gliński.

Podkreślił, że dzięki pracy wicedyrektora i całego zespołu muzeum "powstał niezmiernie ciekawy, szeroki i różnorodny program ukazujący polską kulturę XIX wieku".

Gliński zaznaczył, że w efekcie współpracy nawiązanej pomiędzy Louvre-Lens, Muzeum Narodowym w Warszawie i Instytutem Adama Mickiewicza i dzięki osobistemu zaangażowaniu odznaczonego mogło dojść do organizacji tak wyjątkowej wystawy, prezentującej najsławniejsze polskie obrazy XIX i początku XX wieku. 

Ta wystawa jest ważna dla muzeum, czerpie swoją siłę z polskiej wspólnoty, która tu przebywa

- powiedział Piralla-Heng Vonga.

Odznaczony jest z wykształcenia konserwatorem dziedzictwa narodowego, obecnie pełni funkcję zastępcy dyrektora Muzeum Louvre-Lens. Interesuje się twórczością Józefa Chełmońskiego. Niewykluczone, że będzie chciał zorganizować we Francji wystawę poświęconą jego twórczości.


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Twitter


Wczytuję komentarze...

Ambasador USA o ofiarach Holokaustu

zdjęcie ilustracyjne / Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach Holokaustu oraz edukować przyszłe pokolenia o tym tragicznym rozdziale historii - oświadczyła w poniedziałek ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać o ofiarach Holokaustu oraz edukować przyszłe pokolenia o tym tragicznym rozdziale historii. W 75. rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau z największym szacunkiem oddajemy cześć pamięci tych, którzy zginęli"

- napisała na Twitterze Mosbacher.

27 stycznia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Uchwaliło go w listopadzie 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ. Na datę obchodów wybrano rocznicę wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau przez wojska sowieckie w 27 stycznia 1945 r.
 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts