Hiszpania: Trzej piłkarze skazani za zbiorowy gwałt na 14-latce. Posiedzą prawie 40 lat

/ pixabay.com/Ichigo121212

  

Sąd w Burgos w północnej Hiszpanii skazał dzisiaj trzech mężczyzn na wyroki po 38 lat więzienia za udział w zbiorowym gwałcie na 14-letniej dziewczynie. Skazani to byli zawodnicy trzecioligowego klubu piłkarskiego Arandina CF.

Sędzia wskazał, że agresorzy działali brutalnie i z premedytacją. Przypomniał, że ich ofiara nie miała szans się obronić, gdyż była nie tylko słabsza fizycznie od napastników, ale też została przez nich zaskoczona podczas snu w ciemnym pomieszczeniu.

Sędzia przypomniał, że dodatkową okoliczność obciążającą trzech gwałcicieli stanowił fakt, iż wiedzieli oni, że ich ofiara nie jest pełnoletnia.

Poza skazaniem każdego z gwałcicieli na 38 lat więzienia sąd nakazał im również zapłacenie łącznie 50 tys. euro tytułem odszkodowania za straty moralne, jakie poniosła ofiara.

Do gwałtu doszło wieczorem w listopadzie 2017 r., w jednym z mieszkań w miejscowości Aranda de Duero w północnej Hiszpanii. Agresorzy, którzy mieli wówczas od 19 do 24 lat, byli zawodnikami miejscowej drużyny piłkarskiej.

W czwartek po południu hiszpańska policja poinformowała o zatrzymaniu czterech innych młodych mężczyzn narodowości marokańskiej i hiszpańskiej, którzy dopuścili się gwałtów w mieście Manresa, w Katalonii.

W tym samym mieście na przełomie października i listopada br. odbyły się wielotysięczne protesty przeciwko werdyktowi sądu w sprawie pięciu mężczyzn oskarżonych o zbiorowy gwałt na innej 14-latce. Sędzia orzekł, że grupa napastników nie dopuściła się gwałtu, a jedynie wykorzystania seksualnego. Otrzymali oni kary 10-12 lat więzienia.

We wrześniu br. prokuratura generalna przedstawiła statystyki, z których wynika, że w Hiszpanii nasila się zjawisko gwałtów zbiorowych, a rok 2019 może być rekordowy pod względem liczby zgłoszonych policji tego typu przestępstw. O ile w całym 2017 r. było ich 14, o tyle tylko w okresie od stycznia do sierpnia br. odnotowano ich ponad 40. W całym 2018 r. podobnych zdarzeń było 59.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

II Lubuskie Dyktando Ortograficzne w Zielonej Górze

Profesor Jerzy Bralczyk / Piotr Drabik from Poland / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

  

Sto osób może wziąć udział w II Lubuskim Dyktandzie Ortograficznym z prof. Jerzym Bralczykiem, organizowanym w środę w Bibliotece Norwida w Zielonej Górze - poinformowała Anna Urbańska z placówki. W potyczkach mogą wziąć udział osoby, które ukończyły 16 lat.

Jest to wyjątkowa okazja zmierzenia się z oryginalnym tekstem przygotowanym i osobiście dyktowanym przez prof. Bralczyka

– powiedziała Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.

W ortograficznych zmaganiach mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani, którzy mają ukończone 16 lat oraz dostarczą swoje zgłoszenie w odpowiednim czasie. Można to zrobić osobiście lub za pomocą elektronicznego formularza rejestracyjnego. Osoby niepełnoletnie muszą dostarczyć specjalne oświadczenie ze zgodą opiekunów.

Zgłoszenia przyjmowane będą od poniedziałku 24 lutego br. Lista uczestników zostanie oficjalnie zamknięta w środę w południe.

Trzeba będzie się pospieszyć, bowiem liczba miejsc jest ograniczona - w Dyktandzie może wziąć udział maksymalnie sto osób. Decyduje kolejność zgłoszeń

– zaznaczyła Urbańska.

Zgłoszenia w wersji papierowej będzie można dostarczać do biblioteki. W poniedziałek organizatorzy uruchomią również na swojej stronie internetowej www.biblioteka.zgora.pl formularz rejestracyjny. Szczegółowe zasady konkursu są zamieszczone w regulaminie na stornie książnicy.

Spośród uczestników dyktanda wyłoniony zostanie Lubuski Mistrz Ortografii oraz dwóch Wicemistrzów. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną – czytnik ebooków i zestaw książek autorstwa prof. Jerzego Bralczyka, który zostanie również wręczony za drugie i trzecie miejsce.

Dyktando rozpocznie się w środę o godz. 17.00 w sali wykładowej im. Grzegorza Chmielewskiego zielonogórskiej biblioteki. Po nim, w sali im. Janusza Koniusza, odbędzie się spotkanie z prof. Bralczykiem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts