Zagraniczne media o gali noblowskiej. "Udana dla Tokarczuk, przykra dla Handkego"

/ / PrtSc/ TVP Info

  

Media w Hiszpanii i Portugalii, oceniając wtorkową uroczystość wręczenia literackiej nagrody Nobla wskazują, że była ona udana dla Olgi Tokarczuk i była przykrym wydarzeniem dla austriackiego pisarza Petera Handkego. Odnotowują, że to Polka zasiadła podczas bankietu obok króla Karola Gustawa XVI.

Portugalski dziennik "Diario de Noticias" wskazuje, że po wywołanej skandalami w Komitecie Noblowskim przerwie w 2018 r. w przyznawaniu literackiego Nobla, atmosfera skandalu wciąż towarzyszy tej instytucji w związku z wyróżnieniem za 2019 r. dla Petera Handkego.

Gazeta uważa, że decyzja o wręczeniu Nobla pisarzowi, który bronił racji Serbii w konflikcie w byłej Jugosławii, w tym lekceważył masakrę w Srebrenicy dokonaną przez Serbów, nie rozwiała licznych wątpliwości co do kryteriów na podstawie, których Akademia Szwedzka przyznaje wyróżnienia.

Także portugalski portal "Sapo" wskazuje, że bezprecedensowe protesty przeciwko przyznaniu nagrody Handkemu, a także bojkot wtorkowej ceremonii ze strony m.in. przedstawicieli niektórych państw bałkańskich, źle wpłynęły na atmosferę wokół literackiego Nobla.

"Ta cała polemika niemal zasłoniła laureatkę nagrody Nobla za 2018 r., Polkę Olgę Tokarczuk, z wykształcenia psycholog, lewicową działaczkę, aktywistkę ekologiczną i wegetariankę, wreszcie piętnastą kobietę otrzymującą to wyróżnienie"

- ocenił "Sapo", wskazując, że wtorkową ceremonię pisarka może uznać za udaną.

W podobnym tonie wypowiada się w środę madrycki "El Pais", wskazując, że ceremonia w Sztokholmie była dla Tokarczuk udana m.in. z powodu licznej krytyki, jaka spadła na Handkego.

"Podczas wręczenia nagrody intensywność oklasków dla Tokarczuk była zdecydowanie większa niż dla jej kolegi, Handkego"

- odnotował hiszpański dziennik.

Madrycka gazeta wskazuje, że polska pisarka została wyróżniona podczas wtorkowej ceremonii wręczenia nagród Nobla również miejscem podczas uroczystego bankietu. "Tokarczuk zasiadła po lewej stronie od (szwedzkiego - PAP) monarchy, natomiast Handkego posadzono dziesięć krzeseł dalej" - podsumował wtorkową uroczystość "El Pais".

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

W niedzielę gośćmi Katarzyny Gójskiej będą: Piotr Kaleta (PiS), Adam Bielan (Porozumienie), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca Prezydenta RP), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

Polecamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts