Wiceminister zlecił kontrolę po raporcie NIK

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

- Co do tej inwestycji w Kaliszu zdecydowałem się wysłać kontrolę. Od wczoraj pracują dwa zespoły, i do dziś do południa najpóźniej powinienem mieć raport - poinformował wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik odnosząc się do raportu Najwyższej Izby Kontroli o niegospodarności w Centralnym Ośrodku Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu.

Wiceminister Wójcik był gościem porannej rozmowy w Polskim Radiu 24, podczas której odniósł się do raportu Najwyższej Izby Kontroli, że w COSSW w Kaliszu niegospodarnie wydatkowano blisko 370 tys. zł na zaprojektowanie i wybudowanie w 2018 r. toru przeszkód dla kursantów. Kwota, którą wydano na realizację inwestycji jest - w opinii biegłego powołanego przez izbę - o ponad 300 tys. zł wyższa, niż maksymalny koszt takiej inwestycji, tj. ok. 65 tys. zł.

"Co do tej inwestycji w Kaliszu zdecydowałem się wysłać kontrole. Od wczoraj, pracują dwa zespoły. Jeden w Kaliszu, a drugi we Wronkach, czyli w zakładzie, który bezpośrednio realizował inwestycję"

- powiedział Wójcik, który dodał, że raport z tej kontroli "będę miał dzisiaj do południa najpóźniej".

Wiceminister sprawiedliwości odniósł się też to wyników kontroli NIK dotyczącego programu "Praca dla więźniów". Według Wójcika kontrola, która odbyła się kilka miesięcy temu i zakończyła się protokołem, w którym są określone trzy wnioski.

"Służba Więzienna, odnosiła się do tych wniosków. I faktycznie ostatecznie została zakończona kontrola protokołem we wrześniu"

- powiedział.

"Natomiast ten pierwszy protokół był już w czerwcu i rozumiem, że te trzy wnioski, powinny wówczas stanowić podstawę do tego, żeby kontrolerzy zawiadomili prokuraturę, że były tak dalece idące nieprawidłowości, że trzeba zbadać czy nie naruszono przepisu karnego"

- tłumaczył Wójcik.

Wskazał, że kontrolerzy NIK zapytali, dlaczego określone przywięzienne przedsiębiorstwa, czy też przywięzienne zakłady wykonywały określone zlecenia i podzlecały budowę hal, w których pracodawcy zatrudniali więźniów, realizując swoje zadania.

"Otóż nie stosuje się w takim przypadku reguł, które wynikają z ustawy prawo o zamówieniach publicznych, gdzie jest konkretny przepis, który mówi, że w sytuacji, jeżeli zlecenie takie daje Minister Sprawiedliwości albo Służba Więzienna, albo jakaś jednostka penitencjarna - to wówczas, jeżeli zatrudnia się więźniów, zakłady przywięzienne, a ich jest w Polsce 11, mają prawo realizować te inwestycje bez stosowania rygorów narzuconych przez zamówienia publiczne, czyli w warunkach takich pozarynkowych"

- tłumaczył Wójcik.

Dodał, że "kontrolerzy to wiedzą", ale im się nie podobały dwie rzeczy, w tym

"Po pierwsze, nie podobało im się, dlaczego samodzielnie te przedsiębiorstwa tego nie robiły, ale to jest przedsiębiorstwo działające w warunkach rynkowych jak prywatna firma, więc tutaj zamówień w tym przypadku stosować nie trzeba było"

- tłumaczył.

Drugim wnioskiem NIK-u było to, że zbyt mało więźniów pracowało przy budowie hal.

"Jeżeli chodzi o zatrudnianie więźniów to nigdzie nie jest zapisane w prawie, że ma być określony wskaźnik więźniów zatrudnianych przy budowie hal. I nigdzie także nie jest zapisane, że nie wolno podzlecać tym przedsiębiorstwom państwowym realizacji tych inwestycji"

- przekazał

"I trzecia rzecz jeszcze była, a mianowicie, dlaczego stawki czynszu, jeżeli chodzi o te hale, były niższe w stosunku do na przykład nieruchomości, które są w innych częściach miast. Dlaczego niższe? Dlatego, że to jest w jednostkach penitencjarnych, więc siłą rzeczy nie jest to tak atrakcyjne jak miejsce, gdzie hotele się buduje. Jest to miejsce specyficzne"

- mówił wiceminister sprawiedliwości.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zaostrzone kary za terroryzm

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Brytyjski rząd poinformował, że w najbliższych tygodniach złoży projekty ustaw zaostrzających kary za terroryzm i ograniczających warunkowe zwalnianie skazanych. To reakcja na zamach terrorystyczny na Moście Londyńskim pod koniec listopada.

Zgodnie z zapowiedzą minister spraw wewnętrznych Priti Patel wycofane zostanie automatyczne przedterminowe zwalnianie z więzienia osób skazanych za terroryzm, a w przypadku sprawców najcięższych przestępstw wprowadzona zostanie dolna granica kary wynosząca przynajmniej 14 lat więzienia.

Ministerstwo spraw wewnętrznych poinformowało, że ustawa w tej sprawie trafi do Izby Gmin do połowy marca.

Sprawcą ataku terrorystycznego na Moście Londyńskim, w którym zabite zostały dwie osoby, był Usman Khan, który wcześniej został skazany za terroryzm, a w 2018 r. został warunkowo zwolniony z więzienia po odbyciu połowy z wyroku 16 lat więzienia.

Po zamachu rząd polecił pilne sprawdzenie warunków, na jakich pozostałe 74 osoby skazane za terroryzm zostały przedterminowo zwolnione z więzień. Dziś ogłosił również, że rozpocznie przegląd sposobu, w jaki policja i kuratorzy policyjni badają, monitorują i podejmują decyzję w sprawie osób skazanych za terroryzm. Rząd chce także, aby w nadzorze nad nimi używane były wykrywacze kłamstw, które obecnie stosowane są tylko w przypadku przestępców seksualnych.

Ponadto MSW zapowiedziało zwiększenie w przyszłym roku budżetowym o 90 mln funtów, czyli o ok. 10 proc. nakładów na policję antyterrorystyczną, podwojenie liczby funkcjonariuszy, którzy sprawują nadzór kuratorski nad wychodzącymi z więzień czy zwiększenie liczby psychologów i imamów, którzy mają pomóc w deradykalizacji skazanych za terroryzm.

Patel powiedziała, że "bezsensowny atak terrorystyczny" w listopadzie "skonfrontował nas z kilkoma twardymi prawdami o tym, w jaki sposób postępujemy ze skazanymi za terroryzm".

- Dziś spełniamy te obietnice, dając policji i kuratorom środki potrzebne do prowadzenia dochodzeń i śledzenia przestępców, wprowadzając surowsze wyroki i rozpoczynając poważne przeglądy sposobu nadzoru nad przestępcami po ich zwolnieniu

 - dodała.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts