Lista zagrożeń w okresie świątecznym

  

Podczas środowej konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Dom Bezpieczny służby przypomniały o zagrożeniach, jakie mogą mieć miejsce w okresie świątecznym. Zwrócono głównie uwagę na liczne kradzieże - zwłaszcza te z włamaniem, pożary i wypadki z udziałem dzieci.

Stowarzyszenie Dom Bezpieczny zorganizowało w środę konferencję poświęconą zwiększeniu bezpieczeństwa przed Świętami Bożego Narodzenia. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Komendy Stołecznej Policji, Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Warszawie, oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Jak przekazał rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak, okres przedświąteczny to czas, w którym aktywność przestępców znacznie wzrasta. 

- Przestępcy wykorzystują nasz pośpiech i nieuwagę. W okresie intensywnych zakupów sięgają po nasze portfele, obserwują nasze zachowanie na parkingu, śledzą nas w sieci. To owocuje zwiększoną ilością różnego typu kradzieży, w tym kradzieży z włamaniem. Obserwujemy to zjawisko każdego roku

- powiedział policjant.

Z kolei rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Warszawie por. Zbigniew Śpiewak podkreślił, że aż 75 procent wszystkich przestępstw uznawanych za najbardziej uciążliwe społecznie dotyczy właśnie kradzieży. - Tylko w jednostkach penitencjarnych okręgu warszawskiego obecnie przebywa ponad 2 tys. osób skazanych za kradzieże i kradzieże z włamaniem - tłumaczył por. Śpiewak.

Jak przekazała Danuta Baprawska ze Stowarzyszenia Dom Bezpieczny, „w 2018 roku w Polsce miało miejsce 69 058 włamań. Oznacza to, że przeciętnie co 8 minut dochodzi do włamania, a w okresie wyjazdów świątecznych częstotliwość tych zdarzeń znacząco wzrasta”. Podkreśliła przy tym, że kradzieże i włamania nie są jedynym zagrożeniem w okresie świątecznym. - W okresie, gdy wszyscy się spieszymy, jesteśmy roztargnieni i ciągle brakuje nam czasu, często dochodzi do wypadków z udziałem dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych - powiedziała.

- Ponad 80 proc. najmłodszych w wieku 1-4 ulega wypadkom w domach. Są to przede wszystkim oparzenia i zatrucia, ale zdarzają się również upadki z dużej wysokości

 - dodała.

Rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak poinformował, że każdego roku w Polsce dochodzi do ponad 140 tys. pożarów, z czego co piąty pożar powstaje w domach. - Od początku 2019 roku do końca listopada w budynkach mieszkalnych wybuchło 28 329 pożarów, w których zginęło 341 osób, a 2431 zostało rannych - powiedział Frątczak.

Podkreślił również, że zdecydowana większość pożarów w domach wynika z nieostrożności mieszkańców. - Nie pozostawiajmy gotujących się potraw oraz urządzeń grzewczych, zwłaszcza tych z odkrytym paleniskiem, bez odpowiedniego nadzoru, nie przechowujmy łatwopalnych substancji w pobliżu źródeł ciepła, i regularnie dokonujmy przeglądów instalacji wentylacyjnych, gazowych i elektrycznych – mówił Frątczak.

Nadkomisarz Sylwester Marczak zaapelował na koniec o wcześniejsze zaplanowanie wyjazdów świątecznych tak, aby nasza podróż nie wiązała się z szybką i ryzykowną jazdą.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Słowenii podał się do dymisji

Marjan Szarec / By PJakopin - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=63433056

  

Centrolewicowy premier Słowenii Marjan Szarec poinformował dziś, że podaje się do dymisji i swoją rezygnację przesyła do parlamentu. Dodał, że jego rząd mniejszościowy nie może dalej sprawować władzy i konieczne są wcześniejsze wybory.

"Z ta koalicją, w tej sytuacji w parlamencie nie mogę spełnić oczekiwań ludzi. Byłbym w stanie je spełnić po wyborach"

- oświadczył Szarec na konferencji prasowej.

Szarec został premierem w marcu 2018 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts