Po raz jedenasty przyznano nagrody „Świadek historii”

/ ipn.gov.pl

  

Dawni żołnierze podziemia niepodległościowego znaleźli się wśród osób uhonorowanych we wtorek w Białymstoku nagrodami „Świadek historii”. Przyznaje je IPN za działania na rzecz upamiętniania i popularyzacji najnowszej historii Polski. Spośród tegorocznych osiemnastu zgłoszeń do nagrody, kapituła pod przewodnictwem prezesa IPN Jarosława Szarka wyłoniła pięć osób i jedną instytucję z północno-wschodniej Polski (województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie). Są to: Jan Adamski, Andrzej Arian, Józef Moczydłowski, Józef Rusak, Stanisław Żochowski oraz Mazurskie Towarzystwo Naukowe.

Jan Adamski z podbiałostockiej Choroszczy to współzałożyciel towarzystwa przyjaciół tego miasta, inicjator działań, których celem jest upamiętnianie w lokalnym wymiarze historii Polski (np. rocznic powstania styczniowego); inicjator spotkań przybliżających historię Choroszczy i okolicy.

Andrzej Arian jest nauczycielem historii w Giżycku, od wielu lat współpracującym z IPN i angażującym uczniów w takie projekty Instytutu, jak "Kamienie Pamięci", "Łączka i inne miejsca poszukiwań" czy "Zapal Światło Wolności". To także współorganizator lokalnych uroczystości patriotycznych czy rocznicowych.

Józef Moczydłowski ps. "Burak" to żołnierz w oddziale obwodu Wysokie Mazowieckie Armii Krajowej. Obecnie wciąż aktywny uczestnik spotkań z młodzieżą, z którą dzieli się swoimi wspomnieniami, inicjator m.in. budowy pomnika Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" w Nowych Piekutach (Podlaskie). Józef Rusak ps. "Bylina" to również żołnierz AK, najpierw łącznik w oddziale ppor. Antoniego Burzyńskiego "Kmicica", potem żołnierz 5. Wileńskiej Brygady AK pod dowództwem mjra Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki"; po wojnie aresztowany, obecnie prezes Związku Więźniów Politycznych oddziału w Lidzbarku Warmińskim.

Stanisław Żochowski ps. "Fala" to kolejny żołnierz AK, łącznik w oddziale "Huzara", po wojnie skazany za działalność w antykomunistycznym podziemiu. Obecnie m.in. członek Światowego Związku Żołnierzy AK, aktywny uczestnik lokalnych uroczystości patriotycznych.

Mazurskie Towarzystwo Naukowe z Ełku m.in. organizuje letni wypoczynek dzieci z polskich szkół na Białorusi oraz cykliczne międzynarodowe konferencje naukowe i spotkania w ramach Wszechnicy Humanistycznej.

Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił w czasie uroczystości, że wśród nagrodzonych są nie tylko "świadkowie historii" ale również ci, którzy ją tworzyli. I w czasie wojny, w czasach komunistycznego zniewolenia. I tej walki nigdy nie zaprzestali. Już nie z bronią, ale cywilnej, na rzecz pamięci, pamiętają o ofierze swych kolegów z oddziałów, żeby ta pamięć była przekazywana kolejnym pokoleniom - mówił.

Zainicjowana przez IPN w Białymstoku nagroda "Świadek historii" jest obecnie przyznawana także w innych regionach. Jak dotąd w białostockim oddziale IPN takie wyróżnienia przyznano jedenaście razy; łącznie otrzymało je ok. 80 osób i instytucji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: pap.pl,ipn.gov.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...


Targowisko w Koszalinie wznowi handel od piątku

/ whitesession

  

3 kwietnia, po ponad dwutygodniowej przerwie, wznowiony zostanie handel na targowisku miejskim w Koszalinie. Zarządca podał, że możliwa będzie jednak jedynie sprzedaż artykułów spożywczych, a liczba przebywających na targowisku osób zostanie ograniczona.

Zarząd Obiektów Sportowych w Koszalinie, administrujący m.in. targowiskiem miejskim, zamknął je 16 marca w związku z zagrożeniem koronawirusem. 3 kwietnia wznowi jego działalność. Poinformował o tym na swojej stronie internetowej w stosownym oświadczeniu.

Podano, że targowisko czynne będzie w każdy wtorek i piątek w godz. 6-13 i wznowiona zostanie jedynie sprzedaż artykułów spożywczych.

Poinformowano, że zgodnie z wytycznymi rządu 31 marca na targowisku będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób – maksymalnie trzy osoby na jedno stanowisko handlowe. O liczbie osób wchodzących na targowisko decydować będzie pracownik Zarządu Obiektów Sportowych. Ponadto wejście na targowisko umożliwione zostanie tylko od ul. Połczyńskiej.

W oświadczeniu Zarząd Obiektów Sportowych przypomniał o rygorystycznym przestrzeganiu wymagań higienicznych w celu zapobiegania zagrożeniu ryzyka zakażenia koronawirusem, czyli m.in. o zachowaniu min. 2 metrów odległości od kupującego i sprzedawcy oraz korzystaniu z płatności bezgotówkowych.

Niedzielna Giełda Towarowo-Samochodowa w Koszalinie pozostaje tymczasowo zamknięta od 15 marca. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts