Polska za większym budżetem UE

/ https://twitter.com/MSZ_RP

  

- Jesteśmy za silną Unią Europejską i większym budżetem - przekonywał minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefem MSZ Holandii Stefem Blokiem w Hadze. Minister podkreślił, że Polska nie zgodzi się "na swoich barkach" nieść ciężaru transformacji energetycznej.

Czaputowicz wymienił wśród tematów rozmów z Blokiem relacje dwustronne, politykę wobec Rosji, relacje z USA i Chinami oraz bieżącą agendę unijną, w tym nowy skład Komisji Europejskiej.

Szef polskiej dyplomacji pytany o negocjacje budżetowe w UE odpowiedział, że Holandia dąży do ograniczenia swojego wkładu do budżetu UE, natomiast Polska opowiada się za ambitnym budżetem.

"Jesteśmy za silną Unią Europejską, rosnącą rolą w świecie i także większym budżetem. W szczególności przywiązujemy większa wagę do tych tradycyjnych polityk, z których Polska korzysta, ale tez korzystają i skorzystały z tego też państwa Europy Zachodniej na skutek otwarcia polskiego rynku"

- powiedział Jacek Czaputowicz.

"Te negocjacje będą trudne, będą trwały, ale nie jest tak, że jakaś strona np. Holandia Polsce może narzucić te ograniczenia, tu musi być znaleziony konsensus"

- dodał.

Dopytywany o fundusz transformacji energetycznej związany z przyjętym przez KE Europejskim Zielonym Ładem powiedział, że wskazał na inny punkt startu Polski. Zdaniem Czaputowicza Polska dokonała już znacznego wysiłku w zakresie transformacji energetycznej, ale organizacje międzynarodowe powinny również wziąć za to odpowiedzialność.

"Cieszymy się ze wskazania poważnych kwot budżetowych, które mogłyby być później skierowane na polepszenie sytuacji, jeśli chodzi o rozwój energetyki. Polska nie zgodzi się na to, żeby na swoich barkach nosiła te ciężary, jeśli chodzi o dostosowanie polskiego systemu energetycznego"

- dodał.

Szef MSZ odnosił się także do kwestii reform instytucjonalnych UE i opowiedział się za zwiększeniem roli szefów MSZ państw członkowskich.

"Z Holandią podzielamy główne kierunki i główną ocenę środowiska międzynarodowego"

- mówił.

Dodał, że zarówno Polska, jak i Holandia opowiadają się m.in. za silnymi stosunkami transatlantyckimi oraz silnym NATO.

Czaputowicz pytany o sytuację polskich pracowników w Holandii odpowiedział, że resort monitoruje przestrzeganie prawa miejscowego i prawa UE i chce, żeby pracownicy polscy byli traktowani tak jak inni pracownicy krajów UE.

"Cieszymy się, że Holandia jest otwarta na polskich pracowników"

- mówił.

Dopytywany o kwestię praworządności, którą poruszył podczas Konferencji Utrechckiej szef MSZ Holandii, Czaputowicz odparł, że informował Bloka o polskim stanowisku w tej sprawie, a polski system sądownictwa nie różni się od tych z Europy Zachodniej. Ocenił również, że kwestia ta budzi szczególne zainteresowanie krajów Beneluksu ze względu na m.in. ich politykę wewnętrzną.

"Łatwiej jest wskazać te zagrożenie i ułomności na zewnątrz, niż w samych tych państwach"

- mówił.

Minister Czaputowicz zapalił znicze na grobach polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej, na cmentarzu w Hoek van Holland oraz wziął udział Konferencji Utrechckiej. Spotkał się także z szefem MSZ Holandii oraz z proboszczem kościoła pw. św. Jana Pawła II w Hadze ks. Sławomirem Trypuciem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Jaki cel miało to spotkanie? Putin atakował Polskę, a Grodzki proponował... „odnowienie relacji”

Tomasz Grodzki i Siergiej Andriejew / senat.gov.pl

  

Podczas gdy Władimir Putin bezpardonowo atakował Polskę kłamliwymi teoriami dotyczącymi odpowiedzialności naszego kraju za wybuch II wojny światowej, marszałek Senatu Tomasz Grodzki postanowił... "odnowić relacje między izbami wyższymi parlamentów obu krajów". Tak wynika z notatki ze spotkania z ambasadorem Rosji. Dokument ujrzał właśnie światło dzienne i wzbudził jeszcze więcej podejrzeń, niż miało to miejsce dotychczas.

Notatka ze spotkania Tomasza Grodzkiego i Siergieja Andriejewa jest objętości dwóch stron. Zapisano na niej najważniejsze punkty, o jakich rozmawiali marszałek Senatu i ambasador Rosji w Polsce. Było to m.in. przedstawienie oczekiwań, jakie mają oba kraje względem drugiej strony. 

[polecam:https://niezalezna.pl/304720-po-klamstwach-putina-swiat-stanal-w-obronie-polski-te-oskarzenia-byly-absurdalne]

Ale to nie koniec...

Marszałek, w uzgodnieniu z MSZ, zaproponował odnowienie relacji między izbami wyższymi parlamentów obu krajów na szczeblu wicemarszałków izby, jako ostrożne otwarcie kanału komunikacji. Jednocześnie podkreślił, że pewne sfery nie podlegały i nadal nie powinny podlegać ograniczeniom kontaktów — jak np. kultura i polsko-rosyjskie festiwale filmowe. Ambasador wyraził zadowolenie z tego - w oczywisty sposób - pozytywnego kroku naprzód 

- czytamy w notatce ze spotkania Grodzki-Andriejew. 

Jak wynika z notatki, Grodzki i Andriejew rozmawiali również o katastrofie smoleńskiej. Grodzki postulat zwrotu wraku TU-154M wymienił wśród najważniejszych oczekiwań Polski wobec Rosji. Na to ambasador Rosji odparł, że... nie rozumie "teorii spiskowych", pojawiających się w związku z największą powojenną tragedią narodu polskiego. 

Spotkanie Tomasza Grodzkiego z ambasadorem Rosji wzbudziło wiele kontrowersji. Odbyło się bowiem bez uzgodnienia z Ministerstwem Spraw Zagranicznych. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki od czasu objęcia urzędu mocno zaangażował się w prowadzenie polityki zagranicznej, choć - co często jest podkreślane - nie jest, zgodnie z konstytucją, uprawomocnionym do tego organem. 

[polecam:https://niezalezna.pl/304804-to-byla-samowolka-grodzkiego-z-ambasadorem-rosji-spotkal-sie-wbrew-sugestii-msz]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts