Światowej sławy okulista będzie leczyć polskie dzieci

zdjęcie ilustracyjne / Dorothy Loges, pixabay

  

Mali pacjenci z chorobami oczu będą mogli skorzystać w Lublinie z najnowszych osiągnięć medycyny. Dzięki zacieśnieniu współpracy ze światowej sławy okulistą z Niemiec prof. Anselmem Jünemannem dzieci ze szpitala klinicznego nr 1 lubelskiego Uniwersytetu Medycznego będą mogły skorzystać z nowoczesnych, niefinansowanych jeszcze przez NFZ badań genetycznych, z dostępu do terapii genowych i z nowych metod diagnostyki i leczenia wrodzonej jaskry i zaćmy.

Jak informuje „Nasz Dziennik” Anselm Jünemann, który od kilku lat jest profesorem wizytującym szpitala, zdecydował się, że teraz będzie co miesiąc przyjmował tu pacjentów, konsultował skomplikowane przypadki i przeprowadzał operacje.

Profesor skoncentruje się na nad przypadkami zaćmy i jaskry wrodzonej oraz schorzeniami siatkówki. Będzie też wykonywał witrektomię u dzieci.

- czytamy.

W szpitalu leczy się rocznie około tysiąca małych pacjentów ze schorzeniami oczu. Kolejne kilka tysięcy jest pod opieką przychodni przyszpitalnej. Na konsultacje z profesorem przyjeżdżają tutaj rodzice z dziećmi z całej Polski.

Szpital jest w skali kraju jedynym ośrodkiem zaproszonym do europejskiej sieci schorzeń rzadkich oczu, w której ramach może konsultować trudne przypadki, wysyłać wyniki i uzyskiwać dodatkowe opinie z 36 czołowych ośrodków europejskich, które tę sieć tworzą.

Obecnie pacjenci wymagający badań genetycznych muszą płacić z własnej kieszeni. Jest to koszt ok. 4 tys. zł. Jednak, jak wyjaśnia prof. Robert Rejdak, sytuacja się zmieni i w niektórych przypadkach będzie można wykonać te badania bezpłatnie.

Na sfinansowanie badań wszystkich pacjentów trzeba jeszcze poczekać. Oczekujemy na środki i regularne wpłaty z NFZ i przez Ministerstwo Zdrowia.

- tłumaczy prof. Rejdak.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Kołobrzeg: Oddział psychiatryczny objęty kwarantanną. Podejrzenie zakażeń wśród personelu

/ Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Oddział psychiatryczny Regionalnego Szpitala w Kołobrzegu decyzją powiatowego inspektora sanepidu został w niedzielę objęty kwarantanną. Mamy podejrzenie zakażenia dwóch osób z personelu medycznego wirusem SARS-CoV-2 – powiedziała rzeczniczka szpitala Patrycja Głomska.

- Mamy podejrzenie zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Chodzi o dwie osoby z personelu medycznego. W związku z tym decyzją powiatowego inspektora sanitarnego objęty kwarantanną został cały oddział psychiatryczny

- poinformowała rzeczniczka szpitala.

Głomska dodała, że na odizolowanym oddziale przebywają, włącznie z personelem, 34 osoby. Dostarczane jest im jedzenie w pojemnikach i materiały ochrony osobistej.

Trwa dochodzenie epidemiologiczne w celu ustalenia osób z kontaktu również spoza środowiska szpitalnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts