Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że niedawno odtajnione dokumenty, to 105 krótkoterminowych analiz CIA dotyczących okresu schyłku komunizmu w Europie.

- Opisują one upadek komunizmu w Polsce, ale też w innych krajach Europy Środkowej oraz na Bałkanach. Minister miał możliwość zapoznania się z nimi już wcześniej - tuż po ich odtajnieniu. Po przyjeździe do Polski przekaże materiały strony amerykańskiej Instytutowi Pamięci Narodowej

- powiedział Żaryn.

Oficjalne upublicznienie i omówienie kilkuset stron archiwalnych analiz CIA było zwieńczeniem konferencji w Waszyngtonie na temat 30-lecia upadku ZSRR.

- Kamiński był jej głównym prelegentem, a konferencję zorganizował amerykański ośrodek politologiczny - Woodrow Wilson International Center for Scholars

- zaznaczył Żaryn. Współorganizatorem wydarzenia była Centralna Agencja Wywiadowcza.

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zaznaczył, że podczas wizyty w USA, oprócz udziału w konferencji, Kamiński spotkał się m.in. z dyrektorem Wywiadu Narodowego (DNI) Josephem Maguirem. Żaryn podkreślił, że było to drugie w tym roku spotkanie polskiego ministra z odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i działania wywiadowcze przedstawicielami administracji USA najwyższego szczebla.