Na liście zdobywców tegorocznych Consolidator Grant znalazło się 301 naukowców z całej Europy. Badacze otrzymają w sumie 600 mln euro. Jeden z grantów będzie realizowany w Polsce - w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk prof. Valentinę Lepri. Badaczka otrzyma na jego realizację ponad 1,7 mln euro.

ERC dofinansuje jej projekt „From East to West, and Back Again: Student Travel and Transcultural Knowledge Production in Renaissance Europe (c. 1470 - c. 1620)” („Od wschodu do zachodu i z powrotem: podróże studentów i transkulturowa produkcja wiedzy w renesansowej Europie ok. 1470-1620)”. Prof. Lepri zbada, jak podróże studentów w renesansowej Europie wpłynęły na rozwój wiedzy i kultury. Ma być to pierwsze kompleksowe studium nad tworzeniem wiedzy międzykulturowej w Europie we wczesnej epoce nowożytnej.

Prof. Valentina Lepri pochodzi z Włoch. Jest historykiem idei, a jej badania dotyczą renesansu. Była stypendystką m.in. w ośrodku studiów renesansowych Uniwersytetu Harvarda Villa I Tatti oraz laureatką unijnego grantu Maria Skłodowska-Curie.

PAN zwraca uwagę, że wśród zdobywców Consolidator Grant znalazła się także Polka, dr Anna Matysiak z Austriackiej Akademii Nauk, która składała wniosek z jednostką zagraniczną i planuje przeniesienie grantu do polskiej jednostki naukowej.