Takich świąt we Francji dawno nie było. Prezydentowi Macronowi postawiono warunek

Emmanuel Macron / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Francuski związek zawodowy CGT poinformował dziś, iż nie będzie przerwy w strajku branży transportowej w okresie świątecznym, chyba że rząd prezydenta Emmanuela Macrona zrezygnuje z reformy emerytalnej.

"Nie będzie przerwy świątecznej (w strajku), dopóki rząd się nie opamięta"

- oświadczył w radiu France Info Laurent Brun, szef związku zawodowego kolejarzy należącego do centrali CGT.

Premier Francji Edouard Philippe przedstawił w środę szczegóły reformy emerytalnej. Jak zapowiedział, Francuzi będą musieli pracować o dwa lata dłużej, do 64 lat, aby uzyskać pełną emeryturę. Propozycja ta spotkała się z wrogą - jak pisze Reuters - reakcją ze strony związków zawodowych, które twierdzą, że nasilą akcję protestacyjną, aby wymusić cofnięcie reformy.

Czwartek to już ósmy dzień strajku. Przed godziną 8 rano w regionie Ile-de-France odnotowano duże utrudnienia w transporcie, w tym około 400 km korków.

Jeśli chodzi o transport publiczny to zakłócenia w ruchu były podobne jak w środę: w trasę wyjechał co czwarty pociąg wielkich prędkości TGV i Transilien, w Paryżu nie działało dziewięć linii metra.

Tymczasem na 17 grudnia zapowiedziano kolejną wielką akcję protestacyjną. Tego dnia "tylko Medef (francuska federacja pracodawców) nie będzie strajkował" - ironizował prezes CGT Philippe Martinez.

Największa centrala związkowa CFDT wezwała swoich członków do wyjścia na ulice podczas tej kolejnej dużej mobilizacji, ale nie wraz z innymi związkami CGT-FO-Solidaires-FSU - pisze AFP.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wiceminister o opiece żłobkowej. Rząd wspiera opiekę nad dziećmi

Stanisław Szwed / Zbigniew Kaczmarek/Gazeta Polska

  

"Mapa Polski wciąż pokrywa się miejscami z opieką żłobkową, która jest bardzo potrzebna" – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który wziął w uroczystościach z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka w żłobku miejskim w Legionowie.

Podczas spotkania przekonywał, że w całym kraju następuje rozwój opieki żłobkowej. Wskazywał w tym kontekście na rządowy program "Maluch plus", w którego ramach "przez ostatnie trzy lata trzykrotnie wzrosły środki" przeznaczane na ten rodzaj opieki.

- W ubiegłym roku było to 450 mln zł, mapa Polski wciąż pokrywa się miejscami z opieką żłobkową, która jest bardzo potrzebna

 – przekonywał minister.

Podkreślił, że rząd prowadzi działania z myślą nie tylko o najmłodszych, ale również o obywatelach w średnim i w najstarszym wieku.

Wskazał na politykę senioralną, na której rozwoju – powiedział Szwed – szczególnie zależy rządowi. Zwrócił uwagę m.in. na program "Senior plus" i możliwość tworzenia klubów seniora.

- To program dla samorządów, na który przeznaczamy kwotę rzędu 80 mln zł. Jak był uruchamiany, to było to 10 mln zł

 – podkreślił Szwed. Dodał, że istnieje już ponad 800 takich placówek.

- Cieszymy się, że dzięki tym środkom powstają takie miejsca, w których seniorzy mogą się spotykać, spędzać czas, rozmawiać i uczyć się

 – dodał.

Minister Szwed wskazał również na Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020 (ASOS). Program ASOS adresowany jest przede wszystkim do lokalnych organizacji pozarządowych, a także m.in. do organizacji wyznaniowych, spółdzielni socjalnych czy stowarzyszeń działających na rzecz osób starszych. To 40 mln zł rocznie.

Stanisław Szwed przypomniał również, że 1 marca 2019 r. wprowadzone zostało rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla kobiet, które wychowały przynajmniej czworo dzieci. Dotychczas wypłacono już 53,4 tys. takich świadczeń. Wspomniał także o Karcie Dużej Rodziny, którą od roku mogą otrzymać też rodzice dorosłych dzieci, którzy kiedykolwiek mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci. Karta Dużej Rodziny to zniżki m.in. na przejazdy kolejowe, darmowe wstępy do parków narodowych, niższe opłaty paszportowe, a także zniżki na zakup ubrań, obuwia, kosmetyków, książek czy paliwa. Dzisiaj KDR honoruje ok. 6,5 tys. partnerów w ok. 24 tys. punktów w całej Polsce, a takich miejsc wciąż przybywa.

Minister jednocześnie złożył najserdeczniejsze życzenia wszystkim babciom i dziadkom z okazji ich święta i życzył im dużo zdrowia.

Żłobek Miejski "Motylkowy świat" w Legionowie otrzymał w ramach programu "Maluch plus" w edycji 2013 ponad 88 tys. zł dofinansowania, w ramach której gmina Legionowo utworzyła 24 miejsca,, a w edycji specjalnej "Za życiem" w 2017 r. gminie Legionowo przyznano 200 tys. zł dofinansowania. Utworzono wtedy 10 miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

Z kolei w edycji 2019 w module 2 na funkcjonowanie miejsc opieki utworzonych w ramach programu "Maluch plus" (przed 2017 r. – programu "Maluch") gminie Legionowo przyznano ponad 103 tys. zł, z czego 60 tys. zł na dofinansowanie miejsc dla dzieci niepełnosprawnych lub wymagających szczególnej opieki.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts