Szef frakcji EPL krytykuje Macrona. "Jego podejście doprowadziło do alienacji na linii Berlin-Paryż"

Emmanuel Macron / By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=84767483

  

Szef frakcji Europejskiej Partii Ludowej (EPP) w europarlamencie ostro skrytykował dziś w wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung" styl uprawiania polityki przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Porównał jego działania do wywoływania trzęsienia ziemi.

- Patrzę jak Emmanuel Macron uprawia politykę: najpierw wywołuje polityczne trzęsienie ziemi, a potem ma nadzieję, że powstanie z tego coś nowego. Podejście Macrona doprowadziło do częściowej alienacji między Berlinem a Paryżem

- uważa Weber, który jest nie tylko szefem frakcji EPP w Parlamencie Europejskim, ale również wiceprzewodniczącym bawarskich chadeków - CSU.

Polityk przewiduje, że Europie będzie brakowało spokojnego podejścia reprezentowanego przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel, która w 2021 roku kończy obecną kadencję na czele rządu i nie zamierza ponownie kandydować. Jednocześnie Weber chciałby, żeby Merkel bardziej angażowała się w projekty na poziomie europejskim.

- Powinniśmy nadać (Europie) rozpęd. Historyczne zadanie polega na tym, by Europa stała się zdolna do (samodzielnych) działań w polityce zewnętrznej i bezpieczeństwa. Musimy znieść zasadę jednomyślności w kwestiach zagranicznych. I musimy ruszyć z budową europejskiej armii. Europa musi wreszcie dorosnąć

- postuluje Weber.

Dodał, że do 2050 roku UE musi stać się "neutralna klimatycznie" oraz że priorytetem niemieckiej prezydencji w Radzie UE w drugiej połowie 2020 roku będzie polityka migracyjna.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel. Rzecznik rządu mówi o tematach rozmowy

Angela Merkel i Mateusz Morawiecki; zdjęcie ilustracyjne / By Fot. W. Kompała Kancelaria Premiera - Wizyta premiera w RFN, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=67093526

  

Sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej i nowego budżetu UE - będą tematami śniadania roboczego premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Berlinie we wtorek - poinformował dzisiaj rzecznik rządu Piotr Müller.

Müller był pytany w Poranku Rozgłośni Katolicki Siódma9 o cele wizyty premiera w Berlinie i jego spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Premier dziś weźmie udział w Berlinie w koncercie zorganizowanym w ramach obchodów 75. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz-Birkenau.

- Mamy sytuację nadzwyczajną, ponieważ mamy 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu w Auschwitz; w związku z tym ten koncert, aby pokazać - myślę, że to stronie niemieckiej też zależy - gesty istotne z punktu widzenia międzynarodowego, dotyczące przyjęcia na siebie pełnej winy i odpowiedzialności za wybuch II wojny światowej. Choć tutaj wiemy, że partnerów tej zbrodniczej działalności było więcej. Mamy tu na myśli oczywiście Rosję

 - powiedział rzecznik rządu.

Podkreślił, że jeśli chodzi o odpowiedzialność za Holokaust to "faktycznie Niemcy biorą i cały czas podkreślają swoją winę".

- I to jest pełna odpowiedzialność niemiecka

 - zaznaczył.

Müller dodał, że we wtorek w Berlinie odbędzie się śniadanie robocze Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec. Podczas tego spotkania zostaną poruszone sprawy bieżące dotyczące prac UE, polityki klimatycznej, nowego budżetu UE.

- Ważne sprawy, bo niedługo premier udaje się na spotkanie grupy Przyjaciół Spójności, czyli krajów, które lobbują, by utrzymać jak najwyższe środki na wsparcie infrastrukturalne - mówił rzecznik rządu.

Pytany, czy tematem rozmowy premiera z niemiecką kanclerz będzie też kwestia budowy Pomnika Polskich Ofiar II Wojny Światowej w Berlinie i nauczania języka polskiego, stwierdził, że ostateczna agenda spotkania jest ustalana.

- To jest jeden ze stałych tematów, który się pojawia w rozmowach polsko-niemieckich

 - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts