Piotr Cyrwus: "Polacy nie są antysemitami, to jest niezrozumienie"

Piotr Cyrwus, / youtube.com/printscreen

  

Chociaż Polskę poza jej granicami uważa się za antysemicki kraj, to zdaniem aktora Piotra Cyrwusa tego typu sądy nie zawsze idą w parze z rzetelną oceną sytuacji, czasami są jedynie wynikiem nieporozumień dotyczących przeszłości. Aby ich uniknąć, niezbędny jest dialog i odpowiednia edukacja. - Właśnie takie inicjatywy jak spektakl zmienią świat. To jest mała kropelka, ale te krople poruszają oceany - zauważył aktor grający w spektaklu "List z Warszawy".

Edukacja historyczna nie ogranicza się jedynie do przestrzeni szkolnej. Także spektakle teatralne i inne inicjatywy kulturalne zwracają uwagę na ważne, historyczne kwestie. Przykładem może być musical „List z Warszawy”, opowiadający o trudnych relacjach polsko-żydowskich, w którym jedną z ról gra Piotr Cyrwus.

– Edukacja historyczna jest potrzebna zawsze. Gdy się edukowałem, to myśmy dochodzili do II wojny światowej i nigdy dalej. Teraz nie wiem, jak wygląda edukacja historyczna. Wiem natomiast, jak wygląda edukacja historyczno-polityczna. O tym właśnie śpiewa moja postać, że punktów widzenia jest wiele, ale najważniejsze jest to, żebyśmy umieli ze sobą rozmawiać

– mówi Agencji Newseria Lifestyle Piotr Cyrwus, aktor.

Z badań organizacji żydowskiej ADL, która działa w Stanach Zjednoczonych, wynika, że Polska jest najbardziej antysemickim krajem na świecie. Piotr Cyrwus uważa, że tego typu wnioski często są wynikiem niedokładnego zrozumienia historii. Podczas wizyty w Stanach Zjednoczonych mógł przyglądnąć się tamtejszej ludności i temu, w jaki sposób postrzega ona polskie społeczeństwo.

– Przebywałem wielokrotnie w Stanach i wiem, jakie jest spojrzenie żydowskich obywateli Ameryki na Polaków. To jest niezrozumienie, właśnie przez jakąś zakłamaną historię. My też wiele lat żyliśmy za żelazną kurtyną i przedstawiano nam historię tak, a nie inaczej. Kiedyś miałem okazję poznać Marka Edelmana, później robić minimonodram na podstawie jego książki i zapoznać się z historią Żydów. Nie mówiąc o Muzeum POLIN, które jest fantastyczne. Właśnie takie inicjatywy jak spektakl zmienią świat. To jest mała kropelka, ale te krople poruszają oceany

– mówi aktor.

Stwierdzenie, że Polska jest najbardziej antysemickim narodem, wydaje się aktorowi nieprawdziwe. Jak twierdzi, tego typu spostrzeżenia są echem trudnej i krwawej przeszłości. Dziś jednak nie należy się na nich opierać, a tym bardziej uważać za aktualne.

– Myślę, że jesteśmy coraz bliżej tolerancji. Oczywiście bez przerwy ktoś chce nas wykorzystać – nas Polaków i ludzi żydowskiego pochodzenia w Ameryce – do jakichś emocji, konfliktu. Byłem w Chmielniku, skąd pochodzi straszna historia, mówiąca o tym, że mały oddział esesmanów zabił wszystkie noworodki i później parę tysięcy Żydów zaprowadził do obozów. Chociaż teraz nie ma tam Żydów, ciągle mówią ludziom, że są antysemitami. To jest wszystko kwestia edukacji, kultury

– tłumaczy Piotr Cyrwus.

Musical „List z Warszawy” można zobaczyć w Warszawskiej Operze Kameralnej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: newseria.pl, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Szczecin z unijną dotacją na wymianę "kopciuchów"

/ http://www.wzp.pl/

  

Szczeciński program wymiany pieców i kotłów węglowych "Zefirek" jako pierwszy otrzyma dotację w ramach Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego. Podpisana umowa ma pozwolić na wymianę w mieście ok. 250 starych źródeł ciepła.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek podkreślił, że miasto od lat uczestniczy w programach poprawiających jakość powietrza, prowadzi też własny program MEWA. "Udało nam się w sumie do tej pory zlikwidować ponad 2 tys. 100 źródeł (ciepła) starej generacji" – powiedział Krzystek. Dodał, że w ramach dofinansowania z Zachodniopomorskiego Programu Antysmogowego dla programu "Zefirek" Szczecin otrzyma ponad 2 mln zł, które pozwolą na eliminację ok. 250 przestarzałych źródeł ciepła.

Środki na pilotażowy Zachodniopomorski Program Antysmogowy zarezerwowane zostały w ramach dwóch działań. Pierwsze z nich dotyczy wymiany szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła i zastąpienie ich nowymi jednostkami wytwarzającymi ciepło poprzez spalanie gazu lub ekologiczne paliwa. W tym zakresie z zachodniopomorskich gmin wpłynęły 73 wnioski, po ocenie wybrano 25 z nich. Dofinansowanie wyniesie w sumie blisko 15 mln 200 tys. zł.

Urząd Marszałkowski szacuje, że realizacja tych projektów doprowadzi do wymiany 2078 źródeł ciepła, "co przyczyni się do redukcji CO2 na poziomie 11 839,63 ton równoważnika CO2 oraz spadku emisji pyłów na poziomie 17,84 Mg/rok".

Drugie działanie dotyczy termomodernizacji budynków jednorodzinnych wraz ze zmianą indywidualnych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne. Spośród 63 złożonych wniosków przyznano dotacje dla 14 z nich. Dofinansowanie wyniesie w sumie ponad 18 mln 300 tys. zł, obejmie ponad 430 budynków.

Zachodniopomorski Program Antysmogowy to tzw. projekt parasolowy. Najpierw to gminy składały wniosek o dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego, następnie mieszkańcy będą składać uproszczone wnioski o pomoc finansową w swoich miejscowościach.

Kwota wsparcia przy wymianie starego źródła ciepła wynosi do 7,5 tys. zł oraz od 25 tys. do 50 tys. zł w przypadku termomodernizacji: w programie nie ma kryteriów dochodowych.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, wkrótce w ramach programu podpisane zostaną umowy m.in. ze Szczecinkiem, Koszalinem, Świnoujściem, Myśliborzem, Białym Borem i Stargardem. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts