Prestiżowe stanowisko dla Polaka. Szef PAŻP został przewodniczącym Rady Sterującej A6

Janusz Janiszewski / screen Telewizja Republika

  

Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej Janusz Janiszewski oficjalnie przejął przewodnictwo w Radzie Sterującej A6, sojuszu największych europejskich instytucji żeglugi powietrznej m.in. z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Włoch - poinformowała dzisiaj PAŻP.

- Dla Polski przewodnictwo Polaka w A6 to realny wpływ na podejmowane decyzje dot. rozwoju branży zarządzania ruchem lotniczym w Europie. To dowód na silną pozycję Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej w gronie europejskich instytucji zapewniających bezpieczeństwo w przestrzeni powietrznej

 - wskazał cytowany w komunikacie wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała.

Jak wyjaśnił rzecznik PAŻP Paweł Łukaszewicz, kadencja Janiszewskiego będzie trwała rok. Rozpocznie się 1 stycznia 2020 r. i potrwa do końca roku. Do końca grudnia br., A6 przewodniczyć będzie Roberta Neri szefowa ENAV, włoskiego odpowiednika PAŻP.

Łukaszewicz dodał, że nowy przewodniczący będzie wypracowywał wspólne stanowiska sojuszu A6 i reprezentował go na spotkaniach wysokiego szczebla. Będzie miał też bezpośredni wpływ na kształtowanie decyzji związanych z rozwojem branży zarządzania ruchem lotniczym w Europie, w tym zapowiadanych na 2020 rok prac nad nowym pakietem legislacyjnym dotyczącym Jednolitej Europejskiej Przestrzeni Powietrznej (ang. Single European Sky).

- Co roku A6 określa swoje priorytety lub program do realizacji. Przeważnie są to zadania ciągłe, jednak coraz częściej nowe elementy wymagają naszej uwagi. Widzę A6 jako sojusz o wielkim potencjale i powinniśmy z tego skorzystać

- powiedział cytowany w komunikacie Agencji jej prezes Janusz Janiszewski.

Decyzja o wyborze Janusza Janiszewskiego na przewodniczącego Rady Sterującej A6 została podjęta na spotkaniu wiodących członków A6 w październiku br.

W skład grupy A6 wchodzą najwięksi dostawcy służb żeglugi powietrznej w Europie. Grupa powstała po to by koordynować prace badawczo-rozwojowe i inwestycyjne głównych dostawców służb żeglugi powietrznej w programie SESAR (Single European Sky ATM Research). Ponadto, A6 skupia się na kluczowych obszarach strategicznych będących przedmiotem wspólnego zainteresowania swych członków związanych z przepisami dotyczącymi transportu i lotnictwa.

Kolejne posiedzenie Rady Sterującej A6 zaplanowano na marzec 2020 roku w polskiej ambasadzie w Madrycie jako wydarzenie towarzyszące światowemu kongresowi ATM – World ATM Congress 2020.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ocalały z holokaustu: Polska jest najbezpieczniejszym dla Żydów krajem w Europie

Edward Mosberg / youtube.com/print screen

  

27 stycznia obchodzony jest na świecie jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ocalały z holokaustu Edward Mosberg w rozmowie z Katarzyną Gójską na antenie radiowej Jedynki mówił, że o zagładzie trzeba mówić, żeby to nie zostało zapomniane. – Ja straciłem całą rodzinę, wszyscy byli obywatelami polskimi. Zostali zamordowani przez Niemców w niemieckich obozach – powiedział polski Żyd uratowany z holokaustu.

[polecam:https://niezalezna.pl/307867-niemiecki-historyk-o-ratowaniu-zydow-w-polsce-bylo-to-bohaterstwem-gdzie-indziej-nie]

Dziś mija 75 lat od wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości rocznicowe, którym patronuje prezydent RP Andrzej Duda, odbędą się w Oświęcimiu i Brzezince z udziałem ok. 200 byłych więźniów i ocalonych z Holokaustu, a także 60 delegacji reprezentujących państwa i organizacje międzynarodowe.
Ocalały z holokaustu Edward Mosberg, w rozmowie z Katarzyną Gójską zaznaczył, że o zagładzie trzeba mówić, żeby to nie zostało zapomniane.

Ja straciłem całą rodzinę, wszyscy byli obywatelami Polski, wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w niemieckich obozach koncentracyjnych, na terenie Polski

– powiedział.

Przypomniał i podkreślił, że musimy o jednej rzeczy pamiętać. „Wszystkie obozy w Polsce były budowane przez Niemców. Nie było polskich obozów koncentracyjnych, ani obozów zagłady” – mówił Mosberg.

Ocalały przyznał, że bardzo dużo ludzi w Stanach Zjednoczonych nie słyszało o obozach koncentracyjnych i o holokauście.

„To mój obowiązek, dla pamięci mojej rodziny i ludzi zamordowanych przez Niemców, żeby o tym mówić, żeby nie zapomnieć. Nie wolno nam zapomnieć, jakbyśmy zapomnieli, to tak, jakbyśmy zabili tych ludzi jeszcze raz"

- podkreślił.


Gość Katarzyny Gójskiej pytany jak patrzy na tę zbrodnię z perspektywy dojrzałego człowieka, odparł, że "za wszystko" obwinia Niemców.

Gdyby oni nie głosowali w trzydziestym którymś roku na Hitlera, nie byłoby NSDAP, nie byłoby obozów koncentracyjnych i obozów zagłady i nie byłoby tych morderstw. Dlatego ja uważam, że Niemcy powinni płacić za utrzymanie tych obozów w Polsce, to jest bardzo kosztowne. I również powinni w moim pojęciu zapłacić odszkodowanie Polakom, którzy potracili rodziny i byli w obozach

– ocenił

Mosberg mówił, że w Polsce czuje się bezpiecznie.

Polska jest najbezpieczniejszym krajem w Europie dla Żydów. Ja się tu nigdy nie spotkałem z antysemityzmem. Przeciwnie, tutejszy rząd jest przeciwko antysemityzmowi

– mówił.

Dodał, że nie wolno używać holokaustu do celów politycznych. Podkreślił jeszcze raz, że za powstanie obozów obwiniam cały naród niemiecki. Dodał też, że kocha państwo izraelskie, ale…

"Ja państwo izraelskie kocham, ale są tam ludzie, których nie warto kochać.(...) Niejaki Israel Katz bardzo źle się wyraził o chrześcijaństwie, że jak matka karmi dziecko piersią, to ono wpaja z jej mlekiem antysemityzm. To jest kłamstwo, dziesięć razy mogę powiedzieć, że to jest kłamstwo, wstyd i hańba. To jest obraza dla całego chrześcijaństwa na całym świecie i to mnie bardzo razi" – dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts