Błaszczak: patrzymy w przyszłość NATO z optymizmem

Mariusz Błaszczak / twitter.com/MON_GOV_PL

  

Patrzymy w przyszłość NATO z optymizmem; mimo medialnych głosów współpraca będzie jeszcze skuteczniejsza i efektywniejsza - mówił dziś szef MON Mariusz Błaszczak w bazie lotniczej w Powidzu (woj. wielkopolskie), podczas spotkania wigilijnego z żołnierzami państw sojuszniczych stacjonującymi w Polsce.

Szef MON dziękował żołnierzom wojsk sojuszniczych za obecność w Polsce. Wskazywał, że Święta Bożego Narodzenia, to okres, kiedy dokonujemy podsumowań i planujemy przyszłość. "Rok, który zbliża się do końca był szczególny" - ocenił.

Wskazał, że w roku 2019 świętowaliśmy 70-lecie NATO, 20 lat obecności Polski w Sojuszu, a także 15-lecie przystąpienia do UE.

"To ważne rocznice. Polska znacząco zmieniła się przez te lata, przechodząc od struktury wojskowej, typowej dla bloku wschodniego, do państwa przeznaczającego na obronność 2 proc. swojego PKB, (państwa) z siłami zbrojnymi biorącymi udział w misjach zagranicznych, jednego z liderów Sojuszu Północnoatlantyckiego"

- mówił.

Błaszczak dodał, że dzięki ciężkiej pracy polityków, dyplomatów i przede wszystkim żołnierzy "jesteśmy cenionym i wiarygodnym członkiem NATO".

Szef MON akcentował też, że mijający rok przyniósł wielki rozwój "naszej współpracy w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego". Jak wskazał, zakończony niedawno szczyt NATO w Londynie przyniósł "kolejne wzmocnienie wschodniej flanki". W tym kontekście wskazał, że w Polsce cały czas są obecni żołnierze z USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji, którzy "wspierają nas", razem ćwiczą i rozwijają interoperacyjność.

"To bardzo ważne wyrazy sojuszniczej jedności" - ocenił szef MON.

Odnosząc się do przyszłego roku Błaszczak stwierdził, że "patrzymy w przyszłość Sojuszu z optymizmem".

"Mimo różnych medialnych głosów, współpraca będzie jeszcze skuteczniejsza i efektywniejsza. Zarówno żołnierze polscy jak i nasi sojusznicy będą stać na straży Sojuszu. Dołożymy wszelkich starań, aby NATO-wskie oddziały i struktury w Polsce miały jak najlepsze warunki służby"

- zadeklarował.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Unia Europejska ostrzega Facebooka. Ma zająć się fake newsami i mową nienawiści

zdjęcie ilustracyjne / Simon CC0

  

"Albo Facebook zajmie się fake newsami, mową nienawiści i innymi problemami, które dotykają tę i inne platformy społecznościowe, albo UE zrobi to regulacjami" - takie przesłanie szef giganta Mark Zuckerberg usłyszał podczas poniedziałkowych spotkań w KE.

Zuckerberg przyjechał do Brukseli na dwa dni przed zapowiedzianą na środę prezentacją tzw. białej księgi Komisji Europejskiej, która ma dotyczyć sztucznej inteligencji (AI). KE ma nadzieję, że technologiczne rozwiązania pomogą w walce negatywnymi stronami mediów społecznościowych.

Rozmawialiśmy o wszystkich kwestiach dotyczących prywatności, otwartości, czy konkurencji. To była szeroka dyskusja

 - powiedział grupie dziennikarzy w Brukseli Zuckerberg.

Jeszcze przed jego spotkaniami z wiceszefową KE ds. konkurencji Margrethe Vestager, wiceszefową KE ds. wartości Vierą Jourovą oraz komisarzem ds. przemysłu Thierrym Bretonem Facebook opublikował swój dokument, w którym wskazał na konieczność nowych ram prawnych. Amerykański gigant przekonuje, że przerzucanie na niego odpowiedzialności za to co publikują jego użytkownicy zaszkodziłby innowacjom, a także uderzyłoby w wolność słowa.

Komisja Europejska odrzuca podejście, w którym platformy internetowe miałby być traktowane jak telekomy dostarczające infrastruktury do komunikacji. Unijny komisarz ds. przemysłu podkreślił, że odpowiedzialność takich firm jak Facebook jest dziś ogromna.

Dyskutowaliśmy o kwestiach, które są przed nami, o tym jak uregulować platformy, jakie przepisy stosować wobec mowy nienawiści, (...) treści terrorystycznych i jaka powinna być odpowiedzialność platform. Jeśli one same nie będą w stanie się tym zająć, to będziemy musieli to oczywiście uregulować

 - powiedział dziennikarzom Breton.

Facebook sugeruje, że władze mogłyby wymagać od platform ustanowienia systemu zgłaszania treści, okresowego publikowania danych dotyczących egzekwowania prawa, a także określenia, co jest nielegalne. "To niewystarczające" - ocenił komisarz ds. przemysłu.

Jak zapowiedział, przed końcem roku Komisja Europejska przedstawi propozycję kodeksu usług cyfrowych, który będzie odnosił się do funkcjonowania mediów społecznościowych.

Jourova podkreśliła po spotkaniu z Zuckerbergiem, że choć narzędzia samoregulacji, takie jak Kodeks postępowania w sprawie mowy nienawiści w internecie, przyniosły pozytywne rezultaty, to czas takich "dżentelmeńskich umów" się skończył. Jak zaznaczyła dobrowolnym narzędziom muszą towarzyszyć regulacje i odpowiedzialność platform. "Pracujemy już nad tym w Komisji Europejskiej" - oświadczyła Jourova.

Jej zdaniem Facebook powinien "podjąć dodatkowy wysiłek" w obronie demokracji, co będzie wymagać przejrzystości i nadzoru nad algorytmami platformy. "Zastanowimy się również nad rozwiązaniem problemu baniek i mikro-targetowania oraz zapewnieniem lepszego dostępu do danych, abyśmy mogli lepiej zrozumieć, co dzieje się na platformach" - zapowiedziała wiceszefowa KE.

Komisja ma nadzieję, że rozwiązania opierające się na sztucznej inteligencji będą w stanie pomóc eliminować nieodpowiednie treści z mediów społecznościowych fake newsy, czy mowę nienawiści. Wizyta Zuckerberga wpisuje się w serię podobnych spotkań, które w Brukseli mieli w ostatnich tygodniach szef Google'a Sundar Pichai i prezes Microsoftu Brad Smith.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts