Rabini mają zostać przywróceni w roli kapelanów niemieckiej armii. Niektórzy ostrzegają przed konsekwencjami

/ pixabay.com/hurk

  

Niemiecki rząd zdecydował w środę, że Bundeswehra będzie miała wojskowych kapelanów-rabinów. Poinformowała o tym na Twitterze szefowa ministerstwa obrony RFN Annegret Kramp-Karrenbauer. Decyzję rządu musi jeszcze zatwierdzić parlament.

- Dziś na posiedzeniu rządu wysłaliśmy ważny sygnał naszym żydowskim żołnierzom. Po około 100 latach ponownie ustanowimy żydowskich rabinów wojskowych w Bundeswehrze. To wyraźne stwierdzenie: żydowskość jest czymś naturalnym w naszym kraju

 - napisała Kramp-Karrenbauer.

Służbę rabinów w wojsku będzie regulować umowa między rządem a Centralną Radą Żydów w Niemczech (ZdJ), a mają oni wspierać nie tylko wyznawców judaizmu, lecz również przedstawicieli innych religii.

Według szacunkowych danych w Bundeswehrze służy obecnie od 250 do 300 żydów.

W lutym 2019 roku, kiedy pomysł przywrócenia rabinów w wojsku ujrzał światło dzienne, eksperci ostrzegali, że jego realizacja może pociągnąć za sobą konsekwencje polityczne.

Decyzja rządu budzi automatycznie oczekiwanie, że analogiczne rozwiązanie zostanie zastosowane również w stosunku do muzułmanów, zwłaszcza, że w Bundeswehrze służy ich znacznie więcej niż żydów - około 1500. Liczebność całych niemieckich sił zbrojnych to około 179 tys. żołnierzy.

Obecnie posługę duszpasterską w Bundeswehrze sprawują księża katoliccy i pastorzy protestanccy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier o historycznych kłamstwach Rosji: "Ile jeszcze bredni potrafią spreparować?"

/ https://www.facebook.com/MorawieckiPL/photos/rpp.111465470197991/166052968072574/?type=3&theater

  

- Kolejne „rewelacje historyczne” w wydaniu rosyjskim. A wydawało mi się, że świat z Orwella skończył się wraz z upadkiem systemu komunistycznego - napisał wczoraj późnym wieczorem na Facebooku premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do dokumentów opublikowanych przez władze Federacji Rosyjskiej. - Tym razem oddziały Armii Krajowej miały mordować Żydów i Ukraińców podczas II wojny światowej - dodaje.

Premier zastanawia się "ile jeszcze tego typu bredni potrafią spreparować ci, którzy przez kilkadziesiąt lat zbrodnię w Katyniu przypisywali Niemcom, nie przyznawali się do tajnych układów z Hitlerem w sierpniu 1939 roku, w wyniku którego dokonano rozbioru Polski, czy wywołania głodu na Ukrainie na początku lat trzydziestych, w wyniku którego śmierć poniosło ponad 8 mln Ukraińców, Rosjan, Kazachów i innych nacji, wchodzących w skład ówczesnego Związku Sowieckiego?".

"A wydawało mi się, że świat z Orwella skończył się wraz z upadkiem systemu komunistycznego. Czyżby jednak był jego wielki comeback made in Russia?"

- napisał premier Morawiecki.

Wczoraj ministerstwo obrony Rosji poinformowało o publikacji odtajnionych dokumentów dotyczących m.in. wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 r. Resort podkreślił, że publikacja dokumentów, to "kontynuacja działalności mającej na celu ochronę prawdy historycznej". Publikacja zbiegła się z obchodami 17 stycznia 1945 r., który to dzień Rosjanie określają jako dzień "wyzwolenia Warszawy". "Dokumenty te świadczą o tym, że oddziały Armii Krajowej unicestwiły Ukraińców i Żydów w mieście" - napisano w oświadczeniu resortu zamieszczonym na Facebooku.

[polecam:https://niezalezna.pl/306567-prowokacyjne-nerwowe-ruchy-rosji-oni-nie-przyniesli-nam-wolnosci-i-sami-to-tym-wpisem-potwierdzaja]

Wiceszef polskiego MSZ publikację Rosji określił jako "prowokacyjną". Publikując dokumenty dotyczące 17 stycznia 1945 r., Rosja wykonuje kolejne dość prowokacyjne i w naszej ocenie nerwowe ruchy, usiłując oskarżyć Polskę o zbrodnie wojenne, nie mając do tego jakichkolwiek faktycznych podstaw - ocenił wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. We wcześniejszych wypowiedziach na temat publikacji zaznaczył, że to "kolejna próba zakłamywania historii".

[polecam:https://niezalezna.pl/306562-ipn-o-ujawnionych-rosyjskich-dokumentach-nic-nie-wnosza-jest-apel-do-federacji-rosyjskiej]

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow podczas piątkowego briefingu stwierdził, że Rosja będzie czynić wszystko, aby przeciwdziałać "fałszowaniu historii". Zaznaczył, że Rosja jest otwarta na dialog na podstawie dokumentów archiwalnych.

[polcam:https://niezalezna.pl/306515-rosyjscy-politycy-przeszli-samych-siebie-twierdza-ze-gospodarka-polski-odrodzila-sie-dzieki-zsrr]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts