Unijne miasta i regiony ostrzegają

/ Image by Julian Hacker from

  

Drastyczne cięcia w unijnym budżecie podważają zdolność Unii Europejskiej do osiągnięcia celów traktatowych – piszą europejskie stowarzyszenia regionów i miast w liście do nowego przewodniczącego Rady Europejskiej Charles'a Michela.

Inicjatorzy "Sojuszu na rzecz polityki spójności", czyli wiodące europejskie stowarzyszenia samorządów, wystosowali list do przewodniczącego Rady Europejskiej w związku ze zbliżającym się szczytem unijnym.

W piśmie wyrażono zaniepokojenie ostatnimi sugestiami fińskiej prezydencji Rady, aby ograniczyć ogólny zakres kolejnego unijnego budżetu 2021-2027 do 1,07 proc. Dochodu Narodowego Brutto (DNB) 27 krajów unijnych, zamiast 1,11 proc., jak chciała tego Komisja Europejska, lub 1,3 proc. zgodnie z zaleceniami Parlamentu Europejskiego i Europejskiego Komitetu Regionów.

Sygnatariusze listu do Michela wskazali, że propozycje te oznaczałyby 12-procentowe cięcia w polityce spójności w porównaniu z bieżącym okresem (44 miliardy euro). Zwrócili przy tym uwagę, że niektóre państwa członkowskie domagają się jeszcze niższego wieloletniego budżetu, stanowiącego zaledwie 1 proc. Dochodu Narodowego Brutto (DNB) 27 krajów unijnych.

"Takie drastyczne cięcia nie tylko wywołałyby szkodliwe skutki dla rozwoju regionów i miast UE, ale także pociągnęłyby za sobą poważne ryzyko polityczne, podważając zdolność UE do osiągnięcia celu Traktatu, jakim jest wzmocnienie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej, z powodu braku wystarczającego wsparcia w wielu regionach. Oznaczałoby to również niższe inwestycje w kluczowe cele europejskie"

– podkreślono w dokumencie.

Chodzi o artykuł 174 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), mówiący, że UE wzmacnia swoją spójność gospodarczą, społeczną i terytorialną, aby promować powszechny i harmonijny rozwój.

Dlatego według przedstawicieli europejskich samorządów polityka spójności musi dysponować wystarczającym finansowaniem w wysokości co najmniej jednej trzeciej przyszłego budżetu UE, a wszelkie nowe instrumenty, takie jak kierowany do regionów górniczych Fundusz Sprawiedliwej Transformacji, powinny stanowić dodatkowe wsparcie istniejących funduszy.

Europejskie stowarzyszenia regionów i miast zaapelowały również o poszanowanie roli samorządów we wdrażaniu środków unijnych. Ponadto wezwały Radę i Parlament Europejski do szybkiego zakończenia negocjacji w sprawie nowego budżetu UE i towarzyszących mu rozporządzeń sektorowych na lata 2021–2027, aby umożliwić zawarcie umów o partnerstwie i programów we właściwym czasie przed rozpoczęciem nowego okresu programowania 1 stycznia 2021 r.

"Pozwoli to na płynne przejście do nadchodzącego okresu finansowania i uniknięcie katastrofalnych konsekwencji, jakie późne porozumienie mogłoby mieć dla instytucji zarządzających (unijnymi funduszami) i (ich) beneficjentów"

– zaznaczyli sygnatariusze listu.

Inicjatorami "Sojuszu na rzecz polityki spójności" są m.in. Europejski Komitet Regionów, Stowarzyszenie Europejskich Regionów Granicznych (AEBR), Zgromadzenie Regionów Europy (AER), Rada Gmin i Regionów Europy (CEMR), Konferencja Peryferyjnych Regionów Nadmorskich Europy (CPMR) oraz Eurocities.

Pod wystosowanym przez nie apelem o utrzymanie silnej pozycji polityki spójności po 2020 r. podpisały się tysiące osób, w tym wielu Polaków. W tej grupie znaleźli się m.in. były minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, polscy europosłowie i marszałkowie województw.

Polityka spójności jest główną europejską polityką inwestycyjną mającą na celu zmniejszenie różnic terytorialnych i nierówności w całej UE. Odgrywa także kluczową rolę w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju oraz w realizacji celów klimatycznych UE i transformacji cyfrowej. Polska jest największym w Unii beneficjentem środków z tej puli.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel. Rzecznik rządu mówi o tematach rozmowy

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki; zdjęcie ilustracyjne / By Fot. W. Kompała Kancelaria Premiera - Wizyta premiera w RFN, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67093526

  

Sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej i nowego budżetu UE - będą tematami śniadania roboczego premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Berlinie we wtorek - poinformował dzisiaj rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w Poranku Rozgłośni Katolicki Siódma9 o cele wizyty premiera w Berlinie i jego spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier dziś weźmie udział w Berlinie w koncercie zorganizowanym w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

- Mamy sytuację nadzwyczajną, ponieważ mamy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz; w związku z tym ten koncert, aby pokazać - myślę, że to stronie niemieckiej też zależy - gesty istotne z punktu widzenia międzynarodowego, dotyczące przyjęcia na siebie pełnej winy i odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej. Choć tutaj wiemy, że partnerów tej zbrodniczej działalności było więcej. Mamy tu na myśli oczywiście Rosję

 - powiedział rzecznik rządu.

Podkreślił, że jeśli chodzi o odpowiedzialność za Holokaust to "faktycznie Niemcy biorą i cały czas podkreślają swoją winę".

- I to jest pełna odpowiedzialność niemiecka

 - zaznaczył.

Müller dodał, że we wtorek w Berlinie odbędzie się śniadanie robocze Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec. Podczas tego spotkania zostaną poruszone sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej, nowego budżetu UE.

- Ważne sprawy, bo niedługo premier udaje się na spotkanie grupy Przyjaciół Spójności, czyli krajów, które lobbują, by utrzymać jak najwyższe środki na wsparcie infrastrukturalne - mówił rzecznik rządu.

Pytany, czy tematem rozmowy premiera z niemiecką kanclerz będzie też kwestia budowy Pomnika Polskich Ofiar II Wojny Światowej w Berlinie i nauczania języka polskiego, stwierdził, że ostateczna agenda spotkania jest ustalana.

- To jest jeden ze stałych tematów, który się pojawia w rozmowach polsko-niemieckich

 - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts