Rzecznik rządu: Odeszliśmy od modelu, który realizowała PO, czyli modelu prywatyzacyjnego

Piotr Muller / TVP Info/print screen, #Jedziemy

  

- Odeszliśmy od modelu, który realizowała Platforma Obywatelska, czyli modelu prywatyzacyjnego; chcemy budować stabilne, duże spółki, które będą w stanie konkurować na poziomie międzynarodowym - mówił dziś w programie Michała Rachonia "Jedziemy" rzecznik rządu Piotr Müller, pytany o ewentualne przejęcie spółki Energa przez PKN Orlen.

W ubiegłym tygodniu PKN Orlen ogłosił wezwanie na zapisywanie się na sprzedaż 100 proc. akcji Grupy Energa. Koncern podkreślił, że planowana transakcja wpisuje się w jego strategię, która zakład budowę silnego multienergetycznego koncernu, w tym dalszy rozwój obszaru energetyki, także w obszarze źródeł odnawialnych.

Grupa Energa w poniedziałkowym komunikacie poinformowała, że jej zarząd analizuje warunki wezwania oraz konsekwencje ekonomiczno-finansowe dla Grupy Energa i przekaże swoje stanowisko najpóźniej dwa dni robocze przed dniem rozpoczęcia przyjmowania zapisów. Termin ten to 31 stycznia 2020 r.

W piątek prezesi obu spółek zapewniali, że po przejęciu Energi przez PKN Orlen, gdańska spółka pozostanie w regionie i pod względem podatkowym zachowa pełną odrębność, co oznacza dalsze wpływy do lokalnego budżetu. "W przejęciu Energi widzimy duże szanse dla rozwoju Pomorza" - zapewnili.

Rzecznik rządu Piotr Müller, pytany w TVP Info o przejęcie Energi przez PKN Orlen powiedział, że rząd PiS "odszedł od modelu, który realizowała Platforma Obywatelska, czyli modelu prywatyzacyjnego". Dodał, że rząd chce budować stabilne, duże spółki, które będą w stanie konkurować na poziomie międzynarodowym, a nie wyłącznie krajowym.

"Ewentualna fuzja PKN Orlen i Energi ma dać możliwości, które pozwolą np. inwestować w sektorze energetycznym, to jest ogromne wyzwanie"

- podkreślił.

Müller wskazał również, że ewentualne połączenie Orlenu z Lotosem pozwoliłoby konkurować polskim spółkom nie tylko na rynku europejskim, ale także na poziomie światowym.

Dopytywany, czy zapowiedź wykupu akcji Energi przez Orlen oznacza fuzję tych spółek Müller odpowiedział, że decyzje te należą do władz korporacyjnych obu koncernów.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...


Hiszpania: stan zagrożenia epidemicznego przedłużony

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/iXimus

  

Rząd Pedra Sancheza przedłuży do 26 kwietnia obowiązywanie w Hiszpanii stanu zagrożenia epidemicznego z powodu licznych zgonów i zakażeń koronawirusem. W efekcie epidemii w kraju tym zmarło dotychczas ponad 11,7 tys. osób, a zainfekowanych zostało ponad 124 tys.

Choć informacja o wydłużeniu stanu zagrożenia o dwa tygodnie zostanie przekazana obywatelom dopiero w wieczornym wystąpieniu premiera, ale z informacji przekazywanych na twitterze przez członków rządu i opozycji, wynika, że decyzja w tej sprawie zapadła już w piątek. W sobotę o wydłużeniu stanu zagrożenia premier poinformował m.in. premierów rządów hiszpańskich wspólnot autonomicznych oraz liderów ugrupowań parlamentarnych.

Szef największej opozycyjnej Partii Ludowej (PP) Pablo Casado przypomniał, że konieczne jest jeszcze głosowanie w parlamencie nad wydłużeniem stanu zagrożenia. Zapewnił, że jego ugrupowanie poprze w tej kwestii rząd.

"Sanchez zadzwonił do mnie informując o wydłużeniu stanu zagrożenia (...). Powiedziałem mu, że PP wspiera działania skierowane na walkę z epidemią”

- napisał Casado na twitterze.

Na mocy przepisów o stanie zagrożenia epidemicznego, wprowadzonych w Hiszpanii 15 marca, z domów mogą wychodzić jedynie osoby udające się do pracy, sklepu, apteki lub banku. Dozwolony jest też krótki spacer z psem.

Od poniedziałku rząd zobowiązał do pozostania w domach również pracowników instytucji i firm, których działalność nie jest niezbędna dla funkcjonowania państwa. Restrykcje te mają obowiązywać do 9 kwietnia. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts