Hiszpania: Trzej piłkarze skazani za zbiorowy gwałt na 14-latce. Posiedzą prawie 40 lat

/ pixabay.com/Ichigo121212

  

Sąd w Burgos w północnej Hiszpanii skazał dzisiaj trzech mężczyzn na wyroki po 38 lat więzienia za udział w zbiorowym gwałcie na 14-letniej dziewczynie. Skazani to byli zawodnicy trzecioligowego klubu piłkarskiego Arandina CF.

Sędzia wskazał, że agresorzy działali brutalnie i z premedytacją. Przypomniał, że ich ofiara nie miała szans się obronić, gdyż była nie tylko słabsza fizycznie od napastników, ale też została przez nich zaskoczona podczas snu w ciemnym pomieszczeniu.

Sędzia przypomniał, że dodatkową okoliczność obciążającą trzech gwałcicieli stanowił fakt, iż wiedzieli oni, że ich ofiara nie jest pełnoletnia.

Poza skazaniem każdego z gwałcicieli na 38 lat więzienia sąd nakazał im również zapłacenie łącznie 50 tys. euro tytułem odszkodowania za straty moralne, jakie poniosła ofiara.

Do gwałtu doszło wieczorem w listopadzie 2017 r., w jednym z mieszkań w miejscowości Aranda de Duero w północnej Hiszpanii. Agresorzy, którzy mieli wówczas od 19 do 24 lat, byli zawodnikami miejscowej drużyny piłkarskiej.

W czwartek po południu hiszpańska policja poinformowała o zatrzymaniu czterech innych młodych mężczyzn narodowości marokańskiej i hiszpańskiej, którzy dopuścili się gwałtów w mieście Manresa, w Katalonii.

W tym samym mieście na przełomie października i listopada br. odbyły się wielotysięczne protesty przeciwko werdyktowi sądu w sprawie pięciu mężczyzn oskarżonych o zbiorowy gwałt na innej 14-latce. Sędzia orzekł, że grupa napastników nie dopuściła się gwałtu, a jedynie wykorzystania seksualnego. Otrzymali oni kary 10-12 lat więzienia.

We wrześniu br. prokuratura generalna przedstawiła statystyki, z których wynika, że w Hiszpanii nasila się zjawisko gwałtów zbiorowych, a rok 2019 może być rekordowy pod względem liczby zgłoszonych policji tego typu przestępstw. O ile w całym 2017 r. było ich 14, o tyle tylko w okresie od stycznia do sierpnia br. odnotowano ich ponad 40. W całym 2018 r. podobnych zdarzeń było 59.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zdecydowane stanowisko MSZ. „Wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej niedopuszczalna”

MSZ / By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=37535839

  

- Wypowiedź rzecznika Komisji Europejskiej polski rząd ocenia jako całkowicie niedopuszczalną - poinformował dziś wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński po spotkaniu z szefem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Markiem Prawdą.

[polecam:https://niezalezna.pl/307667-szef-przedstawicielstwa-ke-wezwany-do-polskiego-msz-powodem-wypowiedz-rzecznika-komisji]

Rzecznik Komisji Europejskiej Christian Wigand twierdząco odpowiedział wczoraj na konferencji prasowej w Brukseli na pytanie, czy Komisja Europejska nie ma wątpliwości co do prawomocności Sądu Najwyższego w Polsce, ale ma je w odniesieniu do Trybunału Konstytucyjnego. Rzecznik Komisji Europejskiej wskazał, że rozwój sytuacji dotyczący praworządności w Polsce jest dowodem na to, że potrzebny jest natychmiast konstruktywny i uczciwy dialog w tej kwestii.

Wigand dodał, że wiceszefowa Komisji Europejskiej Viera Jourova będzie w Polsce w przyszłym tygodniu i jest gotowa na taki dialog. Mówił też, że niezależność i prawomocność Trybunału Konstytucyjnego w Polsce została "poważnie podważona" i nie może on wydawać już "efektywnej konstytucyjnej oceny". Wezwał, w imieniu Komisji Europejskiej, do "przywrócenia niezależności i prawomocności Trybunału Konstytucyjnego".

W związku z tą wypowiedzią dziś do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany szef Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marek Prawda.

"Traktujemy tę wypowiedź jako bardzo poważną niekonsekwencję i jako bardzo poważne stosowanie podwójnych standardów w stosunku do tego, jakie oczekiwanie są stosowane wobec Polski, a jakie oczekiwania i jakie standardy Komisja stosuje wobec samej siebie"

– powiedział Jabłoński po tym spotkaniu.

Podkreślił przy tym, że "Komisja jest także organem politycznym". "Jej wypowiedzi mają pewien charakter ocenny, do czego oczywiście indywidualne osoby mają prawo, ale jeżeli sama Komisja oczekuje od państw członkowskich pewnych zachowań, to sama tego standardu powinna również przestrzegać" - dodał.

Wiceszef MSZ poinformował przy tym, że "polskie władze są gotowe do dialogu".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts