Szef ULC przewodniczącym rady zarządzającej Agencji UE ds. Bezpieczeństwa Lotniczego

Siedziba ULC / By Andrzej Błaszczak - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=61705572

  

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego Piotr Samson został powołany na przewodniczącego rady zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) - poinformował dzisiaj ULC. EASA to jedna z najważniejszych organizacji odpowiedzialna za bezpieczeństwo w lotnictwie cywilnym.

- Wybór prezesa ULC na przewodniczącego Rady Zarządzającej EASA (z ang. European Union Aviation Safety Agency) udowadnia, że Polska jest w światowej pierwszej lidze. Zdobywamy zaufanie i wiarygodność naszych partnerów, a krajowi specjaliści są doceniani przez międzynarodowe gremia. (...) konsekwentnie realizowana polityka państwa w obszarze lotnictwa cywilnego przynosi wymierne rezultaty, co dobrze rokuje rozwojowi dużych inwestycji infrastrukturalnych w Polsce

 - powiedział cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała.

Jak dodano, Samson został jednomyślnie wybrany na stanowisko przewodniczącego podczas posiedzenia rady zarządzającej w Kolonii. Zastąpi na tym stanowisku Pekkę Henttu – szefa fińskiej władzy lotniczej. Samson nadal będzie pełnił obowiązki prezesa ULC.

W komunikacie przekazano, że przewodniczący rady zarządzającej EASA bierze udział w najważniejszych inicjatywach unijnego lotnictwa cywilnego. Reprezentuje członków rady w najważniejszych wydarzeniach branżowych na całym świecie, kieruje pracami rady zarządzającej EASA, która m.in. doradza dyrektorowi wykonawczemu EASA w sprawach bezpieczeństwa lotniczego, przyjmuje budżet EASA, Europejski Plan Bezpieczeństwa Lotniczego czy roczne sprawozdanie z działalności Agencji, przesyłane do Parlamentu Europejskiego, Rady Unii Europejskiej, Komisji Europejskiej i Trybunału Obrachunkowego.

Cytowany w komunikacie Samson podkreślił, że europejski rynek lotniczy rozwija się w dużym tempie; powstają nowe technologie, takie jak bezzałogowe statki powietrzne, które oznaczają nowe wyzwania, zarówno dla ULC, jak i EASA.

- Polska jest odpowiedzialnym i zaangażowanym partnerem, który pełni znaczącą rolę w Agencji. Jestem przekonany, że przed nami cztery lata owocnej kadencji pod przewodnictwem Piotra Samsona

 - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor wykonawczy EASA Patrick Ky.

Kompetencje EASA obejmują najważniejsze obszary związane z bezpieczeństwem lotnictwa cywilnego – m.in. operacje lotnicze, drony, porty lotnicze czy żeglugę powietrzną. Jej zadania to m.in. projektowanie przepisów wykonawczych w obszarach związanych z bezpieczeństwem lotniczym, nadzór i wsparcie państw członkowskich w dziedzinach, w których EASA ma wspólne kompetencje, współpraca z podmiotami międzynarodowymi na rzecz poprawy globalnego poziomu bezpieczeństwa lotnictwa.

Głównymi organami EASA są rada zarządzająca EASA składająca się z 33 członków (28 państw UE + EFTA + Komisja Europejska) oraz dyrektor wykonawczy EASA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podatek cukrowy inwestycją w zdrowie dzieci i młodzieży. Wesprze aktywność fizyczną

/ zdjęcie ilustracyjne / Ulrike Leone; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Zapadły ustalenia, że 50 mln zł w 2020 r. i 100 mln zł w kolejnych latach z wpływów z planowanej opłaty od napojów zawierających cukier zostanie przeznaczonych na zajęcia sportowe dzieci i młodzieży - wynika z informacji przekazanych przez rzecznika resortu zdrowia Wojciecha Andrusiewicza.

Projekt nowelizacji ustawy w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów przewiduje nałożenie 70 lub 80 gr dodatkowej opłaty na napój słodzony i 20 gr w przeliczeniu na każdy litr napoju na napój z dodatkiem substancji o właściwościach aktywnych: kofeiny, tauryny lub guarany. Dodatkowe opłaty obejmą też tzw. małpki - za każdą sprzedaną butelkę alkoholu do 300 ml będzie nałożone 1 zł, oraz reklamę suplementów diety.

W ocenie skutków regulacji projektu zapisano, że łączne wpływy ze wszystkich opłat wyniosą ok. 3 mld zł (przy czym w tym roku - zważywszy, że przepisy mają obowiązywać od 1 kwietnia - będzie to mniej, 2,3 mld zł).

Z samej opłaty na napoje słodzone i energetyzujące wpływy mają wynieść 2,5 mld zł. Wedle przedstawionej we wtorek propozycji Ministerstwa Zdrowia, część wpływów z tej opłaty trafi na finansowanie Szkolnych Klubów Sportowych. W tym roku będzie to 50 mln zł, a w kolejnych latach po 100 mln zł.

Jak podkreślił minister edukacji, środki z opłaty cukrowej będą wsparciem aktywności fizycznej dzieci i młodzieży.

Propozycja Ministra Sportu, zaakceptowana przez Ministra Zdrowia, z moim pełnym poparciem to wzmocnienie działań na rzecz przeciwdziałania otyłości i nadwagi wśród dzieci. Dotyka ona już ponad 20 proc. uczniów, co stanowi istotny problem społeczny i zdrowotny, będący wyzwaniem nie tylko dla systemu edukacji. Tym bardziej warte pokreślenia jest to, że spore środki będą przeznaczone na zajęcia sportowe i promowanie aktywności fizycznej

- powiedział Dariusz Piontkowski.

W grudniu resort zdrowia skierował do konsultacji projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z promocją prozdrowotnych wyborów konsumentów. Ministerstwo Zdrowia zapowiada autopoprawki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts