Szef MEN odpowiada ws. Tokarczuk

/ Zrzut ekranu z youtube.com

  

- Jeden z utworów Olgi Tokarczuk jest już na liście lektur szkolnych - przypomniał minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. Szef MEN jednocześnie zapewnił, że nauczyciele mają dużą swobodę i nie widzi przeszkód, by omawiali z uczniami także inne teksty noblistki.

Wczoraj 14 laureatów tegorocznej Nagrody Nobla, wśród nich Olga Tokarczuk - uhonorowana literackim Noblem za rok 2018, odebrało dyplomy i medale noblowskie z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa.

Minister edukacji pytany był w środę na konferencji prasowej, czy w związku tym zamierza rozszerzyć listę lektur szkolnych, tak by znalazło się na niej więcej utworów noblistki oraz co myśli o inicjatywnie niektórych nauczycieli by omawiać z uczniami tekst wykładu noblowskiego Tokarczuk pt. "Czuły narrator".

"Cieszymy się, że kolejny Polak dostąpił takiego wyróżnienia. W podstawie programowej, w lekturach pojawiła się już jedna pozycja pani Tokarczuk"

- przypomniał minister.

Jednocześnie wskazał, że nauczyciele mają dużą swobodę w kształtowaniu treści, które przekazują na lekcjach.

"Mogą zająć się kolejnym laureatem Nagrody Nobla. Mogą to zrobić też na godzinach wychowawczych. Nie widzimy tutaj żadnych przeszkód"

- powiedział szef MEN.

Lista lektur jest częścią podstawy programowej do języka polskiego, która od 1 września tego roku jest wprowadzana do szkół ponadpodstawowych. Na liście lektur obowiązkowych do 4-letniego liceum ogólnokształcącego i 5-letniego technikum, w tzw. zakresie podstawowym, czyli obligatoryjnym dla wszystkich uczniów, jest opowiadanie Olgi Tokarczuk "Profesor Andrews w Warszawie" z tomu "Gra na wielu bębenkach".

Podstawy programowe kształcenia ogólnego to rozporządzenie ministra edukacji, w którym jest opisane, co uczeń powinien umieć z przedmiotu po określonym etapie edukacyjnym. Programy nauczania i podręczniki muszą być z nimi zgodne. Nauczyciel ma obowiązek realizacji wszystkich treści zawartych w podstawach.

Przed Olgą Tokarczuk Nagrodą Nobla z literatury uhonorowanych zostało czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz, Władysław Reymont, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kierowco - noga z gazu! Marznące opady niemal w całej Polsce

/ Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/pupkin903/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał dziś ostrzeżenie  pierwszego stopnia o opadach marznących dla większości województw. Te nie obejmuje woj. Podkarpackiego, Małopolskiego, Świętokrzyskiego, Śląskiego i części Dolnośląskiego.

IMGW prognozuje dla 12 województw m.in. miejscami wystąpienie słabych opadów marznącego deszczu lub marznącej mżawki powodujących gołoledź, a także miejscami wystąpienie słabych opadów marznącej mżawki, deszczu ze śniegiem lub mokrego śniegu, powodujących śliskość.

Jak czytamy na stronie IMGW, ostrzeżenie pierwszego stopnia przewiduje warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW zaleca w związku z tym ostrożność i śledzenie komunikatów o pogodzie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts