Urlop dla poratowania zdrowia? Nauczycieli czekają zmiany

zdjęcie ilustracyjne / Alexas_Fotos, pixabay

  

Do konsultacji publicznych trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie udzielania nauczycielom urlopów dla poratowania zdrowia. Projekt przygotowany przez resort zdrowia przewiduje zmiany dotyczące odwołań od decyzji lekarza medycyny pracy.

Konieczność wprowadzenia zmiany w rozporządzeniu związana z likwidacją Instytutu Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Pod koniec października Rada Ministrów zdecydowała o likwidacji Instytutu w Sosnowcu. Termin zakończenia działalności Instytutu wyznaczono na 27 października 2019 r., zaś termin zakończenia likwidacji Instytutu wyznacza się na dzień 27 kwietnia 2021 r. Obecnie Instytut nie realizuje żadnych świadczeń zdrowotnych.

Od 1 stycznia 2018 r. o przyznaniu nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia decyduje lekarz medycyny pracy (z którym szkoła ma podpisaną umowę), a nie jak wcześniej lekarz pierwszego kontaktu. Skierowanie na badanie do lekarza medycyny pracy wystawia nauczycielowi dyrektor szkoły.

Nauczyciel powinien dostarczyć lekarzowi dokumentację medyczną z przebiegu dotychczasowego leczenia. Ten orzeka na podstawie wyników przeprowadzonego przez siebie badania, wyników badań dodatkowych lub konsultacji specjalistycznych, które uzna za niezbędne oraz dokumentacji medycznej.

Nauczyciel - jak określono w ustawie Karta Nauczyciela - ma prawo do urlopu jedynie „w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia: choroby zagrażającej wystąpieniem choroby zawodowej lub choroby, w której powstaniu czynniki środowiska pracy lub sposób wykonywania pracy odgrywają istotną rolę” albo też na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową.

Dotychczasowe przepisy nie określają charakteru takiego leczenia, dlatego obejmuje ono także leczenie schorzeń niemających związku z wykonywaną pracą.

Urlop dla poratowania zdrowia w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku ma przysługiwać - podobnie jak obecnie - nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony po przepracowaniu 7 lat w szkole. Do siedmioletniego okresu będzie się jednak liczył także czas, w którym nauczyciel pracował w niepełnym wymiarze - jednak nie niższym niż 1/2 pensum. Jeżeli urlop dla poratowania zdrowia będzie dłuższy niż 30 dni, to nauczyciel przed powrotem do pracy obowiązkowo przejdzie badania kontrolne „w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku”.

Od decyzji lekarza medycyny pracy nauczyciel może się odwołać. W przypadku orzeczenia wydanego przez uprawnionego lekarza można odwołać się do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy, a w przypadku orzeczenia wydanego przez uprawnionego lekarza zatrudnionego w wojewódzkim ośrodku medycyny pracy można odwołać się do jednego z trzech wskazanych instytutów medycyny pracy. Są to: Instytut Medycyny Pracy im. prof. Jerzego Nofera w Łodzi, Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie i Instytut Medycyny Pracy i Zdrowia Środowiskowego w Sosnowcu. Zgodnie z projektem nowelizacji z pouczenia ma być wykreślony Instytut w Sosnowcu, jako instytucja, do której można się odwołać.


 


 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Rada Biznesu to absolutna nowość. Wicepremier ujawnia: Cel to promocja i planowanie inwestycji

Jacek Sasin / fot. Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Powołanie Rady Biznesu, w skład której będą wchodzić prezesi największych firm naszego regionu, zapowiedział dziś w Davos wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Zapowiedział również, że osobiście będzie sprawował nadzór nad spółkami energetycznymi.

Minister powiedział, że Davos to miejsce, gdzie spotykają się politycy i przedsiębiorcy z całego świata.

- Chcemy wykorzystać ten czas do tego, żeby promować polski biznes, budować też sieć dobrych powiązań biznesowych, które będą owocowały dobrą współpracą w tym wymiarze międzynarodowym

 – tłumaczył.

- Stąd inicjatywa, która jutro ostanie zrealizowana – powołania Rady Biznesu, takiej rady, w której będą skupieni prezesi największych firm działających w naszym regionie. Ta rada ma nie tylko budować wspólną platformę do promocji, ale również do planowania wspólnych inwestycji w regionie Trójmorza

– powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/305781-sasin-zapowiada-rekompensaty-100-proc-podwyzek-cen-pradu-kogo-obejmie-to-rozwiazanie]

Minister dodał, że region ten jest dla nas szansą budowy tożsamości i konsolidacji tej części Europy nie tylko w wymiarze politycznym czy geostrategicznym, ale też gospodarczym. Sasin pytany był też o ustawę o działach i nadzór nad działem energia oraz, o to czy będzie potrzebne jakieś rozporządzenie, by dział energia przeszedł pod ministerstwo klimatu.

- Tak, bo ustawa o działach dotyczy tylko utworzenia samych działów, a dział energia jest działem, który jest już utworzony więc nie wymaga utworzenia. Dopiero potem rozporządzenie Rady Ministrów decyduje, które ministerstwo zarządza którymi działami

– wyjaśnił.

- Planujemy, że dział energia, w sensie tworzenia prawa, tworzenie regulacji dotyczących energii, będzie domeną ministerstwa klimatu, natomiast ministerstwo aktywów państwowych będzie tym ministerstwem, które będzie sprawowało nadzór właścicielski nad firmami energetycznymi

 – powiedział szef Ministerstwa Aktywów Państwowych. 

[polecam:https://niezalezna.pl/306478-200-podmiotow-pod-nadzorem-ministerstwa-aktywow-panstwowych]

Dodał, że to on sam, jako wicepremier będzie bezpośrednio sprawował nadzór nad spółkami energetycznymi.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts