Prawa człowieka na Białorusi? Jest ocena obrońcy praw człowieka. "Sytuacja permanentnie zła"

/ / kremlin.ru

  

W mijającym roku nie miała miejsca "istotna, kompleksowa" poprawa, jeśli chodzi o przestrzeganie praw człowieka na Białorusi – ocenił obrońca praw człowieka Alaś Bialacki.

Bialacki, który w przeszłości był więźniem politycznym, a obecnie stoi na czele niezarejestrowanego przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna, powiedział agencji BiełaPAN, że w mijającym roku sytuacja, jeśli chodzi o prawa człowieka na Białorusi, była „stabilnie zła”.

Mieliśmy do czynienia z permanentnym łamaniem praw obywatelskich i politycznych, które miało postać represji wobec aktywistów, dziennikarzy, blogerów. Według naszych szacunków do końca roku kary grzywny otrzyma 250 osób

- powiedział Bialacki we wtorek. 10 grudnia, w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, obchodzony był Dzień Praw Człowieka. 

Bialacki przypomniał, że obrońcy praw człowieka na Białorusi uznali listopadowe wybory do białoruskiego parlamentu za „niesprawiedliwe, nieprzejrzyste, sfałszowane”. Prognozował, że w 2020 r., gdy w kraju mają się odbyć wybory prezydenckie, „poziom represji aktywnych obywateli może być wysoki”.

Według Aleha Hułaka, przewodniczącego Białoruskiego Komitetu Helsińskiego, „zmian systemowych brak”, ale można mówić o „pewnej poprawie, nie na poziomie przepisów, ale ich stosowania”.

Jego zdaniem zmiany wynikają z geopolityki. „(Władze w Mińsku uważają, że -red.) trzeba przyjaźnić się z Zachodem i przynajmniej nie przekraczać tych granic, czerwonych linii, które dla Zachodu są krytyczne. Chodzi o pojawienie się więźniów politycznych, masowe rozpędzanie (demonstracji) i represje” – ocenił.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Znamy szczegóły planu Trumpa dla Bliskiego Wschodu. Dwa oddzielne państwa: Izrael i Palestyna

/ Gage Skidmore from Peoria, AZ, United States of America [CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)]

  

Prezydent USA Donald Trump w ogłoszonym we wtorek planie pokojowym dla Bliskiego Wschodu wzywa do utworzenia dwóch oddzielnych państw - Izraela i Palestyny. Stolicą Palestyny miałaby być Jerozolima Wschodnia.

Plan pokojowy Trumpa zakłada także zamrożenie na cztery lata żydowskiego osadnictwa na palestyńskich terenach administrowanych przez Izrael.

Zapowiadany od kilku miesięcy plan pokojowy dla Bliskiego Wschodu Trump ogłosił po spotkaniu w Waszyngtonie z premierem Izraela Benjaminem Netanjahu o liderem izraelskiej opozycji Bennym Gantzem.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts