Zamiast świętowania narodzin Jezusa "zostają tylko komercyjne iluminacje". Mocne kazanie ks. Bartołda

/ screen z TV Republika

  

Dziś w Archikatedrze Warszawskiej odbyła się uroczysta msza święta w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej. "W niektórych środowiskach, szkołach podejmowane są próby obchodzenia świąt Bożego Narodzenia bez odniesienia do Jezusa", mówił w homilii proboszcz bazyliki ks. prałat Bogdan Bartołd, przypominając, że chodzi o świętowanie narodzin Jezusa Chrystusa.

Tematem głównym homilii ks. prałata była przypowieść o zagubionej owcy i dobrym pasterzu. "Może i dla nas nie do przyjęcia jest, że Bóg bardziej cieszy się z jednej odnalezionej owcy, niż z pozostałych dziewięćdziesięciu dziewięciu" - pytał kapłan. Diagnozował też powody, dla których można poczuć niesprawiedliwość, bo "ktoś nieuczciwy na końcu się odwraca i Pan Bóg jeszcze bardziej się cieszy z niego, niż z całą resztą.

Ta Jego walka o zaginionych nie jest jednoznaczna z ignorowaniem całej reszty

- skomentował ks. Bartołd.

Jako przykład dobrego pasterza, którego posłał Bóg, aby troszczyli się o powierzoną im owczarnię podał Sługę Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Ten apostoł Jezusa Chrystusa nauczał nas, że "trudna jest Ewangelia, ale wyznawanie Ewangelii jest podźwignięciem człowieka, rodziny, narodu. Człowiek musi zapomnieć o tym, co jest jego chwilowym upodobaniem, a powinien kierować się zasadami moralności"

- kontynuował ksiądz prałat. 

Opowiedział także historię ze swojego dzieciństwa, gdy jako jedna z wielu młodych osób, przysłuchujących się kardynałowi Wyszyńskiemu usłyszał wzruszające wezwanie.

"Najmilsze dzieci, stanęliśmy na jakimś ogromnym zakręcie dziejowym, kiedy trzeba bardzo dużo mówić o wysokiej godności człowieka, aby zrozumiano, że człowiek przerasta wszystko, co może istnieć na świecie, prócz Boga. Cały bogaty i najbardziej wymyślny świat urządzeń technicznych, wynalazków, zdobyczy naukowych, całe olbrzymie bogactwo jest niczym w porównaniu z jednym maleńkim człowiekiem. Istotą rozumną, wolną i miłującą. Człowiek przerasta wszystko, bo wychodzi z jednej kochającej rodziny, aby tworzyć życie. Przerasta nawet naród i ojczyznę, za którą gotów jest umierać"

- zacytował wypowiedź kardynała Wyszyńskiego

Jesteśmy czasami przerażeni dziełami nienawiści i zapowiedziami nowych jej owoców, ale pragniemy jednego, aby człowiek umiał kochać, aby człowiek umiał zwyciężać przez miłość

- powiedział ks. Bartołd.

Następnie nawiązał do wypowiedzi papieża, że współczesny świat czasem boi się pamiętać o tym, czym naprawdę jest Boże Narodzenie i usuwa znaki chrześcijańskie po to, by zostawić tylko banalne i komercyjne, błyszczące od mocnego światła iluminacje. Ksiądz prałat ze smutkiem zauważył, że "w niektórych środowiskach, szkołach podejmowane są próby obchodzenia świąt Bożego Narodzenia bez odniesienia do Jezusa", pomimo tego, że świętujemy przecież Jego narodziny.

Wcześniej zaznaczył, że m.in. choinka, śpiewanie kolęd, dzielenie się opłatkiem to też jest głoszenie Ewangelii miłością.


Premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Piotr Gliński oraz Jacek Sasin, szefowie MON i MS Mariusz Błaszczak oraz Zbigniew Ziobro uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej z 2010 r. W wieczornej mszy św. uczestniczyli też parlamentarzyści PiS i bliscy ofiar.

W wieczornej mszy, odprawionej w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie uczestniczyli również b. minister obrony Antoni Macierewicz, parlamentarzyści PiS oraz bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ponad setka nowych zarażeń koronawirusem w Polsce! Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Zanotowano 117 nowych przypadków koronawirusa, kolejne sześć osób zmarło - poinformowało Ministerstwo Zdrowia późnym wieczorem w piątek. Wcześniej resort ten informował, że tego dnia potwierdzonych zostało 320 nowych zakażeń oraz osiem przypadków śmiertelnych. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 3383 osoby, z nich 71 zmarło.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 z woj. mazowieckiego, 16 z woj. dolnośląskiego, 12 z woj. łódzkiego, ośmiu z woj. świętokrzyskiego, siedmiu z woj. podlaskiego, siedmiu z woj. pomorskiego, czterech z woj. małopolskiego, trzech z woj. warmińsko-mazurskiego, dwóch z woj. lubelskiego, jednej osoby z woj. wielkopolskiego i jednej z woj. lubuskiego.

Resort przekazał, że zmarło sześć kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 3383, 71 z nich zmarło.

Media obiegła informacja o 69 osobach zakażonych w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w pow. grójeckim (woj. mazowieckie). Dodatni wynik testów ma 60 mieszkańców i 9 pracowników placówki – informował dyrektor placówki Marek Beresiński.

W placówce przebywa 87 pensjonariuszy. To osoby schorowane i niepełnosprawne. W przypadku 60 mieszkańców wynik testu na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny, reszta ma wyniki negatywne. Według dyrektora na razie objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura czy kaszel, wystąpiły u kilku osób. Można się jednak spodziewać, że część z zarażonych pensjonariuszy będzie wymagała hospitalizacji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts