XV-wieczną pietę wydrukowano w 3D

/ skrzatusz-sanktuarium.pl

  

Replikę XV-wiecznej piety z Sanktuarium w Skrzatuszu wydrukowali naukowcy z Politechniki Koszalińskiej. Kopia trafi do kościoła przy Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu.

W tym kościele znajdują się już dwie figury – św. Wojciecha i św. Maksymiliana, patronów naszej diecezji i naszym marzeniem było, by znalazła się również kopia piety ze Skrzatusza. Ksiądz kustosz Wacław Grądalski z Sanktuarium w Skrzatuszu podarował nam bardzo precyzyjnie wykonany skan i szukaliśmy miejsca, w którym można by pietę wydrukować. 

– powiedział w czwartek dyrektor Domu Księży Emerytów w Kołobrzegu ks. Piotr Zieliński. Dodał, że replika zostanie umieszczona w głównym ołtarzu kościoła. Zanim jednak tam trafi, zostanie pomalowana w pracowni konserwatorskiej w Szczecinie. Odwzorowanie rzeźby powstało w Centrum Druku 3D Politechniki Koszalińskiej z PLA - biopolimeru zabezpieczonego żywicą epoksydową, jednego z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w druku 3D.

Oryginał – pieta z Sanktuarium w Skrzatuszu – powstała w pierwszej połowie XV wieku. To rzeźba przyścienna, wykonana przede wszystkim z drewna wierzby, jest prawdopodobnie dziełem jednego z warsztatów pomorskich. Maryja, trzymająca ciało Jezusa, ma łagodny wyraz twarzy, niemal się uśmiecha. Gotycką figurkę próbowano zniszczyć w 1575 r., naprawiano ją w kolejnych latach. W 1986 r. konserwatorzy m.in. odtworzyli z sezonowanego drewna lipowego ręce, nogi i szyję postaci Jezusa oraz dłonie postaci Maryi. Podczas konserwacji w 2013 r. zmieniono m.in. polichromię szat Maryi: płaszczowi nadano kolor niebieski, a sukni – czerwony. Chodziło o przywrócenie barw właściwych dla przedstawień Maryi z okresu, w którym rzeźba powstała.

Postaci mają też dwa zestawy koron – "otwarte" są koronami papieskimi, nałożonymi na głowę Jezusa i Maryi w 1988 r. przez prymasa Józefa Glempa. W 2011 r. natomiast odnaleziono przy remoncie kościoła korony "zamknięte". Podczas konserwacji okazały się jednymi z najstarszych tego typu koron w Polsce (najstarsze części pochodzą z ok. 1660 roku).

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejskie media o decyzji Andrzeja Dudy: "Słusznie urażony brakiem głosu w obchodach w Jad Waszem"

Andrzej Duda / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

Media w Hiszpanii i Portugalii piszą dziś o planowanych w Yad Vashem obchodach 75. rocznicy wyzwolenia Auschwitz. Oceniają, że prezydent Andrzej Duda miał prawo poczuć się urażony nieudzieleniem mu głosu w tym wydarzeniu, i wskazują, że prezydent Litwy też odmówił udziału w tych uroczystościach.

Media w tych krajach podkreślają również, że organizowane w czwartek obchody w Jerozolimie przypadają na okres wzrastającego w Niemczech antysemityzmu. Portugalskie media wskazują na odradzający się w Niemczech antysemityzm, przypominając w tym kontekście o październikowym ataku na synagogę w Halle, na wschodzie Niemiec, w którym zginęły dwie osoby.

Z kolei hiszpańskie radio COPE wskazuje, że prezydent Polski Andrzej Duda mógł poczuć się urażony brakiem zaproszenia ze strony organizatorów spotkania w Yad Vashem, by wygłosić przemówienie podczas czwartkowych uroczystości.

[polecam:https://niezalezna.pl/305398-duda-nie-jedzie-do-izraela-szewach-weiss-sytuacja-sie-tak-skomplikowala-ze-nie-ma-innej-decyzji]

Rozgłośnia podkreśla, że głosu odmówiono reprezentantowi państwa, które podczas II wojny światowej straciło proporcjonalnie największą liczbę swoich obywateli – 6 mln, z których połowę stanowiły osoby pochodzenia żydowskiego.

Hiszpańska stacja przypomina, że zanim Auschwitz stało się miejscem masowej zagłady Żydów, przez kilka lat działało jako obóz dla Polaków “masowo zatrzymywanych w łapankach”.

Telewizja RTP oraz portal “Noticias ao Minuto” odnotowują też solidarność prezydenta Litwy Gitanasa Nausedy z polskim przywódcą w sprawie udziału w obchodach w Yad Vashem. Wskazują, że Nauseda zrezygnował z udziału “bez wyjaśnienia motywów”, sugerują jednak, że jego decyzja ma związek z “rewizjonistycznymi wypowiedziami” prezydenta Rosji Władimira Putina. Przypominają, że w ostatnim czasie zarzucił on przedwojennym władzom Polski współwinę za wybuch drugiej wojny światowej.

[polecam:https://niezalezna.pl/307088-udam-sie-do-miejsca-symbolicznego-prezydent-litwy-nie-jedzie-do-izraela-wybral-polske]

- Warszawa obawia się, że Putin wykorzysta obchody w Izraelu, aby ponownie oskarżyć Polskę o antysemityzm, oraz że będzie prowadził tam swoją "politykę historyczną" opartą na gloryfikowaniu ZSRR, lecz zapominającą, że sowiecki układ z III Rzeszą z 1939 r. doprowadził również do rozbioru Polski

 - podsumował portugalski portal.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts