Klimatyczne priorytety Polski. Premier wskazuje: Czyste powietrze i redukcja emisji dwutlenku węgla

Premier Mateusz Morawiecki zapowiada: Polska będzie kontynuować wysiłki w celu redukowania emisji dwutlenku węgla. Morawiecki zapowiedział dalsze prace nad programami takimi jak Czyste Powietrze. - Polska dokonała ogromnych wysiłków przez ostatnie lata, żeby redukować emisję CO2 - podkreślił premier.

Zdjęcie ilustracyjne
Kancelaria Premiera

W Brukseli w czwartek rozpoczął się szczyt Unii Europejskiej, na którym szefowie państw i rządów spróbują osiągnąć porozumienie w sprawie celu neutralności klimatycznej na 2050 rok. Polska, Czechy i Węgry stawiają twarde warunki w kwestii kosztów transformacji.

Z nieoficjalnych informacji ze źródeł dyplomatycznych wynika, że cześć krajów zachodnich jest gotowa zgodzić się na postulat państw naszego regionu, by pieniądze na transformacje nie uszczuplały środków polityki spójności.

W projekcie wniosków jest mowa o 100 mld euro, które mają być zmobilizowane w przy wparciu Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji planowanego przez Komisję Europejską oraz o 1 bln euro łącznych inwestycji, które mają być uruchomione przez finansowanie grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Warszawa zabiega o to, by środki te trafiły do najbardziej dotkniętych regionów, ale sprawa nie jest prosta, bo dyplomaci zachodni zwracają uwagę, że u nich transformacja też będzie kosztowna i będzie wymagała inwestycji.

- My musimy brać pod uwagę koszty społeczne, gospodarcze dla Polski

- mówił w Brukseli Morawiecki.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Mateusz Morawiecki #klimat #redukcja dwutlenku węgla

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo