O tę kawiarnię walczyło też polskie ministerstwo. Sąd zawiesił eksmisję "Caffe Greco"

Caffe Greco / instagram.com/carlanywhere

  

Trwa sądowa batalia o rzymską kawiarnię "Caffe Greco", którą najemca prowadzi z właścicielem lokalu - stołecznym szpitalem. Sąd zawiesił nakaz eksmisji wydany najemcy, tłumacząc to "szczególnym znaczeniem historycznym, kulturowym i turystycznym" tego miejsca.

Powodem trwającego od kilku lat sporu o lokal znajdujący się przy via Condotti, nieopodal Placu Hiszpańskiego, jest wysokość czynszu. Właściciel postanowił go podnieść kilkakrotnie i oddać kawiarnię innemu, komercyjnemu najemcy gotowemu zapłacić kilkadziesiąt tysięcy euro miesięcznie.

Decyzję o zawieszeniu definitywnej eksmisji podjął we wtorek sąd apelacyjny w Wiecznym Mieście postanawiając, że dyskusja na ten temat odbędzie się na rozprawie pod koniec stycznia. Tym samym sąd przyjął odwołanie złożone przez najemcę, którego chciano ostatecznie eksmitować w październiku. Wtedy w rozmowie z PAP Carlo Pellegrini- najemca historycznej kawiarni, gdzie są też polskie pamiątki, mówił, że spodziewa się takiej właśnie decyzji.

To zaś oznacza - jak podkreśla prasa, że bardzo popularny wśród rzymian i turystów z całego świata lokal będzie otwarty w okresie świąteczno-noworocznym. Jego zamknięcie na nieokreślony czas byłoby konsekwencją eksmisji i przejęcia przez właściciela nieruchomości, czyli rzymski szpital przed udostępnieniem miejsca nowemu najemcy. Kierownictwo szpitala zapewnia zarazem, że jeśli odda lokal innemu najemcy, historyczny charakter miejsca zostanie utrzymany.

Na wyjątkową rolę historyczną i kulturową założonej w 1760 roku kawiarni zwrócił uwagę sąd apelacyjny podnosząc właśnie ten argument, gdy zawiesił eksmisję wskazując, że "przerwanie działalności Caffe Greco przyniosłoby bardzo duże straty".

Rzymska prasa dodaje, że do następnej próby sił dojdzie w styczniu.

Satysfakcję z obecnej decyzji wyraził najemca, który oświadczył: "Teraz zintensyfikujemy wysiłki, by osiągnąć rozsądne i zadowalające obie strony porozumienie ze szpitalem". Przypomniał, że zarządzany przez niego historyczny lokal jest chroniony przez Ministerstwo Kultury Włoch. Pellegriniego wspierają włoscy politycy i artyści, którzy w październiku, tuż przed spodziewanym terminem eksmisji urządzili protesty na znak solidarności z nim.

W minionych miesiącach w obronę kawiarni zaangażowała się też strona polska, ponieważ w miejscu tym znajdują się pamiątki, związane z obecnością polskich wieszczów i wielu artystów. Ambasada RP we Włoszech zaapelowała o znalezienie rozwiązania po to, by - jak napisano - "ten historyczny lokal, pełen dzieł sztuki i wspólnych wspomnień związanych także z kulturą polską, nie zniknął z mapy Wiecznego Miasta".

"Zdajemy sobie sprawę z presji rynkowej i nieuchronnych zmian związanych z tendencjami społeczno-ekonomicznymi, ale uważamy, iż istnieją wartości uniwersalne, których należy bronić i które nie mogą zostać zastąpione przez korzyści materialne i podeptane z powodów ekonomicznych"

- napisała polska ambasada w nocie.

Właściciel lokalu, czyli prywatny szpital (Ospedale Israelitico), mający kontrakt z włoskim funduszem zdrowia, chęć podniesienia czynszu do kwoty około 80 tys. euro tłumaczy koniecznością poprawy poziomu usług medycznych i zakupu sprzętu.

Kawiarnia, uważana za jedną z najpiękniejszych na świecie, była miejscem spotkań artystycznej elity z całej Europy. Bywali tam w minionych wiekach Stendhal, Goethe, Byron, Liszt, Keats, Ibsen, Andersen, Mendelssohn, Wagner. Przypominają o tym wiszące na ścianach pamiątki i portrety.

To także miejsce bliskie Polakom, odwiedzane swego czasu przez Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Cypriana Kamila Norwida, Henryka Sienkiewicza, braci Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich. W 2006 roku staraniem polskiej dyplomacji zawieszono tam uroczyście zdjęcie Czesława Miłosza.

W salach kawiarni znajduje się około 300 obrazów i innych dzieł sztuki oraz zabytkowych mebli. Dlatego jest to zarazem jedna z ważniejszych we włoskiej stolicy placówek historii kultury ostatnich wieków, odwiedzana przez turystów z całego świata.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Ministerstwo Spraw Zagranicznych odpowiada Rosji ws. 17 stycznia 1945 r.: To nie wyzwolenie, a przyniesienie niewoli komunistycznej

Defilada żołnierzy LWP

  

"17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim. To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej" - mówił podczas dzisiejszego briefingu wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

[polecam:https://niezalezna.pl/306460-rosja-chciala-prawdy-historycznej-polskie-msz-dosadnie-o-stalinie-przyniosl-polsce-terror]

Jabłoński podczas briefingu po uroczystości upamiętnienia aresztowania przez NKWD szwedzkiego przedsiębiorcy i dyplomaty Raoula Wallenberga ocenił, że obecnie coraz częściej mamy do czynienia z próbą zakłamywania historii.

17 stycznia 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy zrujnowanej po Powstaniu Warszawskim, kiedy to Armia Czerwona stała i patrzyła z drugiego brzegu Wisły na to, jak Warszawa jest niszczona. To nie było wyzwolenie, to było przyniesienie nowej niewoli komunistycznej i o tym musimy pamiętać, szanując oczywiście indywidualnych żołnierzy

- mówił wiceszef MSZ.

Pytany o opublikowanie przez rosyjski resort obrony dokumentów dotyczących wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy 17 stycznia 1945 r. według których Polacy mieli mordować Żydów i Ukraińców w Warszawie Jabłoński odpowiedział, że to "kolejna próba zakłamywania historii".

[polecam:https://niezalezna.pl/306452-a-to-dobre-rosja-przeciwdziala-falszowaniu-historii-lawrow-zapowiada-dalsze-dzialania]

Dopytywany o słowa szefa MSZ Rosji Siergieja Ławrowa o tym, że Rosja wie o tym, iż Polska namawia przedstawicieli krajów zachodnich, by na uroczystościach w Izraelu 23 stycznia przedstawiali w wystąpieniach polski punkt widzenia, wiceszef polskiego MSZ odparł, że to element kampanii rosyjskiej dotyczącej II wojny światowej.

Rozmawiam z przedstawicielami wszystkich państw, wyjaśniamy, jakie jest nasze stanowisko i przypominamy, jaka była prawda, więc nie należy się dziwić, że inne państwa wypowiadają się w ten sposób i opowiadają się po naszej stronie, ale robią to dlatego, że opowiadają się po stronie prawdy

 - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts