Na Jasną Górę dotarł pomnik Jana III Sobieskiego. Prezentowany będzie tam do 3 stycznia

/ fot. Biuro Prasowe Jasnej Góry

  

Pomnik króla Jana III Sobieskiego, pierwotnie przeznaczony dla Wiednia, do 3 stycznia będzie prezentowany pod Jasną Górą w Częstochowie. Uroczyste odsłonięcie monumentu, który stoi już na placu przed głównym wejściem do sanktuarium, zaplanowano na niedzielę.

Odsłonięcie pomnika na Kahlenbergu w Wiedniu było planowane na 12 września ub. roku, przy okazji 335. rocznicy odsieczy wiedeńskiej. W lipcu zeszłego roku burmistrz Wiednia Michael Ludwig poinformował, że wycofuje się z porozumienia w tej sprawie. Od jesieni tego roku monument autorstwa rzeźbiarza prof. Czesława Dźwigaja prezentowany jest w Polsce - do Częstochowy przyjechał na lawecie z Krakowa.

- Pomnik zaczyna peregrynować po Polsce, będzie jeszcze w trzech miejscach. Po Krakowie, gdzie stał pod oknem papieskim, nie widzieliśmy innej możliwości jak to, że powinien być na Jasnej Górze, bo przecież król Jan III Sobieski odsiecz zaczynał od klasztoru jasnogórskiego

 - powiedział prezes fundacji Order Jana III Sobieskiego Tomasz Jaskóła, cytowany przez biuro prasowe Jasnej Góry.

Gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, ojcowie paulini, przypominają związki króla Sobieskiego z Matką Bożą Jasnogórską - to właśnie jej władca przypisywał Wiktorię Wiedeńską, a z okazji zwycięstwa zorganizował pieszą pielgrzymkę na Jasną Górę. Pozostawił także w klasztorze - jako wyraz dziękczynienia za tryumf oręża polskiego nad Turkami - wiele pamiątek, w tym część zdobyczy wiedeńskiej.

Na Jasnej Górze zachował się m.in. wyjątkowy zabytek - przedmiot przypominający fragment husarskiego skrzydła, będący znakiem, który w tumulcie bitewnym wskazywał, gdzie znajduje się wódz. Są też tureckie kołczany, tuziny strzał oraz tarcza z wielkiej żółwiej skorupy. Wśród eksponatów są też materiały tureckie - Sobieski podarował klasztorowi np. tkane odrzwia z namiotu tureckiego dostojnika oraz buńczuk tatarski - w wojennej randze równy naszej chorągwi rycerskiej.

Swoje dary przekazała Jasnej Górze również małżonka króla - Marysieńka. To drogocenna szkatułka biżuteryjna królowej, w którą pauliński złotnik w początkach XVIII wieku przystroił figurkę św. Jana Nepomucena, a także kapliczka, którą ofiarowali władcy ojcowie paulini, gdy szedł na Wiedeń. Ponadto darem od małżonków Sobieskich jest srebrna wieczna lampka - bogato zdobiona, z licznymi inskrypcjami, które odczytano podczas niedawnej renowacji. Lampka płonie przed ołtarzem głównym tzw. dużego kościoła.

Prezentowany w Częstochowie pomnik przedstawia króla Sobieskiego na koniu z atrybutami władzy na czele zwycięskiej husarii. Ma 3 metry wysokości i około 7,5 m długości. Po Krakowie i Częstochowie monument może być pokazywany także w innych miejscach historycznie związanych z Sobieskim m.in. w Nowym Sączu, Brzegu, Nysie i ewentualnie w Warszawie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wałęsa... zabronił prezydentowi powoływać się na „Solidarność”. Cięta riposta Piotra Dudy

/ prezydent.pl

  

"Lech Wałęsa może czegoś zabraniać jedynie swoim dzieciom i wnukom, a nie prezydentowi RP" – napisał w oświadczeniu przewodniczący Solidarności Piotr Duda, odnosząc się do skierowanej do prezydenta Andrzeja Dudy wypowiedzi Lecha Wałęsy, który... zabronił prezydentowi powoływać się na Solidarność.

W oświadczeniu Piotr Duda odniósł się do wypowiedzi na Twitterze byłego przewodniczącego Solidarności Lecha Wałęsy, zabraniającego prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie powoływania się na Solidarność.

Wałęsa napisał, że zabrania prezydentowi powoływać się na Solidarność za "burzenie trójpodziału władz, o który Solidarność walczyła, łamanie konstytucji, manipulacje".

[polecam:https://niezalezna.pl/306848-zabraniam-panu-walesa-znow-popisal-sie-w-internecie-tym-razem-zwrocil-sie-do-prezydenta]

Piotr Duda stwierdził, że wypowiedź Wałęsy "budzi jedynie uśmiech politowania".

"Jeśli Lech Wałęsa może komukolwiek czegoś zabraniać, to jedynie swoim dzieciom i wnukom, a nie prezydentowi RP. Szczególnie gdy dotyczy to Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego >>Solidarność<<. O tym decydują członkowie i władze związku. Ci obecni, nie historyczni"

– napisał w oświadczeniu.

Piotr Duda wskazał, że wypowiedź Lecha Wałęsy, ale też Borysa Budki z Platformy Obywatelskiej "odnosiła się do krytycznego wobec wymiaru sprawiedliwości wystąpienia prezydenta Andrzeja Dudy podczas Karczmy Piwnej Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ "Solidarność", której zarówno prezydent, jak i premier Mateusz Morawiecki byli gośćmi".

Odnosząc się do stwierdzenia Borysa Budki, Piotr Duda zauważył, że "nie było to wystąpienie do górników, tylko do członków NSZZ >>Solidarność<< i nie było żadnym szczuciem".

"Jeśli o szczucie chodzi, to Pan Budka jest w tej dziedzinie niezrównanym specjalistą"

– dodał.

Zdaniem Piotra Dudy nikt nie musiał obecnych tam członków "Solidarności" przekonywać do reformy sądownictwa.

"Wystąpienie prezydenta tylko potwierdziło to, co od początku lat 90. jest dla nas oczywiste. Składaliśmy w tej sprawie własny projekt konstytucji, gdzie żądaliśmy m.in. oczyszczenia wymiaru sprawiedliwości z ludzi PRL-owskiego aparatu ucisku. Te osoby są w sądach do dzisiaj. Nawet w Sądzie Najwyższym"

– napisał w oświadczeniu.

Piotr Duda napisał również, że cieszy się ze zbliżającego się posiedzenia komisji krajowej, które z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się 29 stycznia w Pałacu Prezydenckim.

"Będzie to inauguracja obchodów 40-lecia powstania NSZZ >>Solidarność<< i odbędzie się w tym samym miejscu, gdzie powoływano Układ Warszawski i gdzie odbywały się obrady okrągłego stołu. To nadaje tej uroczystości symboliczny wymiar"

– dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts