W tym kościele znajdują się już dwie figury – św. Wojciecha i św. Maksymiliana, patronów naszej diecezji i naszym marzeniem było, by znalazła się również kopia piety ze Skrzatusza. Ksiądz kustosz Wacław Grądalski z Sanktuarium w Skrzatuszu podarował nam bardzo precyzyjnie wykonany skan i szukaliśmy miejsca, w którym można by pietę wydrukować. 

– powiedział w czwartek dyrektor Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu ks. Piotr Zieliński. Dodał, że replika zostanie umieszczona w głównym ołtarzu kościoła. Zanim jednak tam trafi, zostanie pomalowana w pracowni konserwatorskiej w Szczecinie. Odwzorowanie rzeźby powstało w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej z PLA - biopolimeru zabezpieczonego żywicą epoksydową, jednego z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w druku 3D.

Oryginał – pieta z Sanktuarium w Skrzatuszu – powstała w pierwszej połowie XV wieku. To rzeźba przyścienna, wykonana przede wszystkim z drewna wierzby, jest prawdopodobnie dziełem jednego z warsztatów pomorskich. Maryja, trzymająca ciało Jezusa, ma łagodny wyraz twarzy, niemal się uśmiecha. Gotycką figurkę próbowano zniszczyć w 1575 r., naprawiano ją w kolejnych latach. W 1986 r. konserwatorzy m.in. odtworzyli z sezonowanego drewna lipowego ręce, nogi i szyję postaci Jezusa oraz dłonie postaci Maryi. Podczas konserwacji w 2013 r. zmieniono m.in. polichromię szat Maryi: płaszczowi nadano kolor niebieski, a sukni – czerwony. Chodziło o przywrócenie barw właściwych dla przedstawień Maryi z okresu, w którym rzeźba powstała.

Postaci mają też dwa zestawy koron – "otwarte" są koronami papieskimi, nałożonymi na głowę Jezusa i Maryi w 1988 r. przez prymasa Józefa Glempa. W 2011 r. natomiast odnaleziono przy remoncie kościoła korony "zamknięte". Podczas konserwacji okazały się jednymi z najstarszych tego typu koron w Polsce (najstarsze części pochodzą z ok. 1660 roku).