Cyberbezpieczeństwo czy 5G?

/ Image by Christoph Meinersmann from

  

Jedna czwarta firm zarówno w Polsce, jak i na świecie wskazuje technologie bezpieczeństwa danych za najważniejsze w ich rozwoju w perspektywie najbliższych pięciu lat - wynika z raportu Navigator dla HSBC. Jak dodano, 17 proc. krajowych firm stawia obecnie na 5G.

W raporcie czytamy, że 26 proc. przedsiębiorstw na świecie i w Polsce w ciągu najbliższych 5 lat stawia na technologie bezpieczeństwa danych jako najważniejszych w ich rozwoju. Odnośnie do rozwiązań opartych na sieci 5G - taką drogę rozwoju wskazuje 25 proc. globalnych firm; w Polsce jest to 17 proc.

"Polskie firmy bardzo dobrze zdają sobie sprawę z tego, że wdrażanie innowacji, nowych technologii jest kluczowe dla pozostania konkurencyjnymi. Odpowiednie wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań pozwoli zwiększyć produktywność, obniżyć koszty oraz poprawić jakość dostarczanych towarów i usług"

- wskazuje dyrektor Departamentu Finansowania Handlu i Faktoringu w HSBC Polska Piotr Winnicki.

HSBC poinformowało, że z odpowiedzi ankietowanych firm na świecie wynika, iż różnice w postrzeganiu najbardziej przydatnych technologii pojawiają się już na poziomie branży, w której funkcjonuje dana firma. Przedsiębiorstwa sektora usług wskazują jako kluczową technologię bezpieczeństwa danych oraz rozwój sieci 5G. Z kolei firmy sektora dóbr uważają, że zastosowanie rozwiązań z zakresu robotyki jest istotne dla ich rozwoju. W handlu hurtowym i detalicznym najważniejszy jest IoT tj. Internet Rzeczy (28 proc.), a następnie bezpieczeństwo danych (26 proc.), jeśli chodzi o produkcję i motoryzację prym wiodą AI, czyli sztuczna inteligencja (28 proc. i 26 proc.), a następnie robotyka (26 proc. i 25 proc.) - dodano.

Jak wyjaśniono, wdrażając technologie związane z bezpieczeństwem danych, firmy spodziewają się, że nowe rozwiązania wpłyną na zwiększenie satysfakcji klientów (33 proc.), pomogą w dostosowaniu do obwiązujących przepisów (34 proc.) oraz będą wsparciem w realizacji idei zrównoważonego rozwoju, jak również znajdą zastosowanie w polepszaniu jakości produktów/usług (27 proc. ) Z kolei trzy główne zalety wynikające z wdrożeń bazujących sztucznej inteligencji i uczeniu się maszynowym - to poprawa jakości produktów/usług zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów.

"Plany polskich firm nie odbiegają w kwestii zastosowania nowych technologii od przedsiębiorstw na całym świecie. W porównaniu wyników dla Polski i pozostałych badanych rynków, różnicę widać w postrzeganiu potencjału technologii 5G. Podczas gdy globalnie jako kluczową wskazuje ją 25 proc. badanych, w Polsce jest to 17 proc. Bardziej niż firmy operujące na pozostałych rynkach europejskich doceniamy jednak robotykę i druk 3D. Wśród ich zalet przedsiębiorstwa dostrzegają poprawę User Experience oraz produktywności, a także zmniejszenie kosztów, co często okazuje się kluczowe dla działalności firmy"

- czytamy w raporcie.

HSBC zwraca uwagę, że wyniki badania na całym świecie różnią się w zależności od regionu, jednak tylko w rejonie Australii i Oceanii sztuczna inteligencja zajęła pierwsze miejsce. Dla badanych z pozostałych rynków bezpieczeństwo danych jest priorytetem. Ponad to w skali globalnej w ciągu trzech do pięciu następnych lat jako najistotniejsze wskazano takie rozwiązania jak Internet Rzeczy (22 proc.), uczenie maszynowe (25 proc.) czy sieć 5G (25 proc.)

Badanie HSBC Navigator zostało przeprowadzone przez Kantar. Wyniki zostały opracowane na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 9,1 tys. firm z 35 krajów świata, w tym 200 z Polski. Badanie było prowadzone od sierpnia do września 2019 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Oglądaj 7x24. Już w niedzielę!

Zdjęcie ilustracyjne / Telewizja Republika

  

W niedzielę o godzinie 9:06 zapraszamy na program "7x24" Katarzyny Gójskiej. Do oglądania w Telewizji Republika i do słuchania w Polskim Radiu 24.

W studiu Polskiego Radia 24 spotkają się przedstawiciele wszystkich głównych sił parlamentarnych. Będą musieli zmierzyć się m.in. z pytaniami i opiniami słuchaczy.

W niedzielę gośćmi Katarzyny Gójskiej będą: Piotr Kaleta (PiS), Adam Bielan (Porozumienie), Katarzyna Piekarska (Koalicja Obywatelska), prof. Andrzej Zybertowicz (doradca Prezydenta RP), Anna Maria Żukowska (Nowa Lewica), Władysław Teofil Bartoszewski (PSL).

Polecamy!

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Telewizja Republika

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts