Abp Gądecki w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego: "Módlmy się o trwały pokój w naszej ojczyźnie"

/ Youtube.com/Episkopat News [screenshot]

  

Do modlitwy o trwały pokój w naszej ojczyźnie w 38. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce wezwał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.

- Lata restrykcji i niszczenia tego co najbardziej polskie, doprowadziły do tragicznego dnia, jakim był 13 grudnia 1981 r.

– podkreślił abp Gądecki w wypowiedzi przekazanej przez biuro prasowe episkopatu.

W piątek 13 grudnia przypada 38. rocznica stanu wojennego. Tego dnia w Kościele w Polsce obchodzimy dzień modlitw za ofiary tego czasu. Znakiem pamięci o tych tragicznych wydarzeniach będzie zapalenie świecy w oknie o godz. 19.30 i modlitwa za ofiary stanu wojennego.

Abp Gądecki przypomina z tej okazji, że wolność dla Polaków zawsze była wartością fundamentalną. Zaznaczył jednocześnie, że "nasi rodacy bronili jej za cenę życia, znosząc cierpienie, rozdzielenie z rodziną i ojczyzną".

Hierarcha przypomniał też o roli, jaką na drodze ku wolności odegrał papież Polak. Podkreślił, że "św. Jan Paweł II modlił się wtedy i prosił, aby nie doszło do bratobójczej walki i rozlewu krwi. Przypominał nam, abyśmy zachowali ufność Matce Bożej – naszej Opiekunce i Wspomożycielce. Mówił: 'Nie może być przelana polska krew, bo zbyt wiele jej wylano, zwłaszcza w czasie ostatniej wojny'".

Przewodniczący episkopatu poprosił też o modlitwę za wszystkie ofiary stanu wojennego, dodając, abyśmy pamiętali o słowach św. Jana Pawła II, o ofiarach pacyfikacji kopalni Wujek, o wielu anonimowych ofiarach stanu wojennego i kapłanach, którzy, tak jak błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko, uczyli, jak zło dobrem zwyciężać.

Abp Gądecki powiedział, abyśmy u progu beatyfikacji Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego i setnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II pamiętali o ich wezwaniu, że "powinniśmy uczynić wszystko, aby w pokoju budować przyszłość i dobrobyt Polski".

Przewodniczący KEP zachęcił do tego, aby dziś wieczorem w naszych oknach postawić zapalone świece.

"Na znak naszej solidarności i pamięci o tragicznych wydarzeniach z 13 grudnia 1981 r., wzorem św. Jana Pawła II, zapalmy w naszych oknach świecę, która upamiętni bolesne wydarzenia sprzed 38 lat".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

PiS na czele również tego sondażu

  

W lutym 41 proc. ankietowanych deklarujących udział w wyborach do Sejmu poparłoby PiS wraz z Solidarną Polską i Porozumieniem, Koalicja Obywatelska uzyskała 26 proc., Lewica - 10 proc., a PSL-Kukiz'15 - 7 proc. - wynika z najnowszego sondażu Kantar.

W porównaniu do sondażu ze stycznia notowania PiS poprawiły się o 3 punkty proc., a poparcie dla KO spadło o 2 punkty proc. O 3 punkty proc. mniej ankietowanych zagłosowałoby w lutym na Lewicę, a notowania PSL-Kukiz'15 poprawiły się o 1 punkt proc.

Na Konfederację w lutym zagłosowałoby 4 proc. badanych deklarujących udział w wyborach (wzrost o 1 punkt proc.). Tyle samo ankietowanych co w styczniu - 12 proc. - odpowiedziało „trudno powiedzieć” na pytanie kogo poparłoby w wyborach.

W lutym łącznie 72 proc. respondentów zadeklarowało udział w wyborach do Sejmu - 37 proc. odpowiada pozytywnie w sposób zdecydowany, a 35 proc. - raczej planuje głosowanie.

[polecam:https://niezalezna.pl/311353-przelomowy-sondaz-w-bastionie-platformy-andrzej-duda-w-gore-kidawa-blonska-traci]

Z kolei łącznie 21 proc. ankietowanych oświadczyło, że nie wzięłoby udziału wyborach - 12 proc. „raczej”, a 9 proc. „zdecydowanie” nie poszłoby głosować. Natomiast 7 proc. badanych odpowiedziało „nie wiem, trudno powiedzieć” na pytanie o udział w wyborach.

W porównaniu z sondażem ze stycznia o 3 punkty proc. wzrósł odsetek osób zdecydowanie zamierzających głosować, a o 2 punkty proc. mniej było w lutym osób deklarujących, że raczej wezmą udział w wyborach. O 2 punkty proc. zwiększył się odsetek deklarujących, że raczej nie wezmą udziału w wyborach oraz nieznacznie spadł (o 1 punkt proc.) udział tych, którzy nie pójdą głosować zdecydowanie. Mniej o 2 punkty proc. było w lutym osób niezdecydowanych w tej kwestii.

[polecam:https://niezalezna.pl/311360-na-pis-chce-glosowac-44-procent-polakow-a-koalicja-obywatelska-daleko-w-tyle]

Kantar przeprowadził sondaż w dniach 7-12 lutego, metodą wywiadów bezpośrednich na reprezentatywnej próbie 969 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat; preferencje partyjne badano w grupie 703 osób deklarujących „zdecydowanie” lub „raczej” zamiar uczestniczenia w wyborach.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts