Turcy zaczęli udział w LM od porażki we własnej hali z belgijskim Greenyard Maaseik 2:3. W grupie C gra też rosyjski Zenit Kazań. Jastrzębianie w kolejnym spotkaniu podejmą 19 grudnia Belgów.

Gospodarzy poprowadził pierwszy raz we własnej hali trener Slobodan Kovac. Serb zastąpił zwolnionego Włocha Roberto Santillego. Szkoleniowiec, który w przeszłości prowadził przez półtora roku Halkbank, zaczął pracę ze śląskim zespołem od ligowej wygranej z Asseco Resovią 3:0 na wyjeździe. Kovac w przeszłości prowadził ekipę z Ankary, jednak jej skład mocno się od tego czasu zmienił. W środę trener został ciepło powitany przez miejscowych kibiców.

Jastrzębski Węgiel rozbił turecki Halkbank w Lidze Mistrzów

Jastrzębski Węgiel sześć lat wcześniej u siebie pokonał w LM naszpikowany wtedy światowymi gwiazdami Halbank 3:2 po niezwykle zaciętym, wyrównanym spotkaniu. W środę zespół z Ankary miał w składzie dwóch zagranicznych graczy - Mołdawianina Dmitrija Bahova i Bułgara Georgi Saganowa.

Goście zaczęli mecz od prowadzenia 3:1, szybko jednak pojawiły się po ich stronie kłopoty z zagrywką, przyjęciem i sforsowaniem bloku rywali. Trener Halkbanku Atik Taner poprosił o dwie przerwy, jednak to niewiele dało. Na boisku dominowali jastrzębianie i wygrali pierwszego seta do 17.

Tak samo skończyła się druga partia. Gospodarze prowadzili w niej od początku (3:0), byli skuteczniejsi, gnębili rywali trudną zagrywką. Ostatnią piłkę wystawił 18-letni rozgrywający jastrzębian Dawid Gruszczyński.

Początek trzeciego seta zapowiadał większe emocje, jako że Turcy minimalnie prowadzili (6:4). Potem znów do głosu doszli jastrzębianie, którzy „popracowali” w bloku i utrzymywali kilkupunktową przewagę, co wyraźnie ucieszyło kibiców, nie żałujących gardeł, ani dłoni. W końcówce gospodarze zmarnowali trzy piłki meczowe, wreszcie skutecznie zaatakował Michał Szalacha.

Jastrzębski Węgiel - Halkbank Ankara 3:0 (25:17, 25:17, 25:21)